No 2022. gada sākās pāreja uz vienotu skolu, proti, uz mācībām latviešu valodā, un tā noslēgsies 2025. gada 1. septembrī. Ir mazākumtautību skolas, kur šis process notiek ar labākiem rezultātiem nekā citās, – tur, kur bilingvālās mācības nebija tikai uz papīra un tika piedāvāts apgūt arī programmu latviešu valodā. Taču arī tajās ir problēmas, no tām akūtākā – latviešu valodas skolotāju trūkums.
Trešajai daļai jāuzlabo darbs
Pāreja uz mācībām latviešu valodā sākās pirms divdesmit gadiem, kad tika ieviests bilingvālās izglītības modelis. 2018. gadā latviešu valodas īpatsvars visos izglītības līmeņos tika palielināts, nosakot, ka 10.–12. klasē visi priekšmeti apgūstami latviski, 7.–9. klasē – 80%, 1.–6. klasē – ne mazāk kā 50%, pirmsskolā – latviešu valodai bija jābūt galvenajam saziņas līdzeklim. 2022. gadā tika pieņemts jauns tiesiskais regulējums, kas noteica pāreju uz mācībām tikai latviešu valodā vispārējās izglītības pirmsskolas un pamatizglītības pakāpē.
Lai tā notiktu ar labākiem rezultātiem, pašvaldībām tika piešķirts papildu valsts finansējums pedagogu palīgu, logopēdu un pagarinātās dienas grupas skolotāju piesaistei, speciālās izglītības pedagogiem, profesionālās kompetences pilnveidei un interešu izglītībai. Tāpat tika piešķirti mācību un metodiskie līdzekļi, tika organizēti semināri, kursi un citi pasākumi, Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 12. decembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00