Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

FOTO: Latvijā radīts pirmais mākslīgā intelekta risinājums depozīta sistēmai

Ceturtdien prezentēta Latvijas IT uzņēmuma WinGo Deposit radīta iekārta, kas ar mašīnredzes un neironu tīkla palīdzību spēj atpazīt, pieņemt un šķirot dažādu veidu un tilpumu saplacinātus un neskartus iepakojumus – PET un stikla pudeles, metāla bundžas, tetrapakas un baterijas, bet nākotnē varēs arī citus nododamos atkritumus, piemēram, šampūna pudele.

Tehnoloģiju izmantos jaunais depozīta operators Nulles depozīts, kas 2022. gada 1.februāri būs gatavs nodrošināt modernu un ilgtspējīgu depozīta sistēmu visā Latvijā visiem iedzīvotājiem viņiem ērtā veidā.

Sabiedriskās domas pētījumā secināts, ka 81% Latvijas iedzīvotāju otrreizējai pārstrādei vēlas nodot iepakojumu, kas ir bojāts vai bez etiķetes. Turklāt 74% ikdienā jau saplacina šķirošanai nododamus atkritumus. Savukārt tikai 13% mājsaimniecību Latvijā PET un skārda dzērienu iepakojumus uzglabā tā, lai tie būtu izmantojami līdz šim kaimiņvalstīs lietotajās depozītsistēmas iekārtās. 

Jaunais operators Nulles depozīts iestājas par mūsdienīgas tehnoloģijas izmantošanu atkritumu šķirošanā Latvijā un apvieno tehnoloģiju, vides, uzņēmējdarbības, sabiedrības interešu aizstāvjus, kas aicina lēmumu pieņēmējus veidot modernu, ilgtspējīgu un arī nākotnē viegli pielāgojamu pārstrādājamā iepakojuma savākšanas un caurspīdīgas iegūto resursu loģistikas sistēmu. WinGo Deposit radījuši iekārtu, kas nodrošina depozītsistēmas iekārtu izmaksas līdzvērtīgas tām, kas jau tiek izmantotas citās valstīs.

Nulles depozīts vadītājs Arnis Salnājs norāda, ka lielais mērķis ir nulle iepakojumi dabā un tas ir sasniedzams. "Latvijas sabiedrība vēlas ērtu un intuitīvi izmantojamu nododamo atkritumu sistēmu. Pētījums rāda, ka lielākā Latvijas iedzīvotāju daļa jau šobrīd saplacina iepakojumu un 64% vēlas tos arī nodot saplacinātā veidā, savukārt 76% uzskata, ka tādu iepakojumu ir daudz ērtāk uzglabāt mājās. Mūsu misija ir samazināt dabā izmesto atkritumu daudzumu, no kā 80% šobrīd ir PET pudeles, tāpēc jau šobrīd apvienojam mērķa sasniegšanā iesaistīto nozaru līderus, piemēram, piesaistot partnerus Mobilly - efektīvas, drošas norēķinu sistēmas nodrošināšanai un iepakojumu uzskaitei."

 "Viena no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas prioritātēm ir turpināt veicināt digitalizācijas izmantošanu ceļā uz klimatneitralitāti, kas ir arī Eiropas Savienības Zaļā kursa vadlīnija. Esam unikālā situācijā – varam ieviest depozītsistēmu, kas ir ar skatu nākotnē un liek domāt plašāk. Mēs kā maza nācija, bet ar gudriem prātiem varam radīt lieliskas tehnoloģijas, kas ļaus arvien pieaugošo atkritumu apjomu sabiedrībā beidzot saredzēt kā resursu, nevis izmetamas lietas. Ticam Latvijas uzņēmējiem un tam, ka WinGo radītajai tehnoloģijai izdosies realizēt savus mērķus Latvijā un arī pasaulē," sacīja VARAM parlamentārais sekretārs Artūrs Toms Plešs. 

Sabiedrības kopējā vēlme ir neredzēt dabā nekāda veida atkritumus un uz to mums būtu jātiecas, uzskata Vita Jaunzeme, Lielās Talkas vadītāja. "Ceru, ka pienāks tāda diena – būs sistēma, ka nekāda veida plastmasa nebūs redzama izmesta dabā. Latvijā ir milzīgs potenciāls un jaunie mūsu talanti spēj veidot dažādus ilgtspējīgus risinājumus, piemēram, “WinGo” radītais dod cerību. Talkotājiem tas ir lielisks variants – savākto un jau  sen salocīto varētu nodot pārstrādei uzreiz depozītsistēmas aparātā."                       

Top komentāri

Liela talka
L
Lieliski, mes jau sen to bijam pelnijusi
Krējums Saldais
K
"...kas ar mašīnredzes un neironu tīkla palīdzību spēj atpazīt, pieņemt un šķirot dažādu..." . .. . . . Mašīnredze lai būtu, bet vai varētu nedaudz detalizētāk, kāpēc pudeļu un iepakojuma atpazīšanai nepieciešams neironu tīkls? Tā taču ir prasta taras punkta pieņemšanas tantuka ikdiena... :)
Endzelīns
E
Ko nozīmē "wingo" , mums pat tāda burta alfabētā nav. "Lingo" būtu labi - iegriez un met .
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Nesalīdzināmi atšķirīgas situācijas(2)

Principā pēdējos sešus mēnešus ir bijusi pilnīgi normāla dzīve – saka Igaunijā dzīvojošā latviete Elīna Ļitvinova, stāstot Dienai par situāciju mūsu ziemeļu kaimiņvalstī, kas nule ieviesusi stingrāk...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas