Laika ziņas
Šodien
Migla

Veselības inspekcija aicina neizmantot Covid-19 eksprestestus

Veselības inspekcija (VI) un Veselības ministrija aicina neizmantot Covid-19 eksprestestus.

Kā aģentūru LETA informēja VI, šobrīd plaši tiek izplatīti piedāvājumi iegādāties Covid-19 eksprestestus, solot iespēju 15 minūšu laikā izslēgt bažas par inficēšanos ar Covid-19 izraisītāju.

Tomēr VI uzsver, ka šie testi nosaka antivielas pret Covid-19 izraisītāju IgM/IgG atšķirībā no Covid-19 izmeklēšanas algoritmā paredzētajām laboratorajām metodēm, kas nosaka vīrusa RNS. 

Covid-19 gadījumā vīrusa specifiskās antivielas, piemēram IgM ir iespēja noteikt ar laboratorajām metodēm tikai sākot no trešās - piektās slimības dienas.

Ņemot vērā minēto, izmantojot Covid-19 antivielu eksprestestus slimības noteikšanai ir sagaidāms, ka rezultāts nebūs precīzs, skaidro VI. "Īpaši augsts risks ir gadījumos, ja cilvēks jau ir inficējies, bet antivielas cilvēka organismā vēl nebūs nosakāmas. Šādā gadījumā, ņemot vērā eksprestesta piedāvājumā pausto informāciju, cilvēkam var rasties maldīgs priekšstats, ka viņš nav inficējies," uzsver inspekcijā.

Tā arī aicina ņemt vērā, ka nav zinātnisku pamatojumu, ka šāda eksprestesta veikšana pēc iespējamas saskares ar Covid-19 pacientu vai atgriešanās no teritorijas ar augstu Covid-19 izplatību varētu pilnībā izslēgt bažas par saslimšanu ar šo vīrusu.

Kā ziņots, veselības ministre Ilze Viņķele (AP) ceturtdien pēc valdības ārkārtas sēdes stāstīja, ka Ogres slimnīcā "uz savu galvu" bija nolēmuši ar eksprestestu veikt Covid-19 analīzes, ko epidemiologi kategoriski neiesaka darīt. 

"Ogres slimnīcā veica šo testu, kas uzrādīja pozitīvu rezultātu, un, nekonsultējoties ar speciālistiem, veda pacienti uz [Latvijas] Infektoloģijas centru. Veicot testu, ko references laboratorijā atzīst par drošu, tika secināts, ka pacientei nav Covid-19 pozitīvs tests," sacīja Viņķele.

Ministre uzskata, ka Ogres slimnīca, izmantojot neakceptētu testu, ir radījusi pietiekami lielu haosu, jo, labu gribot, mediķi pēc pozitīva testa iegūšanas, nodaļās bija ieviesuši karantīnu.

"Gribu uzsvērt gan iedzīvotājiem, gan ārstniecības iestādēm, ka eksperimenti ar Covid-19 diagnosticēšanu nav pieļaujami. Ja ir aizdomas par inficēšanos ar Covid-19, analīzes noņem Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta, Infektoloģijas centra, Centrālās laboratorijas vai E.Gulbja laboratorijas speciālisti. Šis gadījums apliecina, ka pašdarbība nav pieļaujama, jo tai ir ļoti smagas sekas," sacīja Viņķele.

Top komentāri

ha, ha
h
Lielākas stulbības līdz šīm ir sarunājis tikai valsts galvenais infektologs, iedrošinot nepārtraukt ceļošanu un nelietot respiratorus. Viņķeles teiktais ir kā pārmest lielveikala vadībai, kas liek pamest telpas kļūdaini nostrādājušas ugunsgrēka signalizācijas dēļ, un likt turpmāk to izslēgt.
Krējums Saldais
K
Situāciju var glābt tikai ar teiblu pa feisu. Vai XXXX- pirmie divi modeļa nosaukums, otrie divi - 47. . .. .Koroče - Ogre visu ļoti pareizi izdarīja - Ja Viņķele nevar slimnīcām nodrošināt pareizos testus, lai testē kaut vai ar ekstrasensu - mazākās aizdomas - un uz infekciju. Lai strādā. Mēs visi par to maksājam, lai justos drošo.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Kārtējās amatpersonu maiņas Rīgā(8)

Vienā no nozīmīgākajiem pašvaldības uzņēmumiem – Rīgas namu pārvaldnieks (RNP) – notikušas kārtējās izmaiņas valdē. Pagājušās nedēļas pēdējās darbadienas vēlā pēcpusdienā plašākai sabiedrīb...

Jauni pieraksti vien rudenī(3)

No šīs piektdienas, 29. maija, slimnīcas paplašina savu dienas stacionārā sniegto plānveida veselības aprūpes pakalpojumu klāstu, savukārt no 3. jūnija pilnībā būs atjaunota veselības aprūpes pakalpoj...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas