Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Ģenerālprokuratūra kategoriski noraida pārmetumus par neiesaistīšanos Misānes lietas risināšanā

Dānija šonedēļ noraidījusi Latvijas Ģenerālprokuratūras lūgumu klātienē tikties ar Dānijas ģenerālprokuroru un pārrunāt Kristīnes Misānes lietu. Latvijas prokuratūrā aģentūrai LETA skaidroja, ka Latvijas Ģenerālprokuratūra kategoriski noraida plašsaziņas līdzekļos izskanējušos pārmetumus par neiesaistīšanos un novēlotām darbībām Misānes izdošanas no Dānijas uz Dienvidāfrikas Republiku (DĀR) lietā.

Kā uzsver prokuratūra, jau sākotnēji, pērn 14.janvārī saņemot no Dānijas kompetentās iestādes lūgumu izteikt viedokli par iespēju pieņemt Eiropas apcietinājuma lēmumu attiecībā pret Misāni, Latvijas Ģenerālprokuratūrai neesot bijis tiesisks pamats pieņemt augstākminēto lēmumu. Ņemot vērā, ka Misānei DĀR tika inkriminētas Latvijā pierādāmas darbības, Eiropas apcietinājuma orderi par šīm darbībām neesot bijis iespējams pieņemt.

Attiecībā uz citu iespējamo Misānes rīcību, kas teorētiski varētu atbilst krāpšanai un dokumenta viltošanai, Latvija, ņemot vērā pierādījumu trūkumu, nevarētu garantēt personas kriminālvajāšanu Latvijā, norādīja Latvijas prokuratūrā.

Eiropas apcietinājuma lēmumu ir iespējams pieņemt tikai ar nosacījumu, ka Latvijā ir sākts kriminālprocess, persona ir vismaz atzīta par aizdomās turēto un izmeklēšanas tiesnesis ir pieņēmis lēmumu par drošības līdzekļa - apcietinājuma piemērošanu, uzsver prokuratūra.

"Tāpēc jebkāda veida spekulācijas, ka Latvijas Ģenerālprokuratūrai bija jāpieņem Eiropas apcietinājuma lēmums par jebkādu nepierādītu noziedzīgu nodarījumu, lai tikai nodrošinātu personas atgriešanos Latvijā, ir nepamatotas un pat pretlikumīgas. Latvijas pilsoņu tiesību aizstāvēšanai nevar tikt izmantoti nepamatoti un nelikumīgi juridiskie līdzekļi, kas ir pretrunā normatīvajam regulējumam," norādīja prokuratūrā.

"Latvijas Ģenerālprokuratūra var nodrošināt savas valsts pilsoņa neizdošanu uz trešo valsti, ar kuru Latvijai nav līgumisku saistību par abu valstu pilsoņu savstarpēju izdošanu, tikai gadījumā, ja persona atrodas Latvijas teritorijā. Ietekmēt citas valsts lēmumu par Latvijas pilsoņa izdošanu trešajai valstij nav iespējams," teikts prokuratūras paziņojumā, "situāciju neapšaubāmi sarežģī arī apstāklis, ka Latvijai nav nekādu konvencionālo vai līgumisko saistību ar DĀR."

Ģenerālprokuratūra ir pārliecināta, ka ir izmantojusi visus savā rīcībā esošos tiesiskos reaģēšanas līdzekļus Misānes izdošanas no Dānijas uz DĀR lietā. 

Ģenerālprokuratūra arī apgalvo, ka ir meklējusi alternatīvas iespējas lietas risināšanā. Dānijas prokuratūrai tika nosūtīts lūgums pārskatīt Misānes izdošanu, ņemot vērā cilvēktiesību pārkāpumus DĀR, un lūgts Dānijas tieslietu ministram rast iespēju pārskatīt lēmumu par Misānes izdošanas pieprasījuma pamatotību situācijā.

Šogad 15. janvārī no Dānijas puses tika noraidīts dienu iepriekš nosūtītais Latvijas Ģenerālprokuratūras lūgums klātienē tikties ar Dānijas ģenerālprokuroru un pārrunāt jautājumu, lai novērstu Misānes izdošanu.

Jau ziņots, ka Latvijas pilsone Misāne patlaban atrodas apcietinājumā Dānijā, un Dānijas tiesu iestādes atbilstoši valstī spēkā esošajiem likumiem ir lēmušas par Misānes izdošanu DĀR kriminālvajāšanai par iespējami izdarītiem likumpārkāpumiem šajā valstī.

Misānes pārstāvji aģentūrai LETA iepriekš norādīja, ka sieviete 2011.gadā iepazinusies ar DĀR pilsoni un pēc četriem gadiem abiem piedzimusi meita. Taču starp abiem vecākiem sākušies konflikti, kas sākotnēji bijuši finansiāli motivēti. Pēc tam vīrietis vienpusēji nolēmis pārtraukt attiecības un esot sācis vardarbīgi izturēties gan pret Misāni, gan pret abiem ģimenes nepilngadīgajiem bērniem.

Rūpējoties par savu un savu bērnu drošību un dzīvību, 2018.gada maijā Kristīne nolēmusi meklēt patvērumu Latvijā, norādījuši radinieki. 2018.gada decembrī Misāne devusies darba braucienā caur Kopenhāgenu uz Mozambiku, taču šķērsojot robežu, viņa aizturēta, jo bijusi Interpola meklēšanā. DĀR bija norādījusi, ka Misāne tiek meklēta par bērna nolaupīšanu.

Trešdien pie Dānijas vēstniecības norisinājās pikets pret Misānes izdošanu DĀR, kur viņai draud 15 gadus ilgs cietumsods.

Vairākas Latvijas iestādes pašlaik ir iesaistījušās centienos atrisināt situāciju.

Top komentāri

Bojārs tēvs
B
Pierādījumus galdā vai klusējiet!
??????
?
Man tomēr gribētos vairāk informācijas par šo situāciju. Kā izpaudusies minētā krāpšana un dokumentu viltošana? Kāds bizness bija DAR un Mozambikā? Kādās biznesa darīšanās devās uz Mozambiku kad aizturēja? Lai beigās neiznāk tā, ka bizness bijis krimināls un baidās no DAR tikai tāpēc, ka būs ,,jāatbild,, par kaut ko savu kriminālo darboņu priekšā un viens no viņiem ir bērna tēvs.
nevar būt
n
Valsts aizstāv savus pilsoņus, šajā gadījumā māte pirmškietami glāba bērnus no vardarbības. Vai totāla neizdarība un likumu pantu meklēšama savas noziedzīgās bezdarbībs pamatam nav kuriozs? Vai prokuratūra patiesībā nav bandītu un noziedznieku piesegs? Kāpēc prokuratūras rīcība ir pasīva klaju noziedzīgu darījumu gadījumā? Kā tas iespējams, ka Latvijas tiesas pieņem jebkādus, tai skaitā viltotus vai neesošus pierādījumus, kamēr prokuratūra apšauba pat pierādījumus ar tiesu ekspertīzes slēdzieniem? Vai šis gadījums nav pamats nekavējošai visas prokuratūras ģenerāltīrīšanai? Cik ilgi valstī valdīs totāls beztiesiskums un ierēdņu patvaļa?
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas