Pirmie iet skolā
Kopš 2009. gada Latvijā atvērtas astoņas glābējsilītes. Pēdējo reizi signāls par atstātu mazuli atskanējis Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā Ventspilī. Tur marta vidū atstāts vesels puisītis. Blakus bijusi mammas rakstīta zīmīte ar bērna dzimšanas datumu un laiku. Projekta Glābējsilīte Latvijā vadītāja Laura Zvirbule Dienai stāsta, ka kopumā izglābtas 44 bērnu dzīvības. Glābējsilīte jeb Baby Box būtībā ir vieta bērna dzīvībai. Tas ir profilakses projekts, kas sniedz iespēju izdzīvot un dzīvot bērnam, kura bioloģiskie vecāki ir gatavi izdarīt noziegumu, jo nevēlas savu mazuli. Lai pasargātu bērna dzīvību, glābējsilīte sniedz iespēju anonīmi atteikties no mazuļa. Bērna bioloģiskie vecāki netiek meklēti, ja bērnam nav miesas bojājumu, ja viņš nav izsludināts meklēšana vai ja ar viņu kopā nav atstāti personu apliecinoši dokumenti.
Zvirbule uzskata, ka ideja noteikti ir attaisnojusies: "Ja mēs skatītos mērauklā, ka šie 44 bērni potenciāli varēja tikt izmesti miskastē un nomirt, tad šim skaitlim pieaug milzīga vērtība." Šobrīd 42 bērni ir adoptēti jaunajās ģimenēs, un viens bērns ir atgriezies atpakaļ pie saviem bioloģiskajiem vecākiem, jo mammai tā bija pēcdzemdību depresija. Viņai "klikšķis" notika brīdī, kad glābējsilītes durvis aizvērās, un viņa saprata, ko ir izdarījusi. Vēl viens bērniņš nonācis pie saviem vecvecākiem, jo glābējsilītē līdzi bija atstāti dokumenti, kas uzlika par pienākumu bioloģisko ģimeni meklēt. Konkrētāk par katra bērna ģimeni zina tikai Labklājības ministrija, kurai ir pienākums sekot līdzi šīm ģimenēm, stāsta Zvirbule. Pirmie glābējsilītēs ievietotie bērni, visticamāk, šobrīd mācās skolā.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena otrdienas, 12. jūnija, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!
Trollis JT