Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +7 °C
Apmācies
Svētdiena, 16. februāris
Jūlija, Džuljeta

VVD radiācijas līmeni monitorē nepārtraukti

Novembra vidū plašsaziņas līdzekļos parādījās ziņa par radioaktīvās vielas rutēnija izotopa mākoni Eiropā, kam par pamatu, visticamāk, ir bijis Krievijā vai Kazahstānā kodolreaktorā notikušais nelaimes gadījums oktobrī. Valsts vides dienests (VVD) vēstīja, ka informācija par rutēnija iespējamo noplūdi ir saņemta no ārzemju kolēģiem un nav iespējams noteikt, cik liels piesārņojuma daudzums ir nonācis Latvijā. Tas raisa jautājumu, cik savlaicīgi VVD spēj reaģēt uz iespējamo piesārņojumu, ceturtdien vēsta laikraksts Diena.

VVD sabiedrisko attiecību speciāliste Maruta Bukleviča Dienai norāda, ka piesārņojuma uzraudzību nodrošina Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centrs (RDC), uzturot radiācijas monitoringa agrīnās brīdināšanas sistēmu – tās stacijas ir izvietotas pa visu Latvijas teritoriju, un tā  kopumā sastāv no 24 monitoringa stacijām. No tām 21 ir spektrometriskās gamma starojuma dozas jaudas mērīšanas stacija, divas ir ūdens monitoringa stacijas un viena ir  aerosolu mērīšanas stacija, kas darbojas 24 stundu režīmā, sūtot datus ar 10 minūšu intervāliem. RDC šos datus apkopo, veicot to patstāvīgu monitoringu.

Agrīnās brīdināšanas sistēmas mērķis ir konstatēt paaugstinātu gamma starojuma dozas jaudas līmeni, kas varētu rasties gadījumos, kad Latvijā vai ārpus tās teritorijas  notikusi radiācijas avārija, kuras radītais piesārņojums varētu tikt konstatēts arī Latvijas teritorijā. Saskaņā ar Vides monitoringa programmu, laboratorisku vides paraugu mērījumus veic VSIA Latvijas vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs, kas avārijas situācijās var tikt piesaistīts paraugu analizēšanai.

Kā min Bukleviča, pateicoties Latvijas dalībai starptautiskos monitoringa tīklos, tās rīcībā ir arī citu valstu sniegtie dati, kur veikti īpatnējās radioaktivitātes mērījumi gaisā. Šādiem mērījumiem tiek izmantotas no agrīnās brīdināšanas sistēmas atšķirīgas mērījuma metodes, kas Latvijā netiek ikdienā izmantotas ierobežotas laboratoriju kapacitātes dēļ. Kā Dienai norāda RDC direktore Dace Šatrovska, centra rīcībā ir mēraparatūra dažāda veida radiācijas starojuma mērīšanai. 

Visu rakstu lasiet laikraksta Diena ceturtdienas, 30. novembra, numurā! 

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas