Tāpat nav izprotams, kāpēc plānotās izmaiņas attieksies arī uz tām pašvaldībām, kuras ATR neskar. Tādas kopumā ir desmit, arī Rīga un Daugavpils, kur joprojām nav apstiprināts jaunais teritorijas plānojums, kas cita starpā paredzētu azartspēļu aizliegumu abās pilsētās un atkritumu zonu iedalījumu galvaspilsētā. Teorētiski pašvaldības vēl var paspēt dokumentus pieņemt līdz 2020. gada 1. jūnijam, kad likumprojektam plānots stāties spēkā. Taču VARAM ir tiesības tos nesaskaņot.
VARAM pamatojums
Saeimas balsojumā par likumprojektu 1. lasījumā to atbalstīja 48 koalīciju veidojošo partiju deputāti, pret bija 10 opozīcijā esošie ZZS un neatkarīgie deputāti, kā arī Ilze Indriksone no Nacionālās apvienības Visu Latvijai!-Tēvzemei un brīvībai/LNNK (NA), bet atturējās 19 saskaņieši. Priekšlikumus var iesniegt līdz 30. janvārim. Iecerēts, ka pašvaldību domes jaunus plānošanas dokumentus – ilgtspējīgas attīstības stratēģiju, pašvaldības attīstības programmu un teritorijas plānojumu – izstrādās tikai pēc tam, kad stāsies spēkā likums par jauno administratīvi teritoriālo iedalījumu. Šos trīs dokumentus drīkstēs apstiprināt tikai 2021. gadā ievēlētā dome. Tikmēr domei ir tiesības pagarināt spēkā esošo plānošanas dokumentu darbības termiņus un veikt citus grozījumus. Plānots, ka izmaiņas stāsies spēkā 2020. gada 1. jūnijā.
Attīstības programmu šobrīd izstrādā 35 pašvaldības, ilgtspējīgas attīstības stratēģiju – viena, jaunu teritorijas plānojumu – 25. VARAM norāda – tā kā līdz vēlēšanām palicis mazāk par diviem gadiem un noris novadu reforma, nebūtu racionāli sākt jaunu plānošanas dokumentu izstrādi. Atļaujot to darīt, "neizbēgami veidotos savstarpējās saskaņotības principa pārkāpums, jo pašvaldības šos dokumentus izstrādātu, neņemot vērā jaunās administratīvās teritorijas un to attīstības plānošanas dokumentos noteiktos mērķus". "Kamēr nav līdz galam pabeigta sāktā administratīvi teritoriālā reforma, nav iespējams plānot šo teritoriju ilgtspējīgu attīstību [..]. Rastos situācija, ka daļa iedzīvotāju viedokļu šajos izstrādātajos dokumentos vispār nebūtu ņemta vērā," pamatojusi VARAM. Šāds risinājums arī novērstu iespēju, ka pašvaldības īsā laika periodā vairākkārtīgi maina plānošanas dokumentus.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 9 decembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Rekss
EV
Priecōgais NEBALSOTĀJS