Dimanti un briljanti, kurus iegūst, noslīpējot atrasto dārgakmeni, allaž vilinājuši pasaules bagātākos ļaudis, jo ar to demonstrēšanu ir pavisam vienkārši izrādīt savu statusu un turīgumu, raksta History.com. Līdz pat XVIII gadsimta nogalei pasaulē valdīja uzskats, ka ar dimantiem ir apveltīta vienīgi Indija, taču virkne vēlāko atradumu citās pasaules malās lika šo kļūdaino teoriju apšaubīt.
Jau kopš XIX gadsimta vidus diezgan lielus dimantus bieži vien atrada Āfrikas dienvidos ierīkotajās šahtās, un 1905. gada 26. janvārī uzietais Cullinan uzjundīja dārgumu meklētāju azartu, radot ko līdzīgu leģendārajam Kalifornijas zelta drudzim. Ļaudis no dažādām pasaules malām – gan eiropieši, gan amerikāņi, gan aziāti un arābi – steidzās uz Melnā kontinenta dienvidiem cerībā uz lielo guvumu.
Pamats šādām cerībām bija. 3106,75 karātus smagais dārgakmens (mums saprotamākā svaru izteiksmē tie ir 621,350 grami), spriežot pēc tā šķautnēm, bija vien daļa un, iespējams, pat mazākā no daudz prāvāka dimanta. LiveScience. com raksta, ka šāda veida dimanti radušies vairāk nekā pirms 1,2 miljardiem gadu mūsu planētas mantijā – vismaz kādus 500 kilometrus dziļā pazemē. Vulkānisko un tektonisko procesu ietekmē tie pamazām izspiesti tuvāk Zemes virsmai, līdz pat dažu metru dziļumam.
Cullinan atradējus gan šādas nianses īpaši neinteresēja. Viņu galvenais mērķis bija atradumu pārdot pēc iespējas izdevīgāk un pie viena parūpēties, lai veiksmīgās šahtas īpašnieku vārds izskanētu visā pasaulē. Un šis uzdevums tika paveikts nevainojami.
LAIKMETA KONTEKSTS
XX gadsimta sākumā Āfrikas dienvidos ļaudis joprojām dzīvoja kā uz pulvera mucas, un tas pat vairāk attiecās nevis uz apspiestajiem šī reģiona pamatiedzīvotājiem, bet gan ar baltu ādas krāsu apveltītajiem kolonizatoriem. All About History atgādina, ka pirmie savus robežu stabiņus Labās cerības raga krastos jau XVII gadsimtā bija iedzinuši holandieši. Viņu kolonija pamazām paplašinājās un uzplauka, ierodoties gan vāciešiem, gan no Eiropas bēgošajiem franču hugenotiem – ar laiku šo ļaužu grupu iedēvēja par būriem.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 24. - 30. janvāra numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!