Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +23 °C
Skaidrs
Pirmdiena, 29. aprīlis
Raimonds, Laine, Vilnis

Teksasas neonacisti tur bailēs ASV likumsargus

Simtiem cilvēku ASV Teksasas štata mazpilsētā Saniveilā pagājušajā ceturtdienā atvadījās no vietējā prokurora Maika Maklelenda un viņa sievas Sintijas, kuri aizpagājušajā sestdienā tika atrasti nošauti savā privātmājā.

Janvārī pie tiesas nama ar vairākiem šāvieniem tika nogalināts M. Maklelenda vietnieks Marks Hasijs. M. Maklelends bija publiski solījis notvert kolēģa slepkavu.

Varasiestādes oficiāli nesaista abu tiesībsargu slepkavības, bet noziedzības eksperti izsaka aizdomas, ka aiz šausminošajiem noziegumiem stāv bēdīgi slavenais neonacistiskais ieslodzīto grupējums Teksasas āriešu brālība(ABT).

M. Maklelenda vadītais birojs bija viena no iestādēm, kas piedalījās plašā izmeklēšanā, kuras rezultātā pagājušā gada nogalē pret vairākiem ABT locekļiem izvirzītas apsūdzības smagos noziegumos.

Gatavojās atriebties

Novembrī Federālais izmeklēšanas birojs 34 ABT locekļiem, kuru vidū ir arī vairāki grupējuma līderi, izvirzīja apsūdzības trīs slepkavībās, vairākos slepkavības mēģinājumos, bruņotos uzbrukumos, cilvēku nolaupīšanā un metamfetamīna un kokaīna izplatīšanā, vēsta CNN. Apsūdzības tika izvirzītas pēc vairāku gadu ilgas izmeklēšanas, kurā bija iesaistītas daudzas tiesībsargājošās iestādes, arī M. Maklelenda vadītā apgabala prokuratūra.

Dažas nedēļas pēc tam Teksasas Sabiedrības drošības departaments nāca klajā ar brīdinājumu, ka tā rīcībā ir «ticama informācija», ka ABT biedri gatavojas atriebties likumsargiem.

Pēc M. Hasija slepkavības M. Maklelends sacīja, ka viņa vietnieks nav bijis saistīts ar izmeklēšanu ABT lietā, tomēr viņš neizslēdza varbūtību, ka noziedzīgais grupējums ir saistīts ar prokurora slepkavību. «Pēdējos gados mēs esam radījuši reālas problēmas Teksasas āriešu brālībai,» viņš sacīja intervijā ziņu aģentūrai AP.

Nevalstiskā organizācija Anti-Defamation League, kas pēta rasistisko grupējumu aktivitātes Amerikā, uzskata, ka ABT ir «visvardarbīgākais ekstrēmistu grupējums ASV». Uz grupējuma sirdsapziņas esot vismaz 29 slepkavības, kas izdarītas laikaposmā no 2000. līdz 2012. gadam.

Prioritāte - noziedzība

Tiek uzskatīts, ka ABT izveidojies Teksasas cietumos 1979. gadā. Grupējuma rašanos iedvesmojis Kalifornijas ieslodzījuma vietās pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados izveidotais neonacistu grupējums Āriešu brālība (AB).

AB tapa pēc tam, kad Amerikas cietumos tika ieviesta desegregācijas politika, kuras rezultātā pāraudzināšanas iestādēs pirmo reizi kopā ievietoja dažādu rasu cilvēkus. Cietumos sāka organizēties etniskie grupējumi.

Sākotnēji AB piedāvāja citiem baltajiem ieslodzītajiem aizsardzību, bet drīz vien sāka nodarboties ar kontrabandas iepludināšanu cietumos un iesaistījās narkotiku biznesā.

Lai gan grupējuma «statūti» nosaka, ka tā biedri var būt tikai tie, kuri ir «ģenētiski cēlušies no eiropiešiem», un organizācija tic «baltās rases tīrībai», AB līderi ir «pragmatiski» un «biznesa» vārdā ir gatavi sadarboties arī ar cilvēkiem, kuriem nav balta ādas krāsa.

«Visupirms viņi ir krimināls sindikāts, bet ideoloģija seko pēc tam,» uzskata Kalifornijas štata universitātes Naida un ekstrēmisma pētniecības centra vadītājs Braiens Levins. «Viņi sadarbosies ar citiem kriminālajiem sindikātiem, pat ja tie piederēs pie etniskajām grupām, kas viņiem nepatīk.»

Briesmas pastāvēšanai

ABT nav saistīts ar AB. Savulaik Teksasas cietumnieku grupējums vēlējās iekļauties AB, bet netika uzņemts. Tomēr ABT savu struktūru un darbību ir kopējis no Kalifornijas grupējuma.

Tāpat kā ABT, arī AB sākotnēji aizsargāja baltos ieslodzītos, bet vēlāk iesaistījās tādās noziedzīgās aktivitātēs kā narkotiku tirdzniecība, izspiešana un slepkavības. «Brutāla piekaušana, dedzināšana, narkotiku kontrabanda un tirdzniecība, kā arī slepkavības ir ABT darbības standarta procedūras,» stāsta bijušais ASV ģenerālprokurora palīgs Lenijs Breuers. ABT savu darbību ir izvērsis tālu ārpus cietumu sienām. Tiek lēsts, ka Teksasas grupējumā ir vismaz 2000 locekļu.Līdz šim grupējums ir centies izvairīties no konfrontācijas ar likumsargiem, tāpēc ABT pētnieki skeptiski raugās uz viņu saistību ar pēdējā laikā notikušajām slepkavībām.

«Ja viņi tajā ir iesaistīti, tas ir ievērojams pagrieziens grupējuma darbībā,» Teksasas Universitātes kriminologs Džeimss V. Markvarts stāsta BBC. Viņaprāt, ja ABT ir saistīts ar šiem noziegumiem, tā varētu būt zīme, ka grupējumam izvirzītās apsūdzības rada briesmas ABT pastāvēšanai.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Ukrainas armija nedaudz atkāpusies rietumu virzienā

Ukrainas armijas virspavēlnieks Oleksandrs Sirskis svētdien paziņojis, ka situācija frontē ir saasinājusies un krievi aktīvi uzbrūk visā frontes līnijas garumā, dažos virzienos gūstot taktiskus pan...

Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits