Nacionālo bruņoto spēku (NBS) preses virsnieks Uldis Davidovs Dienai skaidroja, ka militārie novērotāji nav tas pats, kas miera uzturētāji. Kaut arī uz Gruziju plānots sūtīt NBS karavīrus, tiem nebūs militārā ekipējuma. Kā stāstīja, U.Davidovs izvēlētajiem cilvēkiem jau ir pieredze novērotāju uzdevumu veikšanā, Gruzijā viņi vērtēs konflikta militāro pusi un ziņos par situāciju.
Arī Preses virsnieks Normunds Stafeckis Dienai skaidroja, ka mandātu par miera uzturēšanas operācijas uzsākšanu kādā konflikta reģionā var dot Apvienoto Nāciju organizācija (ANO), Ziemeļatlantijas alianse (NATO) un Eiropas Savienība. Miera uzturēšanas operācija nozīmē bruņutehnikas un bruņoto karavīru klātbūtni. Savukārt EDSO misiju mērķis ir pamiera ievērošanas novērošana un iespējamo konfliktu novēršana.
Kā iepriekš informēja prezidenta Preses dienests, otrdien Valsts prezidents Valdis Zatlers ar Lietuvas kolēģi Valdu Adamku bija vienisprātis, ka “ir jānomaina neveiksmi piedzīvojušos miera uzturētājus no Krievijas ar starptautisku misiju”. Arī Igaunija iepriekš paziņoja par gatavību savus miera uzturēšanas spēkus nosūtīt uz Gruziju.
Taču starptautiskā militārā iesaiste konflikta noregulēšanā šobrīd netiek plānota. Pirmdien notikušajā NATO ārlietu ministru sanāksmē miera uzturēšanas misijas jautājums nav pārrunāts. ES ārlietu ministri pagaidām vienojās par humānās palīdzības sniegšanu un novērotāju nosūtīšanas nepieciešamību. Arī ANO Drošības padome trešdien vēl nevarēja vienoties par kopīgu rezolūciju Gruzijas jautājumā.