Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Nacionālajā attīstības plānā cer veicināt nodarbinātību

Nacionālajā attīstības plānā no 2021.gada līdz 2027.gadam (NAP2027) plānots mazināt ilgstošo bezdarbu un veicināt nodarbinātību, teikts NAP2027 pirmajā redakcijā.

Plānā uzsvērts, ka Latvijā pēdējos gadus pieaug nodarbināto skaits un samazinās bezdarba līmenis, vienlaikus pieaug arī vakanču skaits, norādot uz neatbilstībām darbaspēka pieprasījumā un piedāvājumā. Tāpat Latvijā saglabājas arī vērā ņemamas darba tirgus reģionālās atšķirības.

Līdz ar to darba tirgus attīstībai būtiska būs darbaspēka pieejamība, ko nodrošinās esošā cilvēkkapitāla potenciāla pilnvērtīga izmantošana un mērķtiecīgi vadīta, darba tirgus pieprasījumam atbilstoša, kvalificēta ārvalstu darbaspēka un talantu piesaiste, īpaši darbaspēka reemigrācija. Īpaša uzmanība būs arī jāpievērš mērķētiem aktīvās nodarbinātības pasākumiem paaugstināta bezdarba riska grupām.

NAP2027 pausts, ka nodarbinātības līmenis vecuma grupā no 20 līdz 64 gadiem 2027.gadā varētu sasniegt 79,5%. Pēc 2018.gada datiem šis īpatsvars veido 76,8%.

Reģionālā griezumā Rīgā nodarbinātību plānots audzēt no 75,8% līdz 78%, Pierīgā no 75,7% līdz 78%, Vidzemē no 70,1% līdz 75%, Kurzemē no 69,1% līdz 70%, Zemgalē no 68,1% līdz 70%, bet Latgalē no 63,7% līdz 67%.

Iecerēts arī audzēt nodarbinātības līmeni vecuma grupā no 65 līdz 74 gadiem, kas pēc 2018.gada datiem ir 18%, bet līdz 2027.gadam to plānots celt līdz 26%.

Tāpat iecerēts risināt ilgstošā bezdarba līmeni vecuma grupā no 15 līdz 74 gadiem, kas pēc 2018.gada datiem ir 3,1%. Līdz 2027.gadam to iecerēts mazināt līdz 1,4%.

Jau ziņots, ka NAP2027 sākotnēji bija noteikti trīs stratēģiskie mērķi - vienlīdzīgas iespējas, produktivitāte un ienākumi, kā arī sociālā uzticēšanās. Šie mērķi būs galvenā mēraukla rīcībpolitiku un budžeta līdzekļu ieguldījumu pieprasījumu vērtēšanā, pārvaldības procesu un nozaru stratēģiju izvēlē nākamajiem septiņiem gadiem. Tomēr novembrī Saeima uzdeva plānā ietvert ceturto stratēģisko mērķi - reģionālā attīstība.

Patlaban spēkā esošā Latvijas Nacionālais attīstības plāns 2014.-2020.gadam (NAP2020) mērķi ir sekmēt ilgtspējīgu Latvijas ekonomikas izaugsmi, valsts un reģionu konkurētspēju starptautiskajos tirgos, radīt spēcīgu vidusšķiru, kā arī sekmēt politiku, kas ved pie stabiliem un pietiekamiem ienākumiem un cienīga darba ikvienam, mazinot nabadzību, ienākumu nevienlīdzību un uzlabojot iedzīvotāju dzīves kvalitāti un apmierinātību ar dzīvi. Tāpat NAP2020 mērķis ir nodrošināt pozitīvu un stabilu tautas ataudzi Latvijā, pieaugošu dzimstību, mirstības mazināšanos un iedzīvotāju vēlmi dzīvot un atgriezties Latvijā.

Top komentāri

Aldis
A
Plāni gan uzrodas, gan seko viens otram kā nebeidzama Jaungada spožo mantiņu virtene. Nu jau vairs neviens nespēj saskaitīt, cik tādi neatkarīgās Latvijas laikā bijuši, cik izgāzušies, cik nepiepildīti vietējās mentalitātes dēļ. Arī uz šo plāna sastāvdaļu, iedzīvotāju nodarbinātību tūlīt uzrodās logisks jautājums. Kādēļ iedzīvotājus nenodarbināja jau agrāk, nebija mācību centru? Speciālistu? Darba biržu? Ministru? Citu birokrātu? Nu bija taču... Kas tad tagad, būs savādāks? Runas ir garas, darbs ir īss... Kaut ko tādu esot teicis slavenais un cienījamais tautietis Jānis Pliekšāns, citā vārdā saucies - Rainis... Jau toreiz viņš manīja šīs tautiņas pretrunīgo dabu un par to centās brīdināt. Gēni, gēni... Aizbrauksi uz Lielbritāniju, Īriju, Norvēģiju, ASV, strādāsi, pelnīsi... Latvijā gaidīsi kad beidzot kārtējais plāns izdosies. Ja ne, tad jābrauc prom, kur viss notiek daudz vienkāršāk un ātrāk.
rekur
r
Samazinoties kravu tranzītam, Latvijas dzelzceļš, ar 01. aprili atlaiž 25% darbinieku. tas ir ap 10 000 cilvēku. Tranzīts samazināsies arī turpmāk un atlaidīs desmitiem tūkstošus uz dzelzceļa un ostās. Ko te palīdz Papīra Nacionālie Plāni?
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas