"To, vai atsauksim, es pateikšu pēc tam, kad būšu ticies ar _TB_/LNNK vadību un Birka kungu," pirmdien saka LSDSP priekšsēdētājs, Rīgas vicemērs Jānis Dinevičs (LSDSP). Viņu tikšanās plānota dienas laikā.
Jau ziņots, ka 2. jūlijā Jaunais laiks savāca nepieciešamos 20 parakstus par ārkārtas sēdes sasaukšanu Rīgas mēra atbrīvošanai. Pieprasījumu nav parakstījuši LPP/LC, bet savus
parakstus uz JL sagatavotā dokumenta uzlika arī vairāki valdošās
koalīcijas deputāti gan no Tautas partijas, gan LSDSP. Parakstījās
vicemērs Jānis Dinevičs (LSDSP), Edmunds
Krastiņš (TP), Dainis Īvāns (LSDSP), Aris Lācis (TP), Baiba Rozentāle
(TP), Andrejs Vilks (LSDSP), Jānis Karpovičs (LSDSP), kā arī vairāki
opozīcijas pārstāvji no Dzimtenes frakcijas. Tomēr līdz šim dokumentu domē neiesniedza. Tā kā šāda dokumenta parakstīšana tiek uzskatīta par koalīcijas līguma pārkāpšanu, tika uzsāktas sarunas par jaunas koalīcijas veidošanu.
"JL domes frakcija uzskatīja, ka TB/LNNK
vadītājam R.Zīlem ir problēmas pildīt vienošanos un izvirzīt citu
kandidātu," parakstu iesniegšanas nepieciešamību skaidro JL līdere
Solvita Āboltiņa. Iekļaujot jautājumu darba kārtībā, iespējams
pārliecināties, vai J.Birkam ir vairākums atbalsts. S.Āboltiņa arī
uzsver, ka šāda JL rīcība "nav pretrunā" ar triju partiju — JL, TB/LNNK un LPP/LC — parakstīto vienošanos par jauna koalīcijas kodola veidošanu.
Tā dēvētā "nakts vienošanās" paredz, ka partijas uztic TB/LNNK
veidot jaunu domes koalīciju un atbalstīt apvienības "izvirzīto jauno
Rīgas domes priekšsēdētāja amata kandidātu". Neraugoties uz to, TB/LNNK
valde neredz pamata atsaukt J.Birku no Rīgas mēra amata un turpina vest
partiju pārrunas ar J.Birku kā nākamo mēru. S.Āboltiņa iepriekš
norādījusi, ka J.Birka palikšana amatā jārisina sarunu ceļā.
Dažādi viedokļi starp JL un tēvzemiešiem ir arī par koalīcijas apmēru. TB/LNNK vēlas visu piecu labējo partiju veidot koalīciju, kamēr JL —
četru partiju. "Es uzskatu, ka mēs nevaram runāt par pievienošanos
esošajai koalīcijai, ja mēs esam parakstījuši vienošanos, ka vecā
koalīcija ir beigusi pastāvēšanu," pirmdienas rītā intervijā Latvijas radio uzsvēra S.Āboltiņa. Viņasprāt piecu partiju koalīcijas modelis, kurā būtu pārstāvēta Tautas partija, TB/LNNK, LPP/LC, LSDSP un JL, būtu "diezgan dīvains", kas liecinātu, ka politiķiem rūp turēties pie saviem amatiem, nevis iedzīvotāju intereses.
Aģentūrai LETA J. Birks (TB/LNNK) norādījis, ka vēl cer uz konstruktīvu sadarbību ar JL, kaut arī tā šodien iesniegusi savāktos parakstus ārkārtas sēdes sasaukšanai. "Joprojām uzskatu, ka JL ir vieta koalīcijā, par kuras veidošanu mēs vienojāmies jau pagājušajā nedēļā. Šodien vēlreiz tikšos ar JL pārstāvjiem, lai runātu par konstruktīvu sadarbību. Esmu pārliecināts, ka mūsu noslēgtā vienošanās varētu būt garants sekmīgam tālākam darbam, tādēļ es aicinu šoreiz šo iespēju nepalaist garām," ar savas preses sekretāres Kristīnes Liepas starpniecību aģentūru LETA informēja Birks.
(papildināta ar pēdējo rindkopu)