Negaida vairs gadiem
Salīdzinot to, kā Latvijas iedzīvotājs uztver veselības aprūpes pieejamību un kā vidējais Eiropas iedzīvotājs, redzams, ka Latvijā situāciju uztver sliktāk. Iedzīvotāji uzskata, ka finansiālu šķēršļu dēļ veselības aprūpe ir 3,5 reizes nepieejamāka, ģeogrāfisku iemeslu dēļ – piecas reizes, bet gaidīšanas laika dēļ – trīs reizes nepieejamāka nekā vidēji ES. Jāpiebilst, ka arī Latvijas iedzīvotājiem tiešo maksājumu īpatsvars no kopējiem izdevumiem par veselības aprūpes pakalpojumiem ir 2,5 reizes lielāks nekā vidēji ES. Čakša uzsver, ka iedzīvotāju vērtējums bieži ir subjektīvs, taču tas norāda, ka problēmas aizvien ir.
Runājot par pieejamības uzlabošanu, ministre uzsvaru liek uz rindu samazināšanu. Kopš reformas sākuma 2016. gada beigās tam ieguldīti 16,1 miljons eiro. Rezultātā rindas pie speciālistiem samazinātas par 42%, gaidīšana uz izmeklējumiem – par 33%, bet rinda uz pakalpojumiem dienas stacionārā sarukusi par 68%. Vienlaikus situācija ārstniecības iestādēs ir ļoti dažāda. Piemēram, Rīgā vidēji jāgaida 22 dienas, lai saņemtu reimatologa konsultāciju, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā pie reimatologa jāgaida pat 450 dienu.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena pirmdienas, 9. aprīļa, numurā! Ja ir vēlme laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!