Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Uldis Ķezberis

Pretabortu vilnis(12)

Vairāki ASV štati pēdējos mēnešos pieņēmuši likumus, kas stingri ierobežo vai pat gandrīz pilnībā aizliedz pārtraukt grūtniecību. ASV aborti ir legāli, bet kopš republikāņa Donalda Trampa stāšanās amatā abortu pretiniekiem ir pavērušās lielākas iespējas panākt savus mērķus.

Erdogans cer atrisināt strīdu ar amerikāņiem(6)

Turcija cer nogludināt nopietnās domstarpības ar ASV, kuras varētu sodīt Ankaru par lēmumu no Krievijas iegādāties tās modernāko pretgaisa aizsardzības sistēmu. Turcija ir NATO dalībvalsts, tāpēc citi alianses locekļi nav priecīgi par tās darījumu ar Krieviju. Vašingtona ir devusi Turcijai laiku līdz nākamā mēneša beigām, lai lauztu bruņojuma iegādes līgumu ar Krieviju, taču diez vai tas notiks.

Vēlēs Dauningstrītas bosu(1)

Apvienotajā Karalistē valdošā Konservatīvā partija ceturtdien sāks izraudzīties savu nākamo līderi, kurš arī nomainīs amatā aizejošo premjerministri Terēzu Meju.

Meksikai mēnesis laika migrācijas mazināšanai(2)

Meksika pēdējā brīdī izvairījās no tā, ka pilnīgi viss tās eksports uz ASV tiek aplikts ar ievedmuitu, taču draudi nav pilnībā novērsti. Meksikas valdībai tuvākajā laikā būs jāapliecina, ka tā spēj samazināt migrāciju no Centrālamerikas uz ASV, kas pēdējā gada laikā ir pieaugusi. ASV prezidents Donalds Tramps uzskata, ka uz valsts dienvidu robežas ir krīze, tāpēc viņš tur februārī izsludināja ārkārtas stāvokli. Viņš nav atteicies no plāna par robežsienas būvniecību.

Polija cer sagaidīt vairāk amerikāņu karavīru(2)

Polijas prezidents Andžejs Duda trešdien viesosies pie ASV prezidenta Donalda Trampa. Viens no valstu līderu sarunas galvenajiem tematiem būs iespējamā amerikāņu karavīru klātbūtnes palielināšana Centrāleiropas valstī. Tomēr diezin vai Varšavai izdosies pārliecināt Vašingtonu par pastāvīgas ASV militārās bāzes izveidi Polijas teritorijā. ASV un citas NATO dalībvalstis nosūtīja savus karavīrus uz Poliju un Baltijas valstīm, reaģējot uz Krievijas īstenoto Krimas sagrābšanu un iebrukumu Austrumukrainā 2014. gadā.

Skrējiens uz Dauningstrītu

Pilnā sparā rit cīņa par Terēzas Mejas atstāto britu Konservatīvās partijas līdera krēslu. Tajā nonākušais kļūs arī par premjerministru, kura vadībā Apvienotā Karaliste beidzot varētu pamest Eiropas Savienību

Kazahstānā izraudzīsies Nazarbajeva pēcteci(4)

Kazahstānā svētdien norisināsies prezidenta ārkārtas vēlēšanas. Tās būs īpašas, jo nestartēs ilggadējais valsts vadītājs Nursultans Nazarbajevs, kurš martā paziņoja par aiziešanu no amata.

Meja atkāpjas, bet Brexit neziņa paliek

Apvienotās Karalistes premjerministre Terēza Meja no piektdienas oficiāli vairs nebūs valdošās Konservatīvās partijas līdere, tādējādi ievadot arī savu aiziešanu no valdības vadītājas posteņa.

Tramps noslēgs vizīti Apvienotajā Karalistē

Ar dalību piemiņas ceremonijā par godu 75. gadadienai kopš sabiedroto karaspēka izcelšanās Normandijā ASV prezidents Donalds Tramps trešdien ostas pilsētā Portsmutā noslēgs valsts vizīti Apvienotajā Karalistē. Pilsētas iedzīvotāji ar dalītām jūtām uzņem augsto viesi, vieniem priecājoties par ASV līdera ierašanos, bet citiem bažījoties, ka Tramps novērsīs uzmanību no pasākuma.

Ķīna nenožēlo Tiaņaņmeņa slaktiņu(24)

Trīsdesmit gadu pēc miermīlīgu protestu brutālas apspiešanas Pekinas Tiaņaņmeņa laukumā Ķīnas komunistiskā vadība cenšas attaisnot režīma rīcību, norādot, ka tas veicināja "stabilitāti un attīstību" autoritāri pārvaldītajā valstī.

Donaldu Trampu briti sagaidīs ar protestiem(4)

ASV prezidents Donalds Tramps ar kundzi Melāniju pirmdien uzsāks valsts vizīti Apvienotajā Karalistē, atsaucoties karalienes Elizabetes II ielūgumam. Ārvalstu vadītājiem šāds gods tiek izrādīts ļoti retos gadījumos.

Trampa Irānas dilemma(4)

Pēdējā mēnesī ir pastiprinājusies spriedze starp ASV un Irānu, tāpēc pieaug bažas, ka abas valstis varētu iesaistīties karā.

Netanjahu nikns par jaunām vēlēšanām(1)

Izraēlas pilsoņi rudenī jau otro reizi šajā gadā dosies vēlēt parlamentu, jo tikai aprīlī ievēlētie likumdevēji šonedēļ nobalsoja par savu atlaišanu. Tas notika pēc tam, kad konservatīvajam premjerministram Benjaminam Netanjahu neizdevās izveidot jaunu labējo partiju koalīciju.

Nāvējošais pavasaris pasaules augstākajā smailē

Zemes augstākā virsotne – Everests – gadu desmitiem ir pievilinājusi cilvēkus, kuri vēlas pārbaudīt savu fizisko un mentālo spēju robežas. Ik gadu arvien vairāk alpīnistu ierodas Himalaju kalnos, lai mēģinātu sasniegt 8848 metrus virs jūras līmeņa esošo smaili.

Vācijā aicina iestāties pret antisemītismu(9)

Vācijas amatpersonas un prese ir iedrošinājuši publiski valkāt ebreju vīriešu tradicionālās cepurītes kipas, lai tādējādi izrādītu solidaritāti ar valstī dzīvojošajiem ebrejiem. Vācijas ebreju kopienā un Izraēlā lielu neizpratni izraisīja Vācijas galvenā antisemītisma apkarotāja ieteikums izvairīties no kipu valkāšanas. Pērn Vācijā pieauga reģistrēto antisemītisko uzbrukumu skaits, ko saista gan ar galēji labējo politisko spēku popularitātes pieaugumu, gan ar musulmaņu imigrantu pieplūdumu.

EP vairākumam vajadzēs plašu koalīciju(2)

Pirmsvēlēšanu prognozes piepildījušās tikai daļēji – jaunais Eiropas Parlamenta (EP) sasaukums būs sadrumstalotāks, tomēr galēji labējie un eiroskeptiķi nav ieguvuši tik daudz deputātu vietu, kā tika gaidīts. Ir paredzamas sarežģītas sarunas par valdošās koalīcijas izveidi, no kā būs atkarīgs arī tas, kurš turpmākos piecus gadus vadīs Eiropas Savienības (ES) izpildvaras institūciju – Eiropas Komisiju (EK). Atsevišķās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs valdošās partijas ir nostartējušas vāji, un, piemēram, Grieķijā sekas tam būs parlamenta ārkārtas vēlēšanas.

Īri lems, vai atvieglot laulības šķiršanu(13)

Īrijas pilsoņi piektdien vienlaikus ar Eiropas Parlamenta un pašvaldību vēlēšanām balsos arī referendumā, kurā viņiem būs jāizlemj, vai padarīt vaļīgākus stingros likumus, kas regulē laulības šķiršanu. Pašlaik pāriem, kuri vēlas šķirt savu savienību, to ir sarežģīti izdarīt. Likuma grozījumu pretinieki, arī Īrijā ietekmīgā katoļu baznīca, bažījas, ka tie veicinās ģimeņu izjukšanu. Referendums par laulības šķiršanu ir kārtējais apliecinājums ievērojamām pārmaiņām katoļticīgās Īrijas sabiedrībā, jo pēdējo gadu laikā īri ir nobalsojuši par liberālākiem abortu likumiem un viendzimuma laulību atļaušanu.

EP gaidāms populistu pieplūdums(21)

Visā Eiropā pēdējos gados vēlēšanās ir pieaudzis atbalsts galēji labējiem, populistiem un eiroskeptiķiem, bet atsevišķās valstīs, piemēram, Austrijā, Itālijā un Igaunijā, viņi pat ir nonākuši valdībā. Sagaidāms, ka arī šonedēļ no ceturtdienas līdz svētdienai notiekošajās Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās labēji radikālās un netradicionālās partijas gūs labus panākumus un samazinās ierasti dominējošo centrisko spēku pārstāvniecību Eiropas Savienības (ES) likumdevējā. Savukārt tas var ietekmēt nākamās Eiropas Komisijas (EK) izveidi un ES politiku tādos būtiskos jautājumos kā tirdzniecība un migrācija.

Kurcam jāgatavojas uzticības balsojumam(2)

Austrijas parlamentā nākampirmdien paredzēts balsojums par uzticību konservatīvajam kancleram Sebastianam Kurcam, kura pozīcijas satricinājis korupcijas skandāls viņa līdzšinējo koalīcijas partneru – galēji labējās Brīvības partijas (FPO) – rindās. Kurca Tautas partijas (OVP) un FPO valdība izjuka aizvadītās nedēļas nogalē pēc tam, kad medijos parādījās video, kurā galēji labējo līderis Heincs Kristians Štrahe kādai viltus krievu uzņēmējai sola izkārtot ienesīgus valsts pasūtījumus, ja FPO iekļūs valdībā.

Prezidenta Zelenska prioritāte – miers Donbasā(7)

"Mums ir jākļūst par islandiešiem futbolā, par izraēliešiem, aizstāvot savu likumīgo zemi, par šveiciešiem, kuri spēj sadzīvot ar līdzcilvēkiem par spīti atšķirībām,"paziņoja jaunais Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, kurš pirmdien deva svinīgo zvērestu parlamentā – Augstākajā radā –, kļūstot par sesto valsts vadītāju kopš neatkarības iegūšanas 1991. gadā.

Nevainīgs žests kļuvis politiski pielādēts(39)

Francijas galēji labējai politiķei Marinai Lepenai ir palikušas rūgtas mieles pēc viesošanās Tallinā pagājušonedēļ. Viņa tur bija ieradusies, lai tiktos ar Igaunijas Konservatīvās tautas partijas (EKRE) politiķiem un apspriestu iespējamo nacionālistu un galēji labējo bloka izveidi Eiropas Parlamentā pēc šonedēļ notiekošajām Eiropas Savienības likumdevēja vēlēšanām.

Musulmaņu gulagi(52)

Starptautiskā sabiedrība apsūdz Ķīnu simtiem tūkstošu islāmticīgo ieslodzīšanā stingra režīma pāraudzināšanas nometnēs autonomajā Siņdzjanas reģionā, kur varasiestādes ikdienā īsteno plaša mēroga iedzīvotāju izsekošanu un klaji pārkāpj viņu cilvēktiesības. Šādi komunistiskais režīms cer novērst ekstrēmistisku un separātisku uzskatu veidošanos vietējo musulmaņu prātā.

Eiropai jāizlemj par Huawei tehnoloģijām(21)

Eiropai ir jāizdara grūta izvēle par to, kādu pozīciju ieņemt saistībā ar ASV prezidenta Donalda Trampa izvērsto ofensīvu pret Ķīnas telekomunikāciju milzi Huawei. Ķīniešu uzņēmuma radītajām tehnoloģijām ir ievērojama nozīme daudzu Eiropas valstu plānos par nākamās paaudzes – 5G – mobilo sakaru tīkla ieviešanu.

ASV abortu pretinieki sasparojušies(12)

Alabama ir kļuvusi par pēdējo ASV pavalsti, kur ir pieņemti stingri pretabortu likumi. ASV dienvidu štata likumdevēji šonedēļ pēc asām debatēm atbalstīja likumprojektu, kas paredz gandrīz pilnīgu grūtniecības pārtraukšanas aizliegumu. Tagad tas ir nonācis uz Alabamas konservatīvās gubernatores Kejas Aivijas galda, un paredzams, ka Republikāņu partijas pārstāve to parakstīs.

Pastiprinās ASV un Ķīnas tirdzniecības karš(9)

Tirdzniecības karš starp pasaules divām lielākajām ekonomikām – ASV un Ķīnu – pieņemas spēkā. Ķīna otrdien paziņoja, ka palielinās ievedmuitu ASV ražotām precēm vairāku desmitu miljardu vērtībā. Tā bija Pekinas atbilde uz ASV lēmumu vairāk nekā divkāršot muitas tarifus importam no Ķīnas.

Albānijā eskalējas politiskā krīze(4)

Albānijas galvaspilsētas Tirānas ielās pirmdien izgāja opozīcijas atbalstītāji, lai protestētu pret sociālistu premjerministru Edi Ramu, kuru politiskie pretinieki apsūdz korupcijā un saistībā ar organizēto noziedzību. Nedēļas nogalē protestu laikā izcēlās sadursmes starp demonstrantiem un policistiem. Opozīcijas līderis Lulzims Baša ir paziņojis, ka protesti turpināsies tik ilgi, kamēr premjers Rama nebūs atkāpies un netiks izziņotas parlamenta pirmstermiņa vēlēšanas. Eiropas Savienība (ES) un ASV aicinājušas atturēties no vardarbības.

Orbāns ciemojas pie domubiedra Trampa(8)

ASV prezidents Donalds Tramps pirmdien Baltajā namā uzņems savu ideoloģisko domubiedru – Ungārijas premjerministru Viktoru Orbānu. Abus līderus vieno populistiski paziņojumi, koķetēšana ar autoritārismu, bailes no imigrantiem, simpātijas pret Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu un dziļa nepatika pret liberālās idejas sludinošo miljardieri Džordžu Sorosu. Pārsteidzoši, bet šī būs pirmā Trampa un Orbāna divpusējā tikšanās. Tā arī iezīmē pārmaiņas ASV attieksmē pret Orbānu.

Gvantanamo aprūpes nams(9)

Bēdīgi slavenais cietums terorismā aizdomās turamajiem, ko ASV izveidoja pēc 2001. gada 11. septembra uzbrukumiem, varētu darboties vēl aptuveni 25 gadus. Tas nozīmē, ka cietuma novecojošajiem ieslodzītajiem būs nepieciešama īpaša aprūpe, kam tas pagaidām nav gatavs.

Trīs favorīti cīņā par Lietuvas prezidenta krēslu(1)

Trīs izteikti favorīti ir izvirzījušies pirms Lietuvas prezidenta vēlēšanu pirmās kārtas, kas norisināsies svētdien. Vēlēšanās startēs deviņi kandidāti, bet aptaujas jau ilgstoši rāda, ka galvenā cīņa notiks starp pašreizējo premjerministru Sauļu Skverneli, ekonomistu Gitanu Nausēdu un bijušo finanšu ministri Ingridu Šimonīti. Diez vai kāds no viņiem iegūs vairāk nekā pusi balsu, tāpēc var būt nepieciešams rīkot prezidenta vēlēšanu otro kārtu 26. maijā kopā ar Eiropas Parlamenta vēlēšanām.

Kritizē mēra vēlēšanu atkārtošanu Stambulā(1)

Turcijas opozīciju un tās atbalstītājus ir saniknojis varasiestāžu lēmums atkārtoti sarīkot mēra vēlēšanas valsts lielākajā pilsētā Stambulā. Martā notikušajās vēlēšanās uzvarēja opozīcijas kandidāts, taču balsojumā zaudējusī Turcijā valdošā konservatīvā Taisnīguma un attīstības partija (AKP) panāca rezultātu anulēšanu. Jauna balsojuma sarīkošana Turcijas autoritārā prezidenta Redžepa Tajipa Erdogana dzimtajā pilsētā raisījusi neizpratni un kritiku arī ārvalstīs. Eiropas Savienības (ES) amatpersonas brīdinājušas, ka tas var mainīt Turcijas un ES attiecības.