Savas asinis pārbaudīt piekrituši TV un radio raidījumu vadītāja Baiba Sipeniece, mūziķi Intars Busulis un Juris Kulakovs, kā arī reklāmas aģentūras ZOOM! radošais direktors Ēriks Stendzenieks. Asins paraugi nosūtīti uz neatkarīgu laboratoriju Nīderlandē, kas veiks asins analīzes.
Pēdējo 50 gadu laikā cilvēks ir radījis vairāk nekā 80 000 dažādu ķīmisko vielu. "Mēs ik dienas esam pakļauti simtiem un varbūt pat tūkstošiem rūpnieciskā ceļā iegūtu ķīmisko vielu iedarbībai. Tomēr līdz pat šim brīdim absolūti lielākais vairums no šīm ķīmiskajām vielām netiek pienācīgi pārbaudītas, un netiek kontrolēts un pārraudzīts to nekaitīgums cilvēkam un dabai," vēsta "Zemes draugi".
Kampaņa notiek vairākās valstīs. Slavenību asinīs tiek meklētas 44 cilvēku radītās ķīmiskās vielas, par kurām ir zināms - tās ir potenciāli kaitīgas vai kaitīguma dēļ jau izņemtas no tirgus, bet vēl arvien atrodamas dzīvo organismu audos un vidē. Starp meklētajām vielām ir pesticīdi (ieskaitot DDT), perfluorētie savienojumi, ftalāti, smagie metāli un bromētie liesmu slāpētāji.
"Ikviens no mums ir pakļauts šo ķīmisko vielu ietekmei - mēs visi pret savu gribu piedalāmies eksperimentā ar mūsu un nākamo paaudžu veselību," norādīja Graudiņa-Bombiza. Kampaņa jau ir norisinājusies Dānijā. Šobrīd analīzes tiek veiktas arī Igaunijas, Somijas un Zviedrijas slavenībām. Kampaņa noslēgsies ar Greenpeace kuģa Arctic Sunrise tūri pa visām Baltijas jūras valstīm.
9.oktobrī kuģis pietauvosies Rīgā, Andrejostā, kur varēs iepazīties ar analīžu rezultātiem. Ar akcijas palīdzību vides organizācijas un kampaņas dalībnieki vēlas vērst sabiedrības un politiķu uzmanību uz sintētisko ķīmisko vielu nelabvēlīgo ietekmi. Virkne šādu vielu tiek plaši izmantotas dažādu produktu ražošanā, bet ir potenciāli kaitīgas cilvēka veselībai un videi, norāda "zaļie".
"Rudenī Eiropas Parlaments balsos par jaunu ķīmisko vielu regulu REACH. Eiropas Savienības politiķiem un institūcijām ir jāizlemj, vai turpmāk būs nepieciešams obligāti aizvietot kaitīgās ķīmiskās vielas dažādu plaša patēriņa produktu sastāvā, ja tām eksistē drošākas alternatīvas. Šis balsojums noteiks, vai REACH spēs pasargāt cilvēku veselību un vidi no sintētisko vielu negatīvās ietekmes nākotnē un vai politiķi izmantos unikālo iespēju pasargāt cilvēkus un vidi no nevajadzīga un kaitīga sintētisko ķīmisko vielu piesārņojuma," uzsvēra Graudiņa-Bombiza.