Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +5 °C
Apmācies
Pirmdiena, 27. janvāris
Ildze, Ilze, Izolde

Pērn Latviju pametuši 213 patvēruma meklētāji

Pagājušajā gadā Latviju kopumā atstāja 213 patvēruma statusu saņēmušas personas, trešdien Saeimas Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijā pauda Sabiedrības integrācijas fonda pārstāve.

Viņa gan piebilda, ka patlaban viņai nav precīzas informācijas par to, cik liels skaits no šiem cilvēkiem Latvijā ieradušies saistībā ar Eiropas Savienības (ES) pārvietošanas programmu.

Lielākoties pērn šīs personas ir devušās prom uz Vāciju.

Iekšlietu ministrijas (IeM) pārstāve Olga Dabiža klātesošajiem arī pastāstīja par kaimiņvalstu pieredzi šajā jautājumā, norādot, ka, piemēram, Lietuvā patlaban uzturas 17 pārvietotās personas, savukārt no Igaunijas patlaban neviena pārvietotā persona neesot devusies prom.

Viņa paskaidroja, ka Lietuvā situācija ir tāda, ka cilvēks var strādāt kādās noteiktās sfērās arī bez lietuviešu valodas zināšanām. Par Igauniju un patvēruma meklētāju darba iespējām viņai informācijas nebija, bet Dabiža norādīja, ka uz vietas esošās pārvietotās personas intensīvi apgūstot igauņu valodu.

Deputāti un klātesošie daudz diskutēja tieši par mājokļa un darba problēmām, kas rodas patvēruma meklētājiem, ierodoties Latvijā. Valsts robežsardzes Atgriešanas un patvēruma meklētāju lietu nodaļas vadītājs Mareks Hoņavko skaidroja, ka, sākot pārrunas ar cilvēkiem par pārvietošanu uz Latviju, viņus gan sākotnēji interesē tieši tas, kur viņi dzīvos, kādi ir izmitināšanas apstākļi, savukārt jautājumi par darbu netiek uzdoti uzreiz.

Tāpat Hoņavko pauda, ka apgalvojumam, ka viņiem netiek sniegta vispusīga informācija par darba un dzīvošanas iespējām, nevar piekrist.

Dabiža norādīja, ka patlaban attiecībā uz Patvēruma meklētāju uzņemšanas centru Mucenieki problēma ir tāda, ka pēc statusa saņemšanas personām vajadzētu pamest centru un sākt sociālekonomiski integrēties sabiedrībā, tomēr šis process patlaban ir apgrūtināts.

Deputātiem bija interese, kas notiek ar uz Latviju pārvietotajiem cilvēkiem pēc statusa iegūšanas un Mucenieku pamešanas. Deputāts Anrijs Matīss (Vienotība) pauda, ka patvēruma meklētājos tiek ieguldīts liels darbs un līdzekļi aprūpē, medicīnā, izglītībā, tomēr viņi tik un tā valsti pamet, gan nekritizējot dienestu darbu.

Dabiža sacīja, ka problēma ir arī tajā, ka pat gadījumā, ja cilvēkam ir attiecīgā izglītība, tad bieži vien viņam nav konkrēto dokumentu, kas to pierādītu. Cilvēks nevarēs strādāt savā profesijā arī tāpēc, ka nav valodas zināšanu, viņa skaidroja.

Integrācijas fonda pārstāve pauda, ka ir pozitīvi piemēri attiecībā uz nodarbinātību, tomēr pieredze liecina, ka vēl vismaz pēc gada cilvēki nav spējīgi būt patstāvīgi un viņiem ir jāpalīdz.

Sēdē izskanēja, ka daudzas uz Latviju pārvietotās personas pamet valsti, jo citās valstīs dzīvo un strādā viņu pārējie ģimenes locekļi, ar kuriem viņi vēlas uzturēties.

Dabiža deputātiem arī norādīja uz grozījumiem Patvēruma likumā, kas patlaban tiek skatīti Saeimā. Tie paredz sasaistīt pabalsta saņemšanu ar nodarbinātības pasākumiem vai valodas apguvi - ja bēglis vai alternatīvo statusu saņēmusī persona nestrādā, tad pabalsts tiks izmaksāts tikai tad, ja šis cilvēks būs reģistrējies Nodarbinātības valsts aģentūrā, viņam būs bezdarbnieka statuss un viņš pildīs bezdarbnieka pienākumus. Tāpat nestrādājošs patvēruma meklētājs pabalstu varēs turpināt saņemt, ja cita starpā iesaistīsies valsts valodas apguves programmās.

Savukārt, ja bēglis vai persona ar alternatīvo statusu strādās, tad pabalstu maksās ne ilgāk par trīs mēnešiem kopš darba ņēmēja vai pašnodarbinātā statusa iegūšanas.

Katram patvēruma statusu saņēmušajam ārvalstniekam Latvija mēnesī maksā 139 eiro pabalstu, kā arī 97 eiro par katru nākamo ģimenes locekli.

 

Top komentāri

nu nu
n
beidziet bīdīt savu pretīgo propagandu! tie nav nekādi patvēruma meklētāji un vēl jo mazāk bēgļi - tie ir pašlabuma meklētāji un ekonomiskie migranti! un bez tam - ja varēja atrast desmitus tūkstošu lai nokļūtiu eiropā, var atrast arī pāris tūkstošus mitekļa īrei. un nav ko melot, ka pie mums obligāti vajag valodu - skat, tarikam, kuram, starp citu 30 000 eiro ceļam atradās veselas 2 reizes, jo vācija viņu vienreiz jau izsvieda no eiropas, bet šitā gnīda ar apbrīnojamu mērķtiecību atgriezās, lūk, tarikam atrada darbu, kur valodu nevajag. nu un viņš strādāja? nē, nestrādāja, jo neba nu strādāt šitie te ir uz eiropu atbraukuši.
TrollisJT
T
Bēgļi saprata, ka jēdziens "šausmas" ir relatīvs un , ka šausmas var būt vēl lielākas, nekā viņi jebkad bija iedomājušies.
Spidola
S
Kapec zino par kaut kadiem klaidonam, kuri mekle labaku dzivi Eiropa, bet nezino patieso statistiku, cik katru gadu, menesi Latviju pamet latviesi, Latvijas pilsoni begdami no genocida kadu Latvija izvers sis pedejo 26. gadu rezims pret latviesu tautu. Latvija joprojam pastav divvalodibu skolas, kaut gan Latvija valsts valoda ir latviesu valoda, tacu Latvijas zagligie, alkatigie, egoistiski prezi, ministri, deputati, ieredni tikai doma par savam alkatigajam riklem, sev pieskir lielas algas un pensijas, un pasu izdomatas privlegijas, paskatieties uz siem alkatigajiem preziem Rumpi, Freibergisu, Zatleri, Berzinu, Vejoni....tai pat laika Latvijas pensionari tiek bada merdeti ar nieciga jam 100 - 300 eiro menesi pensijam, naudas nepietiek, lai NATO iemaksatu 2%.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas