Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +2 °C
Apmācies
Trešdiena, 1. aprīlis
Dagne, Dagnis

Stankevičs: Ja Zeiļas lieta izrādīsies patiesa, baznīcai jāuzņemas līdzatbildība un jāattīrās

Ja baznīcā tādas lietas notiek, ir jāatzīst šis fakts, jāuzņemas līdzatbildība un jāattīrās, komentējot informāciju, ka par bezpalīdzības stāvoklī esoša vīrieša seksuālu izmantošanu aizturētas trīs personas, tostarp priesteris Pāvels Zeiļa, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā Panorāma teica Romas katoļu baznīcas Rīgas arhibīskaps-metropolīts Zbigņevs Stankevičs.

Viņš pauda, ka pirmajā apustuļu kopienā nodevējs bija viens no 12. "Mums nav jākrīt ilūzijās, ka šie nodevēji gadsimtu gaitā baznīcā nav bijuši - viņi ir bijuši. Bet, ja viens ir nodevējs, tas nenozīmē, ka arī visi pārējie ir tādi," uzsvēra Stankevičs.

Viņš atzina, ka noziegumi, kurus inkriminē Zeiļam ir šaušalīgi. Ja tie apstiprināsies, tad viņam jāsaņem pelnītais sods gan no Krimināllikuma viedokļa, gan baznīcas iekšējiem noteikumiem, viņš norādīja.

Ja izrādīsies, ka apsūdzības ir safabricētas vai tā ir provokācija, arī tad vainīgajiem ir jāsaņem sods, teica arhibīskaps.

Stankevičs uzsvēra, ka viņam notikušais ir liels pārsteigums. "Nebija ne mazāko baumu, ne mazākais trapiņš attiecībā uz šo personu. Man liekas vienkārši neticami, vai patiešām cilvēks varēja tik labi nomaskēties un iekšā būt pilnīgi sapuvis [..]," pauda arhibīskaps.

Vaicāts, vai katoļu baznīcai šobrīd ir plāns, kā novērst iespējamus seksuālus noziegumus, Stankevičs norādīja, ka pie tā tiek strādāts. Tas tiekot pārrunāts regulārās tikšanas reizēs ar garīdzniekiem un ir bijuši priekšlasījumi par šo tēmu. Tāpat ir priesteris, kurš Romā apguvis kursus, kas palīdzēs nodrošināt profilaksi un drošu vidi baznīcas iekšienē. Tāpat baznīcā arī esot izstrādātas vadlīnijas, kā mazināt šādus riskus.

Viņš pauda cerību, ka notikušais būtiski neietekmēs gaidāmo pāvesta Franciska vizīti. Tomēr atzina, ka tas rada sabiedrībā nelabvēlīgu psiholoģisko atmosfēru.

Jau vēstīts, ka Valsts policija aizdomās par bezpalīdzības stāvoklī esoša vīrieša seksuālu izmantošanu aizturējusi trīs personas, tostarp kādas garīgās konfesijas pārstāvi, aģentūru LETA informēja policijā.

Augustā Cilvēku tirdzniecības un sutenerisma apkarošanas nodaļa saņēma informāciju no kādas nevalstiskās organizācijas par to, ka vairāki vīrieši, iespējams, seksuāli izmantojuši bezpalīdzības stāvoklī esošu pilngadīgu vīrieti ar garīgās attīstības traucējumiem.

Izmeklētāji 29.augustā Rīgā un Rēzeknē kopumā aizturēja trīs personas - 1945.gadā, 1955.gadā un 1958.gadā dzimušus vīriešus. No tiem viens ir kāds garīgās konfesijas pārstāvis, otrs ir bezdarbnieks, bet trešais - strādājoša persona.

Tāpat likumsargi veica divas kratīšanas Rīgā un Rēzeknē, izņemot dažādus video un foto failus, lai pārbaudītu, vai tajos ir saskatāmas kādas noziedzīgas darbības.

Ņemot vērā, ka cietusī persona tikusi seksuāli izmantota, esot bezpalīdzības stāvoklī, sākts kriminālprocess par cilvēku tirdzniecību, ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās. Par to Krimināllikumā paredzēta brīvības atņemšana uz laiku no trim līdz 12 gadiem.

Tāpat kriminālprocess ierosināts pēc Krimināllikuma panta par seksuālu vardarbību, ja to izdarījusi personu grupa, izmantojot cietušā bezpalīdzības stāvokli. Par to personas var tikt sodītas ar mūža ieslodzījumu vai ar brīvības atņemšanu uz laiku no pieciem līdz 20 gadiem.

Diviem vīriešiem, 1945.gadā un 1955.gada dzimušajiem, tiesa piemērojusi apcietinājumu, savukārt 1958.gadā dzimušajam vīrietim piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis.

Portāls "Delfi", balstoties uz savā rīcībā esošo informāciju, raksta, ka vecākais no aizturētās trijotnes ir priesteris Zeiļa. Latvijas Romas Katoļu baznīcas interneta vietnē "katolis.lv" pieejamā informācija liecina, ka Zeiļa ir Rēzeknes Sāpju Dievmātes, Dukstigala un Prezmas draudzes prāvests, kā arī Mariāņu kongregācijas Latvijas vikariāta priekšnieks, Rēzeknes dekanāta dekāns.

Tāpat publiski pieejama informācija liecina, ka 2005.gadā Zeiļam piešķirts Rēzeknes goda pilsoņa statuss.

 

Top komentāri

Telma
T
Lūk, Stankevics kā traks skrēja gar poltiskām patijām, lai tikai kāds gejs nedabūtu cilvēktiesības, un sievas no saviem vārmākām-vīriem lai nebūtu pasargātas, bet pats savu homoseksuālo priesteru baru lolo un kopj kā gādīga un mīloša māte!
>10:02
&
Loģika, kas atbilst arī Staņkēvica loģikai. Vajag vienam no katoļu izvirtuļu bandas IEKRIST, lai kāds no tūkstoša ''sāktu aizdomāties'' (ko aizdomāties?) un Bībelē ''ielūkoties''. It kā visa šī viltus un sātana praviešu varza to (ielūkošanos) nedarītu regulāri un neatlaidīgi sev pašiem un citiem par postu.
Elijah
E
LIEKULĪBA, MELI un IZLIKŠANĀS - trīs pamatakmeņu, uz kā balstās Latvijas (un, ne tikai) katoļu draudze. Bet, paldies Dievam, ir arī cita - neredzāma (vien Dievam pazīstama) katoļu draudze, kam trīs citi akmeņi par pamatu, proti - TICĪBA, CERĪBA un MĪLESTĪBA, un šo rindu autors to ir pazinis un pazīst.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas