Iesniegumā tiesībsargam Romānam Apsītim V.Paegle prasa skaidrot, vai, noraidot viņas kandidatūru Latvijas vēstnieka amatam ANO, nav notikusi diskriminācija un nav pārkāpta Satversme un Valsts pārvaldes likums.
V.Paegle iesniegumā norāda, ka viņas kandidatūras izvirzīšana un izvērtēšana notika saskaņā ar Diplomātiskā un konsulārā dienesta likumu. V.Paegle arī atgādina, ka viņas profesionālo piemērotību vēstnieka amatam vērtēja Ārlietu ministrijas atestācijas komisija un atzina, ka viņas kandidatūra pilnībā atbilst likumam un citiem kritērijiem, lai ieņemtu vēstnieka amatu. Tāpat V.Paegle atgādina, ka kandidatūru vienbalsīgi atbalstījusi Saeimas Ārlietu komisija.
Deputāte iesniegumā arī norāda, ka šis jautājums skar ne tikai viņu un vēstniekus, bet vairāk nekā 70 tūkstošus valsts amatpersonu, kuru skaitā ir arī vēstnieki.
Tiesībsarga biroja Cilvēktiesību departamenta vadītāja Līga Biksiniece-Martinova iepriekš Dienai norādīja, ka demokrātiskā valstī nav pieļaujams, ka cilvēka kandidatūra kādam amatam tiek noraidīta politiskās pārliecības dēļ. Taču šo normu viņa atturējās attiecināt uz konkrēto gadījumu, jo vēstnieku iecelšana nav klasiskas darba attiecības. Turklāt, iespējams, prezidents runājis nevis konkrēti par V.Paegli, bet gan par vēstnieku iecelšanas principu kā tādu, sacīja L.Biksiniece-Martinova.
Diena jau rakstīja, ka, noraidot V.Paegles kandidatūru,
Valsts prezidents Valdis Zatlers kritizēja
vēstnieku virzīšanu amatos pēc politiskās piederības. Tāpat V.Zatleram nav pieņemams, ka vēstnieka kandidāta vārds kļuva publiski zināms, kas neesot ierasta prakse.