Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā -1 °C
Daļēji apmācies
Sestdiena, 23. novembris
Zigfrīda, Zigrīda, Zigrīds

Rīgā par piektdaļu augs ūdensapgādes un kanalizācijas tarifi

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) padome apstiprinājusi jaunus SIA Rīgas ūdens ūdenssaimniecības pakalpojumu tarifus, kas no 1. jūnija pieaugs par vairāk nekā 20%, vēsta SPRK.

Rīgas ūdens lietotāji  par ūdenssaimniecības pakalpojumiem (ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumi) maksās 1,59 eiro par kubikmetru līdzšinējo 1,28 eiro vietā. Attiecīgi tarifs par ūdensapgādes pakalpojumu kubikmetru būs 0,85 eiro līdzšinējo 0,63 eiro vietā, bet tarifs par kanalizācijas pakalpojumu 0,74 eiro līdzšinējo 0,65 eiro vietā. Tarifos nav ietverts pievienotās vērtības nodoklis.

Pēc SIA Rīgas ūdens aprēķiniem Rīgas pilsētā daudzdzīvokļu māju segmentā mājsaimniecībā vidēji patērē apmēram 6,1 kubikmetrus ūdens mēnesī, tādējādi izmaksas vienai mājsaimniecībai Rīgā vidēji pieaugs par 1,89 eiro mēnesī (2,29 ar PVN). Šobrīd spēkā esošie ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumu tarifi Rīgā nav mainīti kopš 2014. gada 1. jūlija, kad SPRK apstiprināja tagadējos tarifus.

Pērn rudenī Rīgas ūdens Iesniegtais tarifu projekts paredzēja 0,86 eiro par ūdensapgādes pakalpojumiem un 0,77 eiro par kanalizācijas pakalpojumiem. Izvērtēšanas process bija laikietilpīgs, jo papīra formātā un elektroniski iesniegtā analizējamā informācija bija ļoti apjomīga. Izvērtēšanas laikā SPRK radās šaubas par atsevišķu izmaksu apjomu, tādēļ komersantam tika nosūtīti vairāki papildu informācijas pieprasījumi. Tā rezultātā tarifu projekta izvērtēšanas process uz pieprasītās informācijas sagatavošanas laiku tika apturēts un tarifi nevarēja stāties spēkā 1. aprīlī, kā to sākotnēji prognozēja komersants.

Ņemot vērā Regulatora pieprasījumus, SIA Rīgas ūdens iesniedza papildu skaidrojumus, pamatojošos dokumentus un precizētu tarifu projektu. Pēc izmaksu precizēšanas kopējās ūdenssaimniecības pakalpojumu sniegšanas izmaksas tika samazinātas par 855 000 eiro, savukārt plānotais lietotājiem piegādātā ūdens un savākto notekūdeņu apjoms attiecīgi palielināts par 1,1 un 1,5%. Tā rezultātā bija iespēja samazināt sākotnēji plānotos tarifus kopumā par četriem eiro centiem, attiecīgi par vienu eiro centu ūdensapgādes pakalpojumiem un trīs eiro centiem kanalizācijas pakalpojumiem.

Ūdenssaimniecības pakalpojumu tarifu izmaiņas saistītas ar vairākiem faktoriem. Būtisku izmaksu pieaugumu, salīdzinot ar 2014. gadā apstiprināto tarifu, radīja 2017. gada martā pieņemtie grozījumi Rīgas domes saistošajos noteikumos par Rīgas transporta būvju aizsardzību, kas paredz ievērojami augstākas prasības ceļa seguma atjaunošanai pēc inženiertīklu remontdarbiem.

Tāpat kopš 2014. gada valstī ir pieaugusi minimālā alga, vidējā darba samaksa, kā arī valsts sociālās apdrošināšanas nodoklis, kas ietekmējis arī SIA Rīgas ūdens personāla izmaksas. Kopš 2014. gada ir veiktas investīcijas ūdenssaimniecības sistēmu sakārtošanā 87 miljonu eiro vērtībā, līdz ar to ir palielinājies pamatlīdzekļu nolietojums. Vienlaikus jāuzsver, ka, saskaņā ar tarifu aprēķināšanas metodiku, finanšu līdzekļi, kas saņemti no Eiropas Savienības fondiem, vai citi dāvinājumi tarifu aprēķinā netiek iekļauti. Kopš spēkā esošā tarifa apstiprināšanas ir pieaudzis arī dabas resursu nodoklis gan par ūdens ieguvi, gan vides piesārņošanu. Ietekmi uz viena kubikmetra izmaksām rada arī pakalpojumu apjomu samazināšanās. Kopš pagājušā tarifa apstiprināšanas piegādātā ūdens apjoms samazinājies par 7%, savāktais notekūdeņu apjoms – par 2%.

Pozitīvi vērtējamas SIA Rīgas ūdens darbības, kas vērstas uz elektroenerģijas patēriņa optimizēšanu, tā rezultātā samazinot izmaksas. Arī pakāpeniskā inženiertīklu atjaunošana ir devusi rezultātu – ūdens zudumi centralizētajos ūdensapgādes inženiertīklos, salīdzinot ar iepriekšējo tarifu, samazinājušies no 17% līdz 12%.

Kopš iepriekšējā tarifa apstiprināšanas veiktas ievērojamas investīcijas ūdenssaimniecības pakalpojumu kvalitātes un drošības uzlabošanā. Savukārt, lai paaugstinātu ūdensapgādes drošību, veikta vairāku novecojušo maģistrālo inženiertīklu posmu pārbūve.

Saskaņā ar Eiropas Komisijas rekomendācijām, vērtējot investīciju piesaistes nepieciešamību, jāplāno atbilstoša tarifu politika, lai nodrošinātu, ka mājsaimniecības vidējie mēneša maksājumi par ūdenssaimniecības pakalpojumiem nepārsniedz 4% no vidējiem mājsaimniecības ikmēneša ienākumiem. Vidējie mājsaimniecības maksājumi par ūdenssaimniecības pakalpojumiem Rīgā pēc jaunā tarifa būs no 1,0 līdz 1,6% no vidējiem mājsaimniecības ikmēneša ienākumiem – tie ir būtiski mazāki, nekā saskaņā ar Eiropas Komisijas rekomendācijām pieļaujamie.

Arī pēc jauno tarifu apstiprināšanas SIA „Rīgas ūdens” tarifi ir vieni no zemākajiem ūdenssaimniecības pakalpojumu tarifiem Latvijā, kā arī vieni no zemākajiem tarifiem salīdzinājumā ar lielākajām Eiropas pilsētām.

Ūdensapgādes pakalpojumu un kanalizācijas pakalpojumu tarifu projekts ir aprēķināts saskaņā ar Regulatora apstiprināto ūdenssaimniecības pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodiku. Tarifu projektā no kopējām izmaksām 29,9% veido kapitāla izmaksas, 28,4% – personāla izmaksas, 15,5% – pamatlīdzekļu uzturēšanas un remontu izmaksas, 23,5% – pārējās saimnieciskās darbības izmaksas, 2,7% – nodokļi.

Top komentāri

ļuļa
ļ
vai šajā valstī vispār ir kaut kas, kas paliktu arī lētāks????
Ass
A
Ekonomiska izaugsme .
00
0
Ūdensapgādes pakalpojumiem un kanalizācijas pakalpojumi ! Maksājam par šiem abiem .. Es kanalizāciju neizmantoju-čurāju un kakāju ārā,savā dārzā! Kāpēc,piespiedu kārtā, man ir jāmaksā par kanalizācijas pakalpojumiem? M an pie poda un izlietnes nav skaitītāja. Kā kāds var zināt,cik es izleju kanalizācijā?
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas