Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +5 °C
Apmācies
Pirmdiena, 27. janvāris
Ildze, Ilze, Izolde

Pārdomas pie televizora

Vai katru dienu mēs saņemam ziņas par bēdīgiem notikumiem pasaules daļā, ko nereti joprojām apzīmē ar vārdiem «trešā pasaule». Vilciena katastrofa Indijā, terora akts Pakistānā, nogrimis prāmis Indonēzijā, pilsoņu karš Sīrijā, plūdi Bangladešā, bads Etiopijā. Tā ir pierasta fona informācija, kas pie televizora klubkrēslā snaudošajam eiropietim jau sen vairs neizsauc kādas īpašas emocijas.

Tomēr pēdējā mēnesī virsrakstos parādās arī sliktas ziņas no Rietumiem. Norvēģa Breivīka veiktā masu slepkavība, parādu krīzes ASV un Eiropā, ielu grautiņi Londonā. Pa vidu - ziņa par talibu notriekto helikopteru Afganistānā, kad gāja bojā 31 amerikāņu jūras kājnieks. Vēl viens atgādinājums, ka patiesībā mēs šajā zemē varbūt neesam tik ļoti gaidīti, cik paši to sev dažkārt iztēlojamies.

Dzirdami viedokļi, ka šie notikumi esot vairākas vienas parādības šķautnes. Parādu krīzes izsauktie taupības pasākumi kalpojuši par katalizatoru ielu grautiņiem Anglijā un pastiprinājuši nepatiku pret iebraucējiem viscaur Eiropā. Viens gan ir skaidrs - Eiropai un ASV nākotnē būs jāsavelk josta un jādzīvo taupīgāk.

Augusta sākumā es biju ielūgts uz divām mājas viesībām tepat Rīgas priekšpilsētās. Pirmajās no tām saimnieki lepojās, ka gandrīz visi galdā celtie labumi ir «no pašu dārza». Otrajās, kurās namamāte starp citiem ēdieniem bija pacentusies pati pagatavot arī brīnišķīgu pesto mērci no pašaudzēta bazilika, aizsākās diskusija par mantu iegādi lietoto apģērbu veikalos. Izrādās, līdzīgi rīkojas gandrīz visi klātesošie. Vēl vairāk - viņi pat lepojās ar to, jo «visādu mantu šai pasaulē tāpat ir saražots daudz par daudz».

Interesanti, ka finansiāli nevienam no klātesošajiem nebija vajadzīgi ne «labumi no pašu dārza», ne pašgatavots pesto, ne vēl jo vairāk humpalu veikalā sameklēts svīteris - šie cilvēki patiesībā varēja atļauties nopirkt jebkādas delikateses un visdārgākos apģērbus zīmolu veikalos.

Toties viņi bija moderni. Aizvien noteiktāk eiropiešu leksikā ienāk tādi jēdzieni kā «dzīvot vienkāršāk» (simple living, downsizing) un «nulles pieaugums» (zero growth), ar to saprotot atteikšanos no kopprodukta pieauguma glorificēšanas. Bet varbūt tās ir arī neapzinātas bailes no nākotnes, instinktīva nojausma, ka «atdodies šopingam» laiki, iespējams, drīz aizies uz neatgriešanos.

Ar lielu pompu Eiropas pilsētās atklāj jaunus veloceliņus. Savukārt Indijas pilsētu ielās velorikšu un riteņbraucēju skaits samazinās, bet automašīnu skaits - pieaug. Varbūt vislielākās globalizācijas sekas ir tās, ka trešā pasaule lēnām, bet aizvien noteiktāk pieņem Rietumu patērētāju sabiedrības vērtības. Katram pusaudzim Ēģiptē vai Vjetnamā visiekārojamākā lieta ir jaunākās paaudzes mobilais telefons. Par savu auto šodien jau sapņo vai ikkatra vidusšķiras ģimene Indijā un Ķīnā. Bet šīs planētas resursi ir ierobežoti, un pat visekonomiskākie motori nespēs pretoties naftas cenu augšanai, ja visa Āzija reiz izlems doties nedēļas nogales izbraukumā ar savu personīgo auto.

Ja jūs šodien ar tālsatiksmes autobusu mēģinātu iebraukt Indijas metropoles Mumbajas centrā no Gudžarātas galvaspilsētas Amdāvādas puses, apmēram desmit kilometru garumā abās ceļa pusēs būtu redzams debesskrāpju un ceļamkrānu mežs. Lielākā daļa šo būvju tapušas pēdējos desmit gados. Jūs noteikti pamanītu arī rūpnieka Mukeša Ambani neprātīgo projektu - divus miljardus (miljardus, nevis miljonus!) ASV dolāru vērto ģimenes māju - divdesmit septiņus stāvus augstu debesskrāpi. Patiesībā šī ēka ne ar ko īpašu nav ievērojama (tuvākajā apkārtnē tādu ir desmitiem) - ja nu vienīgi ar to, ka tajā mīt tikai pieci cilvēki, neskaitot kalpotājus.

Mēs vairs nespējam līdzvērtīgi spēkoties stadionā, kur vieglatlētikas disciplīnas saucas «kopprodukta pieaugums», «patēriņa aktivitāte», «ārējās tirdzniecības bilance», «valsts parāds», «investīcijas» un «jaunas darbvietas». Lai saglabātu seju, Eiropai nekas cits neatliek, kā izlikties, ka tai vairs neinteresē Āzijas piedāvātais primitīvais «turbokapitālisms». Tieši tāpēc par jauniem statusa simboliem kļūst simple living un zero growth.

Vecā pasaule nav ne deģenerējusies, ne arī kļuvusi slinka. Tomēr tā ir nogurusi, zaudējusi vitalitāti un vismaz patlaban arī apjukusi. Eiropā patiešām kaut kas ir sagriezies kājām gaisā. Lai arī politkorektuma dēļ šis fakts medijos īpaši netika izcelts, televīzijā pavisam skaidri varēja manīt - tie, kuri vismasveidīgāk piedalījās nekārtībās Anglijas pilsētu ielās, bija jaunieši ar «melnās Āfrikas» un Karību salu izcelsmi. Starp citu, vismaz formāli arī kristieši. Savukārt tie, kuri no pašu iedzīvotāju vidus pirmie organizēti stājās pretī grautiņu rīkotājiem, bija vietējie turki, kurdi (tātad musulmaņi) un sikhi. Bojāgājušie brāļi, kuri centās aizsargāt sava tēva veikalu Birmingemā, bija arābi. Divi vīrieši, kuri saņēma varbūt nesamērīgi bargus (četri gadi cietumā) sodus par musināšanu uz grautiņiem internetā, bija tīrasiņu briti. Iespējams, atkal tā paša politkorektuma dēļ - «mēs taču neesam nekādi rasisti».

Un vēl - kā tagad izrādās, vienīgie, kuriem pietika drosmes pretoties «Norvēģijas miesniekam» Breivīkam Ūteijas salas slaktiņa laikā, bija divi sešpadsmit un septiņpadsmit gadu veci čečenu jaunieši. Rustams Daudovs un Movsars Džamajevs cauri krūmiem pielavījušies slepkavam no aizmugures un uzbrukuši tam ar mestiem akmeņiem.

Top komentāri

Viedais
V
Labs un trāpīgs viedoklis. Maz tik sakarīgi un bez politkorekta patosa vai angažētības rakstošu žurnālistu LV pīļu dīķī. Eiropas noriets - tā tam ir jābūt un tas jau sākās pēc WW2, vienīgi pateicoties PSRS, Rietumi spēja saglabāt savu vitalitāti, kā precīzi pateikts. Bet tagad - liberālās, pedo, naudas, gadžetu vērtības, ģimenes un tradīciju iznīkšana, vispārējs vājums, truls politkorektums un nespēja pretoties spēcīgām nācijām. Tas rada pamatu nacionālām kustībām Rietumos un ir vienīgais veids, kā nepazust.
Tosca
T
Paldies autoram par rakstu. Jau 1978. gadā Šumahera grāmata Small is beautiful iezīmēja šo pārmaiņu domāšanā un attieksmē pret apkārtējo vidi vispirms. Šodien redzam, ka viņa prognoze piepildās. Atcerēsimies arī Špenglera Vakarieiropas norietu, kas tapa, ja nemaldos, 1918. gadā. Eiropas bojā eju iezīmēja pirmais pasaules karš. Domāju, ka nacionālām valstīm Eiropā ir nākotne, ja sabiedrības tajās apjēgs, ka lietu kārtību nosaka tie paši nemainīgie likumi kādi ir dabā. Sabiedrība ir biotops ar apziņu, kurai jāatžigst no patērēšanas trakuma. Juri Lorenc, Lielisks raksts!
Anarchists
A
Nu,bet, rietumu vērtību propagandisti paši vien ir naudas un mantu kulta sērgu radījuši un izvazājuši pa visu pasauli. Cilvēkus ir ļoti viegli nozombēt. Ja tev nav jaunākais telefons,plazmas 3d tv, 5 kredītkartes-tu vienkārši esi muļķis.Kurš tad grib muļķis būt? Trešā pasaule tagad ķēmojas pakaļ-viņi arī grib visus šos,pēc būtības bezjēdzīgos,gadžetus.Varbūt vajag atcerēties laikus,kad šeit pat pēc PSRS sabrukuma,visi skrēja pakaļ visādai rietumu drazai. Bet patēriņa ekonomika tikai tad var pastāvēt,ja nepārtraukti pieaug.Tas,ko sauc par progresu,īstenībā jau nav nekāds progress.Ja štatos ar 60-tajos gados ražotu auto var droši braukt vēl šodien,tad 21.gadā ražots korejiešu mēsls izjūk pēc garantijas laika beigām.Pastāv fakts,ka ražotāji faktiski samazina savas produkcijas lietošanas vērtību,lai patērētāju spiestu pirkt arvien jaunu un jaunu.Pasaules finansu mafijai,lūk, nepieciešama pelņa.Normālam cilvēkam vispār nav saprotams,kāpēc un kādiem nolūkiem tā vajadzīga.Bet šīs te peļņas dēļ neatjaunojamie resursi tiek vienkārši izķēzīti pilnīgi nevajadzigi.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas