Veselības ministrs Ivars Eglītis (TP) Dienai jau iepriekš norādīja: pacientu iemaksu celšana būs "daļēji tā finanšu deficīta kompensēšana, kas ir iecirsts veselības aprūpes budžetā". Izdošoties segt daļu no izdevumiem — 26 miljonus, kas līdz ar budžeta samazinājumu pērnā gada nogalē par 44,6 miljoniem latu, apkures tarifu pieaugumu, kā arī PVN palielinājumu medikamentiem un medicīnas precēm veidojot 100 miljonus latu.
No 1.marta pacientiem veselības aprūpe kļūs krietni dārgākaAmbulatorajā aprūpē pacientu iemaksas netiks celtas tik daudz kā stacionārajā aprūpē — par izmeklējumu pie speciālista būs jāmaksā pieci lati divu vietā. Vizīte pie ģimenes ārsta maksās latu 50 santīmu vietā. Tiesa, vienā ārstēšanās reizē slimnīcā pacientam nav jāmaksā vairāk kā 250 latu. Pacienta iemaksas kopsumma par ambulatorajiem un stacionārajiem pakalpojumiem kalendārajā gadā nevar būt lielāka par 400 latiem. Pilnībā no pacientu iemaksām atbrīvoti bērni, grūtnieces, psihiski slimās personas (u.c. līdzšinējās atbrīvoto kategorijas), kā arī līdz ar jaunajām izmaiņām — I grupas invalīdi.
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā par ķirurģiskajām operācijām pacientiem būs jāmaksā 30 latu, trūcīgajiem — 15 latu. Madonas slimnīca savukārt apsver iespēju, ka atsevišķos gadījumos no pacientiem varētu neiekasēt maksu par operāciju. "Ja tas ir dzīvības un nāves jautājums — neatliekama operācija, un cilvēkam ir grūtības samaksāt, vai var runāt par naudu," saka Astrīda Svilāne, slimnīcas medicīniskā direktore.
Pacientam arī vairāk būs jāpiemaksā valsts kompensējamiem medikamentiem, atsevišķām diagnožu grupām valstij samazinot kompensācijas apmēru no 90 uz 75% un no 75 uz 50%. Tā Veselības ministrija plāno ietaupīt 8,8 miljonus latu.