Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +4 °C
Viegls lietus
Svētdiena, 26. janvāris
Agneta, Agnis, Ansis

Valdība atbalsta piecu VM padotības iestāžu reorganizāciju

Valdība otrdien atbalstīja rīkojuma projektu, ar kuru Veselības ministrijas (VM) iecerējusi sākt reorganizēt piecas savas padotības iestādes.

VM padotības iestāžu reorganizāciju plāno sākt jūlijā, kad galvenās izmaiņas skars Valsts sporta medicīnas centru (VSMC), savukārt līdz šī gada 1.septembrim plānota Nacionālā veselības dienesta (NVD) reorganizācija, kurā atsevišķus dienesta uzdevumus plānots nododot Veselības inspekcijai (VI), Slimību profilakses un kontroles centram (SPKC) un Zāļu valsts aģentūrai (ZVA), kā arī VI reorganizācija, nododot tās atsevišķu uzdevumu NVD.

Kā šodien žurnālistiem sacīja veselības ministre Anda Čakša (ZZS), iecere reorganizēt padotības iestādes balstīta uz jau iepriekš Veselības aprūpes sistēmas reformā pausto nepieciešamību iegūt maksimālu labumu no esošajiem ministrijas resursiem.

Čakša norādīja, ka galvenais ieguvums no reorganizācijas būs vairāk analītisko funkciju VM padotības iestādēm, viena rakstura funkciju koncentrēšana vienā iestādē, kā arī iestāžu darbības kvalitātes uzlabošana un cilvēkresursu efektīvāka izmantošana.

Reorganizācijas plāni Valsts sekretāru sanāksmē tika izsludināti aprīļa vidū, tomēr plāns piedzīvojis izmaiņas un iepriekšējā iecere likvidēt VSMC vairs netiks īstenota, tā vietā centrs tiks pārsaukts par Latvijas Antidopinga biroju, daļu VSMC funkciju nododot Bērnu klīniskajai universitātes slimnīcai.

Kā liecina dokuments, VSMC ir divi darbības virzieni - nodrošināt iedzīvotāju fiziskās veselības aprūpi un koordinēt fiziskās veselības aprūpes pasākumu īstenošanu, kā arī veikt nepieciešamos pasākumus, lai nodrošinātu Starptautiskajā konvencijā pret dopingu sportā un Eiropas Padomes Antidopinga konvencijā minēto prasību izpildi.

Pēc reorganizācijas plānots pirmo darbības virzienu, proti, rūpes par iedzīvotāju fiziskās veselības aprūpi, nodot Bērnu slimnīcai, savukārt ar antidopingu saistītie jautājumi tiks saglabāti pašam VSMC, kuram gan tiks mainīts nosaukums uz Latvijas Antidopinga biroju, kā arī mainīta valsts pārvaldes padotības forma no pakļautības uz pārraudzību, lai nodrošinātu starptautiski pieprasīto šis iestādes autonomiju. Šīs izmaiņas plānotas jau no šī gada 1.jūlija.

Plānots, ka Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā darba attiecības turpinās 40 VSMC darbinieki. Līdz ar VM uzskata, ka, ņemot vērā gan līdzšinējos cilvēkresursus un kompetenci, gan papildus iegūtos speciālistus, slimnīca spēs nodrošināt augsta līmeņa multidisciplināras veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību gan pieaugušajiem sportistiem, gan nepilngadīgiem sportistiem un bērniem ar paaugstinātu fizisko slodzi. Atšķirīga gan šajā gadījumā būs veselības aprūpes pakalpojumu apmaksa, jo bērniem tā tiks veikta no valsts budžeta līdzekļiem, savukārt pieaugušajiem - par maksu.

Vienlaikus pati ministrija izraudzīta kā atbildīgā iestāde, kas no VSMC pārņems uzdevumu koordinēt sporta medicīnas stratēģijas īstenošanu un šis uzdevums netiks nodots VM padotības iestādēm. Šī uzdevuma veikšanai gan papildu amata vietas nav plānotas, bet paredzēts finansējums, kurš tiks izlietots darbinieku piemaksām, veicot šo ministrijai jauno uzdevumu.

No jūlija plānotās VSMC reorganizācijas rezultātā kopumā dažādas funkcijas tiks nodotas ne tikai Latvijas Antidopinga birojam, Bērnu slimnīcai un pašai ministrijai, bet arī SPKC. Centrs turpmāk sniegs arī informatīvo atbalstu valsts pārvaldes institūcijām iedzīvotāju fiziskās veselības aprūpes īstenošanā.

Līdz šī gada septembrim plānota NVD un VI reorganizācija, nododot atsevišķus uzdevumus citām VM padotības iestādēm.

Patlaban līgumus par veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu, kurus apmaksā no valsts budžeta līdzekļiem, ar ārstniecības iestādēm slēdz NVD, savukārt līgumu izpildes uzraudzību nodrošina VI. Tāpat NVD nodrošina arī veselības aprūpes nodrošināšanai piešķirto valsts budžeta līdzekļu administrēšanu un veselības aprūpei paredzēto valsts budžeta līdzekļu izlietojuma uzraudzību ārstniecības iestādēs.

Ministrijas ieskatā, šī kārtība jāmaina, tāpēc pēc reorganizācijas NVD plānots nodot arī līgumu par no valsts budžeta līdzekļiem apmaksājamu veselības aprūpes pakalpojumu izpildes uzraudzību. Tādējādi jautājumus, kas saistīti ar valsts budžeta līdzekļu izlietojuma analīzi, kontrolētu NVD, savukārt inspekcija - uzraudzību ārstniecības iestāžu atbilstību obligātajām prasībām, kā arī izvērtētu sniegto veselības aprūpes pakalpojumu kvalitāti ārstniecības iestādēs.

Lai padarītu abu iestāžu resursus efektīvākus un optimizētu lēmumu pieņemšanas procesu, paredzēts, ka Ārstniecības riska fonda atlīdzības prasījumu izskatīšanu un lēmumu pieņemšanu nodrošinās vienai iestādei, proti, VI tiks nodota gala lēmuma pieņemšana par atlīdzības izmaksu vai atteikumu izmaksāt, ko iepriekš veica NVD. Vienlaikus dienests turpinās Ārstniecības riska fonda finanšu administrēšanu un atlīdzības izmaksu saskaņā ar VI lēmumu.

NVD patlaban nodrošina arī klīnisko vadlīniju izvērtēšanu un reģistrēšanu, tomēr šo funkciju plānots nodot SPKC. Šāds lēmums saistīts ar to, ka SPKC turpmāk iecerēts attīstīt kā metodisko atbalstu ārstniecības iestādēm ārstniecības kvalitātes un pacientu drošības jautājumos.

Savukārt ārstniecībā izmantojamo medicīnisko tehnoloģiju apstiprināšanu un izvērtēšanu, kā arī ārstniecībā lietojamo zāļu, medicīnisko ierīču un medicīnisko tehnoloģiju izmaksu efektivitātes novērtēšanas funkcijas paredzēts no NVD nodot ZVA. Ņemot vērā, ka lielāko daļu medicīnisko tehnoloģiju, tostarp zāļu un medicīnisko ierīču, novērtēšanu un apstiprināšanu veic ZVA, lietderīgāk un efektīvāk šo funkciju īstenošanu ir koncentrēt vienā iestādē, uzskata VM.

Izveidojot Antidopinga biroju un reorganizējot VM padotībā esošās valsts pārvaldes iestādes, plānots veikt amata vietu samazinājumu nozarē. Provizoriski plānotais amatu vietu samazinājums veselības nozarē ir 67, un tas veidojas no sešām pārceltajām amata vietām no NVD uz ZVA, Bērnu slimnīcā darba attiecības turpinās 40 darbinieki no VSMC, kamēr saistībā ar VSMC reorganizāciju darba attiecības tiks pārtrauktas ar 23 darbiniekiem.

Rīkojuma projektā paredzētā reorganizācija un funkciju īstenošana pēc šī procesa tiks nodrošināta ministrijai piešķirto valsts budžeta līdzekļu ietvaros. Reorganizācijas izdevumi ir 1 750 809 eiro, tostarp atlīdzībai paredzēti 1 141 079 eiro, precēm un pakalpojumiem - 573 841 eiro un pamatkapitāla veidošanai - 35 889 eiro. Reorganizācija nerada tiešu ietekmi uz valsts budžetu, uzsver ministrijā.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas