Mini plēsoņas
Siseņi ir zālēdāji, kuri parasti dzīvo vienatnē un nenodara postījumus apkārtējai videi. Taču īpaši labvēlīgos apstākļos, kas sekmē siseņu vairošanos, šie kukainīši no savrupniekiem kļūst par bara iemītniekiem. Tā rezultātā mainās viņu ārējais izskats un uzvedība. Barā siseņi no nekaitīgiem radījumiem pārvēršas par rijīgiem mini plēsoņām, kas savā ceļā iznīcina visu, ko tie spēj apēst. Siseņu jaunuļi, līdzīgi kā sienāži, pārvietojas lecot, toties pieaugušiem īpatņiem ir spārni, ar kuriem tie var pārvarēt iespaidīgus attālumus. Par visnegantākajiem uzskata tuksneša siseņus.
Pieaudzis tuksneša sisenis ir vidēji 6–8 centimetrus garš un dienā spēj apēst pārtikas daudzumu, kas ir vienāds ar paša svaru jeb aptuveni divus gramus, raksta National Geographic. Lielā siseņu spietā var būt ap desmit miljardiem indivīdu, un tie var noklāt vairāku simtu kvadrātkilometru plašu teritoriju. Vidēji liels spiets dienā var iznīcināt labības daudzumu, ar ko gadu varētu pabarot 2500 cilvēku, apgalvo ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācija (PLO).
Tuksneša siseņa vidējais mūža ilgums ir aptuveni pieci mēneši, bet tas ir atkarīgs no laikapstākļiem un apkārtējās vides. Pieaugusi siseņu mātīte dzīves laikā spēj izdēt līdz pat 900 oliņām. Taču tuksneša siseņi savas olas dēj tikai mitrā augsnē, lai pasargātu tās no bojāejas. Kad tuksnešainos apgabalus sasniedz spēcīgas un ilgstošas lietavas, siseņi pārojas uz nebēdu un izdēj savas olas plašā teritorijā. Divas nedēļas pēc izdēšanas no olas izšķiļas siseņa mazulis, kas nobriest par vairoties spējīgu pieaugošo vidēji divu līdz četru mēnešu laikā.
Kad kukaiņu dzimtajā vietā ēdamā sāk aptrūkties, tie savācas kopā spietos, lai dotos pārtikas meklējumos. Siseņu spieti migrē, izmantojot vēju, un dienā var nolidot no pieciem līdz 130 kilometriem. 1954. gadā siseņu spiets aizlidoja no Ziemeļrietumāfrikas līdz Apvienotajai Karalistei, bet 1988. gadā kāds spiets pacēlās no Rietumāfrikas, pārlidoja Atlantijas okeānam un nolaidās Karību jūras salās.
Siseņi ir apdraudējuši lauksaimniekus jau gadu tūkstošiem. Bībeles Vecajā Derībā minēts, ka siseņu uzbrukums bija astotā no desmit Dieva sūtītajām katastrofām, kas piemeklēja Ēģipti, jo tās valdnieks nevēlējās atlaist ebrejus. Pēdējā lielā siseņu invāzija notika 2003.–2005. gadā un skāra aptuveni divdesmit Ziemeļāfrikas valstu. Toreiz kukaiņi nopostīja ražu vairāk nekā 2,5 miljardu dolāru (2,3 miljardi eiro) vērtībā. Vēl 500 miljonus dolāru (458 miljoni eiro) izmaksāja cīņa pret kaitēkļiem, raksta AFP.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 14.-20. februāra numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
prokurors Vioriks
Itamars Toledano
Nesaprotu