Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +3 °C
Apmācies
Ceturtdiena, 20. februāris
Smuidra, Vitauts, Smuidris

Vēl nelemj par LDz valdes priekšsēdētāja un valdes locekļu atstādināšanu

AS Latvijas dzelzceļš (LDz) padome pirmdien sēdē nelēma par valdes priekšsēdētāja Edvīna Bērziņa un divu valdes locekļu - Aivara Strakšas un Aiņa Stūrmaņa - atcelšanu no amata, bet pieņēma lēmumu sākt uzņēmuma funkcionālo auditu, aģentūrai LETA norādīja padomes priekšsēdētājs Jānis Lange.

Auditā tiks vērtētas uzņēmuma ģenerāldirekcijas un struktūrvienību funkcijas un to iespējamā dublēšanās. Tāpat padome uzdeva LDz valdei sniegt papildu informāciju un detalizētus skaidrojumus par vagonu iznomāšanas kārtību.

"Padome var pieņemt lēmumus tikai balstoties uz faktiem. Uzlabot pārvaldību tik valstiski nozīmīgā uzņēmumā kā LDz ir ļoti svarīgi, un padomes uzdevums ir šo procesu virzīt," uzsvēra Lange.

"Tieši tāpēc padome pieņēma lēmumu uzsākt uzņēmumā funkcionālo auditu. Sagaidām, ka tas sniegs atbildes uz daudziem jautājumiem, tai skaitā par prezidentu padomes nepieciešamību. Publiski ir izskanējuši pārmetumi par iespējamajiem pārkāpumiem, un padomes uzdevums ir pārbaudīt vai šādiem pārmetumiem ir pamats. Tāpēc tiek pieprasīta arī papildu informācija no valdes par vagonu iznomāšanas kārtību," pauda Lange.

Viņš norādīja, ka vairākkārt ir publiski izskanējušas bažas par LDz izdevumu sabiedriskajām attiecībām, sponsorēšanai un reklāmai pamatotību un samērīgumu, tāpēc jau tagad notiek neatkarīgais audits, kurā tiek izvērtēti visi līgumi. "Skaidrs, ka ir nepieciešami skaidri kritēriji, pēc kuriem valsts uzņēmums veic sadarbību ar pakalpojumus sniedzējiem, ir jābūt saprotamiem kritērijiem par iespēju saņemt atbalstu no valsts uzņēmuma, kā arī publiski pieejamai informācijai par tiem, lai ikviens pretendents varētu ar to iepazīties un sniegt savus sadarbības piedāvājumus, piemēram, sporta atbalstam. Šādu kritēriju izstrāde un publiskošana būs nākamais solis pēc audita," teica Lange.

Viņš pauda, ka maija sākumā satiksmes ministrs nāca klajā ar pārmetumiem LDz valdei par iespējamajiem pārkāpumiem. Tostarp ministrs norādīja uz uzņēmuma sabiedrisko attiecību, mārketinga un reklāmas izdevumu apjomu un pamatotību. Lange norādīja, ka jau maija sākumā LDz padome bija uzdevusi valdei veikt neatkarīgu auditu par LDz un tās izšķirošajā ietekmē esošo meitas sabiedrību noslēgto sabiedrisko attiecību, mārketinga, sponsorēšanas un reklāmas līgumiem. Šāds audits tiek veikts jau kopš maija sākuma un rezultāti ir gaidāmi vasaras vidū.

Lange norādīja, ka ministrs arī pauda bažas par kārtību, kādā tiek iznomāti LDz koncernam piederošie vagoni. Iepriekš padome pieprasīja uzņēmuma valdei sniegt skaidrojumus. Saņemtā informācija nav pilnīga, tāpēc padome šodien uzdeva sniegt detalizētus paskaidrojumus, tai skaitā par to, cik reizes ir sniegti atteikumi vagonu nomai laika periodā no 2018. gada 1. janvāra, cik reizes šajā periodā tika piemērotas samazinātās nomas maksas likmes un kāpēc, kā arī citus.

Savukārt attiecībā uz iespējamajiem konkurences pārkāpumiem Konkurences padome jau ir uzsākusi lietu par iespējamajiem konkurences pārkāpumiem un veic izmeklēšanu, skaidroja padomes priekšsēdētājs.

Šodien pieprasītie skaidrojumi LDz valdei jāsniedz padomei līdz piektdienai. Savukārt uzņēmuma funkcionālais audits ir jāuzsāk tuvākajā laikā.

Kā ziņots, 7. maijā, satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP) izteica neuzticību LDz valdes priekšsēdētājam Edvīnam Bērziņam, valdes loceklim Aivaram Strakšas un valdes loceklim Ainim Stūrmanim, un rosinās uzņēmuma padomi viņus atstādināt no amata. LDz valdē strādā arī Ēriks Šmuksts, kura darbu ministrs nevērtē negatīvi.

Ministrs informēja, ka galvenie pārmetumi saistīti ar iespējamu konkurences kropļošanu, kas draud ar smagām sekām gan Latvijas dzelzceļam, gan Latvijas valstij. Ministra rīcībā nonākusi informācija arī par iespējami koruptīviem darījumiem, attiecīgo informāciju nododot izmeklēšanai Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam. Tāpat konstatēti vairāki finansiāli apjomīgi saimnieciskie darījumi, tostarp mārketinga un reklāmas līgumi vairāku miljonu eiro vērtībā, kas liek domāt, ka valde nav rīkojusies kā krietns un rūpīgs saimnieks.

Tikmēr Bērziņš un Strakšas ministra rīcībā saskata citu motivāciju un pauž aizdomas par iespējamu AS Baltijas Ekspresis interešu lobēšanu, kuras izvērsti izklāsta premjeram Krišjānim Kariņam (JV), Jānim Langem, ģenerālprokuroram un KNAB vadītājam adresētā vēstulē.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Pierobežā cilvēkiem nenovēl dzīvot?(27)

Par valdības sāktajām reformām ar Viļakas Valsts ģimnāzijas direktori, Viļakas novada domes priekšsēdētāja vietnieci Sarmīti Šaicāni sarunājas Romāns Meļņiks.

Dānija izdos Misāni Latvijai(40)

Dānijas tiesa ceturtdien apstiprināja Dānijas ģenerālprokurora lēmumu atcelt Latvijas pilsones Kristīnes Misānes izdošanu Dienvidāfrikas Republikai (DĀR) un atzina, ka Misāne jāizdod Latvijai, vēs...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas