Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +2 °C
Apmācies
Otrdiena, 3. decembris
Raita, Jogita, Evija

Mozaīka: Seksuālo minoritāšu stāvoklis Latvijā ir sliktākais ES

Latvijā pasliktinās seksuālo minoritāšu stāvoklis, uzskata geju, lesbiešu, biseksuāļu, transpersonu (LGBT) un viņu draugu apvienība Mozaīka, kas sagatavojusi ziņojumu, atzīmējot 17.maiju, kas pasaulē tiek atzīmēta kā Starptautiskā diena pret homofobiju un transfobiju.

Organizācija atsaucas uz pasaules lielākās starptautiskās LGBT organizācijas ILGA Eiropas nodaļa ILGA-Europe ikgadējo ziņojumu par situāciju Eiropā. Tajā norādīts, ka šogad situācija Latvijā esot satraucoša - pēc dažādiem vērtēšanas kritērijiem, to vidū situācijas diskriminācijas novēršanas jomā, naida runas un naidā motivētu noziegumu likumdošanas jomā, dzimuma maiņas regulējuma jomā transpersonām, kā arī ģimenes tiesībām, starp visām Eiropas Savienības (ES) valstīm Latvija ar 20% no maksimāli iespējamajiem 100% ierindojusies 36.vietā ar vissliktāko rezultātu.

Šo vietu Latvija ES dala ar Kipru. Lietuvā šis rādītājs ir 22%, savukārt Igaunijā ir labākais rādītājs no Baltijas valstīm - 35%.

Vislabvēlīgākās valstis LGBT tiesību jomā esot Lielbritānija ar 82%, Beļģija ar 78% un Spānija ar 73%, savukārt sliktākā situācija ir Krievijā - 6%, tai seko Azerbaidžāna ar 7% un Armēnija ar 9%.

2013.gadā Mozaīka sadarbībā ar citām NVO un valsts institūcijām izstrādājusi rīcības plānu Vienlīdzīgas un cieņpilnas sabiedrības attīstība 2015.-2017.gadam, kas nosūtīts valdībai.

Vērtējot situāciju LGBT tiesību jomā Latvijā, organizācija secinājusi, ka pastāv aizsardzība no diskriminācijas seksuālās orientācijas dēļ darba tirgū, bet nav aizsardzības pret diskrimināciju preču un pakalpojumu saņemšanas sfērā. Tāpat Latvijā neesot nekādas likumdošanas, kas aizsargātu no diskriminācijas transpersonas, norādīts paziņojumā.

Organizācija uzskata, ka Latvijā nav nekādas aizsardzības viendzimuma ģimenēm. Ģimenes tiesību jomā vienīgais izņēmums esot tiesības transpersonai laulāties ar pretējo dzimumu, taču nav nekādas iespējas reģistrēt savas attiecības divām viena dzimuma personām.

Saistībā ar transpersonu tiesību jautājumiem Latvijā pastāv dzimuma maiņas procedūra un ir iespējama vārda un dokumentu maiņa, taču Latvijas pieeja neatbilstot cilvēktiesību normām. Latvijā transeksualitāte tiek uzskatīta par pataloģiju un vienīgā dzimuma maiņas forma, kas tiek atzīta, ir ķirurģiska iejaukšanās, kas ne vienmēr ir iespējama vai vēlama, raksta Mozaīka. Lai persona varētu mainīt dzimumu, saskaņā ar Latvijas likumdošanu obligāta ir arī personas sterilizācija, kas neatbilstot nekādiem cilvētiesību standartiem, norādīts LGBT organizācijas ziņojumā.

Vienīgā joma LGBT tiesībās, kas Latvijā tiek ievērota pilnībā, esot pulcēšanās brīvība. Bez ierobežojumiem tiek nodrošinātas LGBT personu tiesības pulcēties, policija ir nodrošinājusi personu aizsardzību un veikusi visas nepieciešamās darbības, lai šo pulcēšanās brīvību LGBT personas varētu veiksmīgi realizēt. Latvijā pastāv iespēja LGBT personām dibināt un darboties nevalstiskās organizācijās, kā arī Latvijā nepastāv likumdošana, kas kādā veidā ierobežotu LGBT personu izteiksmes brīvību.

2013.gadā Mozaīka mudinājusi ziņot par homofobiska un transfobiska rakstura naida noziegumiem un incidentiem Latvijā un saņēmusi ziņojumus par 18 šādiem gadījumiem.

ES Pamattiesību aģentūras 2012.gadā veiktajā pirmajā Eiropas mēroga aptaujā, lai gūtu precīzu priekšstatu par lesbiešu, geju, biseksuāļu un transpersonu, lielā daļā jautājumu Latvijas respondentu atbildes liecinot, ka situācija valstī esot ievērojami sliktāka nekā vairumā Eiropas valstu. Uz jautājumu par aizskarošas valodas lietojumu pret LGBT personām politiķu vidū 31% Latvijas respondentu atbildējuši, ka tas ir ļoti izplatīti. Latvija ierindojas piektajā vietā aiz Bulgārijas, Horvātijas, Lietuvas un Rumānijas.

Šādos apstākļos Latvijā, līdzīgi kā citās ES austrumu daļas valstīs, indivīdi slēpj savu seksuālo orientāciju. Latvijā tas ir ievērojami izplatītāks nekā pārējās ES valstīs, uzsver Mozaīka. Latvijā par diskrimināciju pēdējo 12 mēnešu laikā bija ziņojuši 3% aptaujāto, kā galveno iemeslu 69% gadījumu minot pārliecību, ka nekas tāpat nemainītos, un 67% gadījumu nevēlēšanos atklāt savu dzimuma identitāti vai seksuālo orientāciju, norādīts ziņojumā. Gandrīz 80% Latvijas respondentu atzinuši, ka slēpj savu seksuālo identitāti jebkādās publiskās vietās, transportā un uz ielas, jo baidās no uzbrukumiem, draudiem vai aizskaršanas.

Latvijā esot reģistrēts arī lielākais fizisku uzbrukumu un uzmākšanās un vardarbības draudu skaits pēdējos piecos gados - par to ziņojuši gandrīz 40% no respondentiem. Runājot par fizisku vardarbību, ziņojumā norādīts, ka 2013.gadā Mozaīka saņēmusi tikai vienu ziņojumu par ārkārtīgu fizisko vardarbību, kas notikusi pie viena no LGBT klubiem galvaspilsētā Rīgā. 2013.gada laikā Mozaīka saņēma trīs ziņojumus par uzbrukumiem un vēl trīs ziņojumus, kas klasificējami kā psiholoģiskā vardarbība.

LGBT un viņu draugu apvienība Mozaīka ir nevalstiska organizācija, kuras mērķi ir veicināt sabiedrības informētību un izpratni par dažādu seksuālo orientāciju un dzimuma identitāšu esamību un sekmēt LGBT sociālo un tiesisko integrāciju Latvijā.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Iniciatīva valdības restartam nāk no prezidenta puses

Par prezidenta lomu aiz iespējamā valdības restarta un politiskajām sekām visiem, ja nekas netiks mainīts, Agneses Margēvičas intervija ar Apvienotā saraksta (AS) Saeimas frakcijas deputātu Didzi Šmit...

Mirusi Nacionālā teātra aktrise Dina Kvelde

Piektdien 85 gadu vecumā mirusi Latvijas Nacionālā teātra aktrise Dina Kvelde, interneta sociālajā tīklā "Facebook" paziņojusi viņas meita Anta Kvelde-Andersone.

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas