Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +3 °C
Apmācies
Piektdiena, 24. janvāris
Krišs, Eglons, Ksenija, Egle

Nākamgad par 250 tūkstošiem latu meklēs risinājumus e-vēlēšanu organizēšanai

Nākamgad Satiksmes ministrijas paspārnē iecerēts īstenot priekšizpētes projektu, kas vēlāk ļautu pieņemt lēmumu par labāko tehnoloģisko un organizatorisko risinājumu e-vēlēšanu īstenošanai. Priekšizpētes projektam vien nepieciešami  250 000 lati.

Priekšnosacījums e-vēlēšanu rīkošanai ir spēja nodrošināt tik ļoti būtisko principu, ka vēlēšanas ir aizklātas. Koncepcijas projektā, kuru nākamnedēļ, 23.septembrī, skatīs valdības komiteja, nosaukts arī veids, kā identificēt vēlētāju – ar elektronisko parakstu. Vienlaikus netiek izslēgti arī citi personas elektroniskās identifikācijas risinājumi.

Saskaņā ar Eiropas Parlamenta vēlēšanu praksi pēc nobalsošanas internetā iecerēts atstāt iespēju atkārtoti balsot iecirknī vispārējā vēlēšanu dienā. Proti, atkārtotas balsošanas jautājums ir aktualizēts, ņemot vērā, ka interneta vēlēšanu procedūra norises ziņā ir pielīdzināma nobalsošanai pa pastu un saskaņā ar Eiropas Parlamenta vēlēšanu likumu gadījumos, kad vēlētājs ir balsojis pa pastu, atkārtota balsošana klātienē ir pieļaujama. Noteicošais  būs vēlētāja balsojums klātienē - vēlēšanu iecirknī. 

Tāpat iecerēts paredzēt iespēju, ka Centrālā vēlēšanu komisija var atsaukt interneta vēlēšanas vai atcelt to rezultātus, piemēram, kiberuzbrukuma gadījumā, vai lūgt veikt interneta vēlēšanu rezultātu atkārtotu pārskaitīšanu. Jāpiebilst gan, ka pirms interneta vēlēšanu sistēma tiks ieviesta lietošanā, to plānots testēt uz iespējamiem apdraudējumiem.

Interneta vēlēšanu sagatavošana un vēlāk organizēšana nebūs lēts prieks. Priekšizpētes projektam nepieciešami  250 000 lati, bet pašas vēlēšanu sistēmas izstrādei - 500 000 līdz 700 000 lati, no kuriem lauvas tiesu prasīs programmatūras izveide. Savukārt nākamo kārtējo vēlēšanu vai tautas nobalsošanas sarīkošana jau maksās 50 000 latu, bet interneta vēlēšanu sistēmas uzturēšana gadā – 25 000 latu. Jaunā kārtība radīs papildus izmaksas arī dažādām vēlēšanu organizēšanā iesaistītajām iestādēm. Piemēram, Centrālā vēlēšanu komisija aplēsusi, ka tai būs nepieciešami 180 000 lati, bet Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde – 345 000 lati.

Interneta vēlēšanu platformas turētāja funkciju plānots nodot VAS Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs, jo e-vēlēšanu sistēmas turētāju valsts vēlas paturēt savā ietekmē.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

"Parādiet man naudu"*

Jāsaprot, kā tiks ģenerēta naudas plūsma un kas apsaimniekos mežus.

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas