Pirms 20 gadiem tieši viņa vadīja visu nepieciešamo dokumentu sagatvošanu Latvijas pieteikumam dalībai UNESCO un 1991. gada 14. oktobrī svinīgi ienesa Latvijas karogu UNESCO galvenajā mītnē Parīzē un novietoja blakus pārējo dalībvalstu karogiem.
A.Nagobads-Ābola ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas (LNK) augstāko apbalvojumu – Goda rakstu ir apbalvota par ieguldījumu UNESCO LNK darbības un programmu īstenošanā Latvijā un par atbalstu UNESCO darbam Latvijā un pasaulē. Šobrīd A.Nagobads-Ābola joprojām turpina aktīvi darboties kā Latvijas pastāvīgās pārstāvniecības padomniece UNESCO. Viņa ir sekmējusi Latvijas zinātnieku iesaisti UNESCO programmās un sekmējusi LZA un UNESCO sadarbības līguma noslēgšanu 1997. gadā. Tāpat viņas veikums Latvijas vērtību izcelšanā pasaulē ir vainagojies ar Rīgas vēsturiskā centra iekļaušanu UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā 1997. gadā, kā arī ar UNESCO atbalstu Latvijas Nacionālās bibliotēkas projekta attīstībai 1999. gadā.
"Pulcējoties Apvienoto Nāciju paspārnē, ātri atklājās, ka katrai tautai ir sava kultūra, vairāk vai mazāk bagāta, vairāk vai mazāk atšķirīga, bet sava īpašā kultūra. Savējo rādot un citu iepazīstot, veidojas harmoniska cilvēces saskaņa. UNESCO dod skatuvi, kur, kopā sastrādājoties ar visām citām tautām, varam celt gaismā mūsu saglabātās kultūras vērtības. UNESCO ir varens projekts. Milzīgs un milzīgi sarežģīts. Zināms laiks ir bijis nepieciešams, lai apjaustu visus tos ceļus, uz kuriem organizācija atver durvis," stāsta A.Nagobads-Ābola, kura turpina aktīvi sadarboties ar UNESCO LNK, lai stiprinātu izglītības, zinātnes, kultūras, komunikācijas un informācijas lomu valsts un sabiedrības ilgtspējīgā attīstībā, valstiskuma stiprināšanā un demokrātisko vērtību īstenošanā.