Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +2 °C
Skaidrs
Ceturtdiena, 17. oktobris
Karīna, Gaits

Parlamentāriešu vidējais mēneša darba atalgojums šogad nokrities par 70 latiem

Saeimas deputāta vidējais mēneša bruto darba atalgojums šogad salīdzinājumā ar 2009.gadu ir nokrities par aptuveni 70 latiem.

Saeimas mājaslapā publiskotā informācija liecina, ka kopumā šogad sešos mēnešos par deputātu algām un piemaksām no parlamenta budžeta jau aprēķināti teju 855,6 tūkstoši latu.

Šajā summā gan nav ņemts vērā vienreizējais pabalsts martā no parlamenta darba aizejošajam tautas kalpam Valdim Ģīlim (Tautas partija), kurš tobrīd vēl nebija ieguvis pastāvīgo deputāta mandātu un Saeimu pameta, jo tajā atgriezās viņa partijas biedrs un bijušais tieslietu ministrs Mareks Segliņš. Ģīlis martā saņēma 1371 lata pabalstu par darba pārtraukšanu, taču jau jūnijā viņš Saeimā varēja atgriezties un nu jau kā pastāvīgais deputāts, jo mandātu nolika par Satversmes tiesas tiesnesi ievēlētā bijusī TP frakcijas vadītāja Vineta Muižniece.

Līdz ar to, pēc aģentūras BNS aprēķiniem, šajā pusgadā vidējais mēneša atalgojums pirms nodokļu samaksas deputātiem bijis 1426 latu apmērā.

Turpretī pērn vidējais atalgojums mēnesī vienam deputātam bijis 1495 latu apmērā.

Kopumā 2009.gadā parlamentāriešu algām un piemaksām tika iztērēti nedaudz vairāk kā 1,82 miljoni latu. No tiem gan 33 tūkstoši latu bija vienreizējie pabalsti sešiem dažādiem deputātiem, kuriem darbs parlamentā bija jāpārtrauc, Saeimā atgriežoties kādam no bijušajiem ministriem.

Līdz ar to aptuvenas aplēses liecina, ka tautas kalpu vidējais mēneša atalgojums salīdzinājumā ar 2009.gadu samazinājies teju par 70 latiem.

Jūnijā Saeimas deputātu atalgojuma līmenis saglabājies aptuveni līdzīgs iepriekšējam mēnesim - teju trešdaļai tautas priekšstāvju darba samaksa bijusi lielāka par 1500 latiem un pāris parlamentāriešiem tā bijusi nedaudz virs 2000 latiem.

Jau tradicionāli lielākās algas bijušas Saeimas prezidija locekļiem - parlamenta spīkeram Gundaram Daudzem (Zaļo un zemnieku savienība, 2258 lati), Saeimas priekšsēdētāja biedrēm Karinai Pētersonei (LPP/LC, 2323 lati) un Solvitai Āboltiņai ("Jaunais laiks", 1993 lati), kā arī Saeimas sekretāram Dzintaram Rasnačam ("Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK, 2113 lati) un viņa biedram Andrejam Klementjevam ("Saskaņas centrs", 1912 lati).

Atalgojums virs 1800 latiem bijis vēl Tautas partijas (TP) frakcijas priekšsēdētāja vietniekam un Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētājam Ventam Armandam Krauklim, JL frakcijas vadītāja vietniecei Silvai Bendrātei un Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas priekšsēdētājam Andrim Bērziņam (ZZS).

Virs 1700 latiem aprēķināts vēl trijiem frakciju vadītājiem - Dzintaram Zaķim (JL), Augustam Brigmanim (ZZS) un Mārim Kučinskim (TP) -, kā arī Baltijas lietu apakškomisijas priekšsēdētājai Ērikai Zommerei (TP).

Vairāk par 1600 latiem bijis pieciem deputātiem, bet robežās no 1500 līdz 1600 latiem atalgojums aprēķināts 13 parlamentāriešiem.

Kopumā šajā mēnesī atalgojumiem iztērēti vismaz 141,5 tūkstoši latu, kas ir aptuveni tikpat, cik vidēji mēnesī tika atvēlēts 2007.gadā. Tolaik gan deputātiem bija lielāka amatalga, bet mazākas piemaksas par dažādiem papildu uzdevumiem - darbu komisijās vai amatiem frakcijās.

Bruto algā Saeimas deputātiem tiek iekļauta amatalga 986 latu apmērā, kuru samazina tikai gadījumos, ja iknedēļas plenārsēdes kavētas bez attaisnojuma, kā arī alga ietver piemaksas par darbu prezidijā, kādā amatā frakcijā, komisijā vai apakškomisijā. Atalgojumā tiek aprēķināta arī samaksa par deputātu ikdienas darbu komisijās, kas ir atkarīga no komisiju un apakškomisiju sēžu apmeklējuma.

Bez amatalgas un piemaksām deputāti ik mēnesi vēl var saņemt arī mitekļa īres, transporta un sakaru izdevumu kompensācijas, kā arī reprezentācijas naudu, kas var palielināt katra deputāta mēneša ieņēmumus no 135 līdz pat 756 latiem.

Savukārt šīs kompensācijas un reprezentācijas naudas šogad piecos mēnešos izmaksājušas aptuveni 220,7 tūkstošus latu.

Jau vēstīts, ka pērn reprezentācijas naudas un dažādo ar deputāta darbu saistīto izdevumu kompensācijas no Saeimas budžeta prasījušas teju 576 tūkstošus latu, bet bruto algas - vairāk nekā 1,82 miljonus latu. Līdz ar to gan algas pirms nodokļu samaksas, gan šīs kompensācijas 2009.gadā izmaksājušas nedaudz vairāk kā 2,4 miljonus latu.

Ziņots arī, ka Saeima 10.decembrī vienprātīgi nolēma saglabāt parlamentāriešiem 2010.gadā līdzšinējo atalgojumu un piemaksu apmēru.

Tautas priekšstāvji pērn divas reizes lēma par savu amatalgu samazinājumu, nosakot to apmēru par piekto daļu mazāku, nekā tas bija 2008.gadā. Vasarā un rudens sākumā tika samazinātas arī kompensācijas un piemaksas par darbu komisijās. Līdz ar to arī patlaban Saeimas deputāti pamatalgā mēnesī saņem 986 latus pirms nodokļu samaksas.

2008.gadā un 2009.gada pirmajos mēnešos vidēji viena mēneša bruto atalgojumi no parlamenta budžeta prasīja aptuveni 178 tūkstošus latu. Pēc lēmuma samazināt deputātu amatalgas par 15%, kā arī liegt apmaksāt dalību vairāk nekā divās apakškomisijās kopš marta vidēji mēnesī atalgojumiem tiek tērēti aptuveni 157 tūkstoši latu. Savukārt pēc 1.jūlija noteiktie pasākumi samazinājuši ikmēneša atalgojuma izdevumus līdz vidēji 136 tūkstošiem latu.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas