V.Zatlers otrdien gada preses konferencē atbildot uz jautājumu, vai viņš dosies uz Pekinas olimpisko spēļu atklāšanas ceremoniju, norādīja, ka viņa viedoklis gada laikā nav mainījies. Atgādinām, ka pirms gada savā pirmajā preses konferencē pēc ievēlēšanas amatā viņš, atbildot uz žurnālistu jautājumu par Latvijas un Ķīnas attiecībām, atbildēja: Mēs esam par vienotu Ķīnu.
Premjeram Ivaram Godmanim (LPP/LC) ir līdzīga pozīcija kā prezidentam, tomēr viņš pagaidām nevarot dot skaidru atbildi par savu došanos uz olimpiskajām spēlēm, jo nezina, vai uz spēļu brīdi to ļaus darba kārtība.
Ārlietu ministrs Māris Riekstiņš (TP) norāda, ka V.Zatlera lēmums doties uz Pekinu lielākoties ir atbilde Latvijas Olimpiskās komitejas aicinājumam atbalstīt Latvijas sportistus, viņa viedokli Dienai darīja zināmu preses sekretāre Una Pušpūra. M.Riekstiņš arī norāda, ka kopš pavasara notikumiem Ķīnas valdība spērusi soļus konflikta risināšanā, veidojot dialogu ar Dalailamu. Pavasarī Ķīnas varas iestādes vardarbīgi apspieda nemierus Tibetā.
Ārlietu ministrs gan uzsver, ka “Latvija neatkāpjas no savas pozīcijas par to, ka ir nepieciešamas sarunas par Tibetas kultūras un reliģisko autonomiju”.
Biedrība Latvija Tibetai sagatavojusi atklātu vēstuli Zatleram, kurā prezidents tiek lūgts nepieņemt Latvijas Olimpiskās komitejas uzaicinājumu piedalīties olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijā Pekinā. Jūnija beigās vēstule tikai publicēta internetā, un to ir parakstījuši vairāk nekā 240 cilvēku. Ceturtdien biedrība to iesniegs Prezidenta kancelejā. Biedrība cer saņemt prezidenta atbildi uz šo vēstuli, kurā būtu pausts prezidenta viedoklis par olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijas apmeklēšanas nepieciešamību.
Es prezidenta vietā “labāk izlaistu šo pasākumu”, Dienai prezidenta lēmumu vērtēja ārpolitikas eksperts Pēteris Viņķelis. Viņš uzskata, ka ka “pasaules līderu klātbūtne olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijā ļautu Ķīnas valdībai apgalvot, ka viņi akceptē Pekinas politiku, tai skaitā cilvēktiesību jomā”.
Savu dalību Olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijā apstiprinājuši vairāki citi valstu prezidenti, piemēram, ASV prezidents Džordžs Bušs un Francijas prezidents Nikolā Sarkozī. Taču P.Viņķelis norāda, ka mūsu amatpersonām būtu jāvadās pēc Latvijas iekšpolitiskās situācijas, īpaši ņemot vērā to, ka “mēs paši bijām pakļauti okupācijai”.
Savukārt Latvijas Ārpolitikas institūta direktors Atis Lejiņš norādīja, ka
neredz iemeslu, kādēļ prezidentam pašlaik, kad arī pārējās valstis
pieņēmušas līdzīgu lēmumu, nevajadzētu doties uz Pekinu, ziņo LETA.
"Mēs būtu morāla saucēja balss tuksnesī," pretēja lēmuma pieņemšanu vērtēja eksperts, gan norādot, ka šajā jautājumā ir nepieciešams ņemt vērā sabiedrisko domu un nepieciešams aizrādīt Ķīnai par pārkāpumiem.
(papildināts ar Ata Lejiņa viedokli)