Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +8 °C
Skaidrs
Sestdiena, 19. oktobris
Drosma, Drosmis, Elīna

ST priekšsēdētājs: politiķi nevar ignorēt savākto parakstu skaitu

Komentējot savākto parakstu skaitu, lai rosinātu Satversmes grozījumus, kas ļautu vēlētājiem atlaist Saeimu, Satversmes tiesas (ST) priekšsēdētājs Gunārs Kūtris Dienai pauda viedokli, ka savāktais parakstu skaits ir pilnīgi likumīgs un loģisks rezultāts. Pēc ST priekšsēdētāja vērtējuma, savu viedokli paudusi pietiekami ietekmīga iedzīvotāju daļa, ko politiķi nevar ignorēt. Es ļoti ceru, ka Saeima neignorēs parakstu skaitu, jo tādā gadījumā tā turpinātu savu politiku “mums ir vienalga, ko domā tauta, mēs darām savu darbu,” uzskata G.Kūtris.

ST priekšsēdētājs uzskata, ka Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības piedāvātie grozījumi Satversmē ir korekti, taču iespējams būtu grozāmi vai papildināmi kādi citi Satversmes panti saistībā ar Saeimas atlaišanu un atkārtotām vēlēšanām.

Savukārt politiķe un Saeimas Juridiskās komisijas vadītāja Vineta Muižniece (Tautas Partija) pauda uzskatu, ka tauta patiesībā vēlas kaut ko citu nekā parlamenta atlaišanu. Pēc viņas vārdiem, patiesībā tauta vēlētos redzēt risinājumu absolūtai krīzei, kad parlaments nav spējīgs strādāt. Muižniece uzskata, ka grozījumi ir sasteigti un nepilnīgi. Tāpat viņa norādīja, ka G.Kūtrim būtu ļoti rūpīgi jāpārdomā sava viedokļa paušana par jautājumiem, kas var nonākt izskatīšanā Satversmes tiesā. Pēc Juridiskās komisijas vadītājas sacītā, apsverams būtu tas, kā būtu pilnveidojama Saeimas atlaišanas procedūra, ja reiz šim jautājumam pievērsta tik liela uzmanība.

Arī Saeimas priekšsēdētājs Gundars Daudze (ZZS) neatbalsta LBAS savienības rosinātos Satversmes grozījumus par tautas tiesībām atlaist Saeimu. Intervijā Latvijas Radio Daudze piektdien atklāja, ka šos grozījumus uzskata par nekvalitatīviem un apšaubīja nepieciešamību tautai dot tiesības atlaist Saeimu.

Daudze uzskata, ka pašreizējā grozījumu redakcija ļauj 15% balstiesīgo iedzīvotāju atlaist Saeimu. Kā iepriekš ziņots, Satversmes grozījumu redakcija paredz, ka referendums par Saeimas atlaišanu uzskatāms par notikušu, ja tajā piedalās puse no iepriekšējās vēlēšanās balsojušo skaita – tātad 30%, no kuriem vien 15% ir jāatbalsta šāds lēmums. Daudze uzskata, ka tas nav pieņemami. “Es gribētu pievērst uzmanību tam, ka tāds mehānisms, ka vēlētāji izlemj jautājumu par parlamenta atlaišanu ir tikai vienā no Eiropas valstīm un vēl divās Vācijas federālajās zemēs. Ņemot vērā Eiropas ļoti senās demokrātijas tradīcijas, es gribētu aicināt aizdomāties, kāpēc tā,” aicināja G. Daudze.

Daudze atzīst, ka parakstu vākšanas rezultāti par Satversmes grozījumiem ir signāls, ka pastāv zināma nesaprašanās starp valsts varu un vēlētājiem. Kā iemeslus viņš minēja pieļautās taktiskās un komunikācijas kļūdas pagājušajā gadā, kā arī smago ekonomisko situāciju valstī. Taču šobrīd, viņaprāt, situācija ir mainījusies un arī parlaments sabiedrībai aizvien vairāk skaidro pieņemtos lēmumus.

Pēc Centrālās vēlēšanu komisijas provizoriskajiem rezultātiem par grozījumiem Satversmē, kad paredz vēlētāju tiesības atlaist Saeimu ir parakstījušies 213 tūkstoši vēlētāju. Likumprojekts par valsts pamatlikuma grozījumiem vispirms nonāks Saeimā. Ja deputāti to noraidīs, Satvesmes grozījumi tiks nodoti tautas nobalsošanai.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas