Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +9 °C
Apmācies
Sestdiena, 13. aprīlis
Egils, Egīls, Nauris

Laika mašīna

ABBA zvaigzne popmūzikas debesīs

Pirms 50 gadiem Eirovīzijas dziesmu konkursā uzvarēja zviedru kvartets ABBA ar dziesmu Waterloo. Šis panākums bija lielisks tramplīns starptautiskas popularitātes iegūšanai, un zviedri iespēju neizniekoja, kļūstot par vienu no pasaules slavenākajām popgrupām pagājušā gadsimta septiņdesmito gadu otrajā pusē un astoņdesmito sākumā

Dzelzs dāma pār Parīzi

Pirms 135 gadiem oficiāli tika atklāts Parīzē uzbūvētais vairāk nekā 300 metru augstais tornis, kas kalpoja kā ieejas vārti 1889. gada Pasaules izstādes teritorijā. Kopš tā laika celtne, kas nosaukta tās galvenā būvnieka Gustava Eifeļa vārdā, kļuvusi par neatņemamu Parīzes ainavas sastāvdaļu un tūristu magnētu.

Mendeļejeva ķīmiskais pasjanss

Pirms 155 gadiem Krievijas Ķīmijas biedrības locekļi tika iepazīstināti ar Dmitrija Mendeļejeva sagatavotās ķīmisko elementu periodiskās sistēmas pirmo tabulu. Sākotnēji skeptiskā attieksme pret zinātnieka veikumu mainījās nākamajos gados, kad tika atklāti vairāki ķīmiskie elementi, kuru īpašības precīzi atbilda Mendeļejeva prognozētajām.

Šķībs, bet beidzot stabils

Pirms 60 gadiem Itālijas valdība lūdza ekspertu palīdzību, lai novērstu slavenā Pizas torņa tālāku sašķiebšanos un sagrūšanu. Taču aizritēja vēl gandrīz četri gadu desmiti, līdz beidzot izdevās atrast piemērotāko inženiertehnisko metodi un nostabilizēt torni.

Scientologi reliģijas lauciņā

Pirms 70 gadiem Losandželosā tika reģistrēta un sāka darboties pirmā scientoloģijas baznīca. Rona Habarda izlolotā organizācija, kas pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados izpletās visā pasaulē, sākotnēji pozicionējās kā zinātniska un medicīniska iestāde, taču jau pēc pāris gadiem dibinātājs atskārta, ka lielāku peļņu iespējams gūt, pārkvalificējot to par reliģiju.

Trimdinieks pret paša gribu

Pirms 50 gadiem padomju varasiestādes arestēja un no PSRS izraidīja 1970. gada Nobela balvas laureātu literatūrā Aleksandru Solžeņicinu, atņemot viņam padomju pilsonību. Atšķirībā no daudziem citiem antikomunistiski noskaņotiem padomju disidentiem Solžeņicins nevēlējās emigrēt un uztvēra izraidīšanu kā bargu sodu.

Vai īstais Robinsons Krūzo?

Pirms 315 gadiem britu kuģa Duke apkalpe uz šķietami neapdzīvotās Masatjerras salas Klusā okeāna dienvidaustrumos sastapās ar savu tautieti Aleksandru Selkērku, kurš vienatnē tur bija pavadījis četrus gadus un četrus mēnešus. Izplatīts ir uzskats, ka Selkērks ir prototips Daniela Defo romāna Robinsons Krūzo galvenajam varonim.

Angļu valoda Oksfordas gaumē

Pirms 140 gadiem pārdošanā nonāca Oksfordas angļu valodas vārdnīcas pirmā burtnīca, taču pagāja vēl gandrīz pusgadsimts, līdz bija sagatavots un pilnībā nopublicēts viss pirmais izdevums. Tobrīd vārdnīca jau bija novecojusi tiktāl, ka nekavējoties nācās gatavot jaunus papildinājumus.

Ziemas sportam savas spēles

Pirms 100 gadiem Francijas Alpu pilsētiņā Šamonī sākās pirmās ziemas olimpiskās spēles, un starp 16 valstu pārstāvjiem tajās piedalījās arī divi Latvijas sportisti. Tolaik gan šīs sacensības oficiāli tika sauktas par Starptautisko ziemas sporta nedēļu un olimpiādes statusu ieguva vien post factum – pēc diviem gadiem

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide