Policija jau aizturējusi vienu reketieru grupējuma dalībnieku, kurš agrāk tiesāts par dzīvokļu apzagšanu, bet par to, cik tuvu tā ir pārējo noziedznieku atrašanai, pagaidām ziņas nesniedz, Diena.lv norādīja policijas pārstāvis Toms Sadovskis.
Par notikušo policija saņēmusi iesniegumu no uzņēmuma vadības. „No cietušās puses tika noskaidrots, ka prasītā summa bija krietni liela - katru mēnesi 2000 latu. Turklāt katru mēnesi konkrētā dienā tika prasīts norēķināties bez jebkādiem konta numuriem un bankām. Naudai vajadzēja būt sagatavotai “uz rokas”,” raidījumam Degpunktā stāstījusi Valsts policijas Kurzemes iecirkņa Kriminālpolicijas priekšniece Ļena Keine.
Noziegums klasificēts kā laupīšana, un šāda veida noziegumi saskaņā ar Krimināllikumu uzskatāmi par ļoti smagiem, tomēr par vainu mīkstinošu apstākli vismaz pagaidām varot uzskatīt to, ka šis bijs tikai laupīšanas mēģinājums, bet laupīšanas fakts vēl neesot noticis. Aizturētais gan savu vainu noliedz pilnībā.
Ziņu par to, ka reketieri būtu uzbrukuši arī citiem apkārtnē esošajiem uzņēmumiem pagaidām policijai neesot. Arī Diena.lv aptaujātie apkārtējo veikalu darbinieki par notikušo uzzinājuši tikai no medijos izskanējušajām ziņām, un tas viņiem bijis liels pārsteigums. Ne paši kioska darbinieki, ne kāds cits par izspiešanas mēģinājumu runājis neesot.
Kaut gan Degpunktā informē, ka šis Valsts policijas Kurzemes iecirknim esot jau otrais gadījums ar reketieriem, iepriekšējais gadījums esot noticis jau pirms gada vai vairāk, Diena.lv skaidroja T.Sadovskis. Oficiāla statistika par šādu noziegumu biežumu Latvijā gan neesot pieejama, jo parasti tie tiekot klasificēti pēc likuma pantiem par laupīšanu vai izspiešanu, tomēr pārāk bieži tie neesot – savādāk šis gadījums nebūtu sacēlis tik lielu ažiotāžu.
Savukārt I.Ķuzis uzsver, ka jautājums par reketu būtu jāaplūko saistībā ar par tā upuri kļuvušā uzņēmuma darbību: “Rekets jau vienmēr atrod pielietojumu tur, kur ir kaut kas netīrs. Ja uzņēmums ir nodarbojies ar kādu shēmu veidošanu, tad var notikt izspiešana, bet ja tas ir darbojies atbilstoši likumiem, nekādu draudu nav, jo rekets tādā klasiskā izpratnē, kādā tas bija sastopams 90.gados vairs nav iespējams – pasaule ir mainījusies un attiecības starp valsti un noziedzīgo pasauli ir daudz skaidrākas.” Viņš gan pieļāva, ka šāds rekets varētu veidoties ar ļoti lokālu raksturu, bet par vispārējām tā pieaugmua tendencēm bažu šobrīd neesot.
(pievienots I.Ķuža komentārs pirmajā un pēdējā rindkopā)
Andrievs
uzbeki