Laika ziņas
Šodien
Slapjš sniegs
Rīgā +1 °C
Slapjš sniegs
Otrdiena, 25. februāris
Alma, Annemarija

Baltijā drūmāks kļuvis uzņēmēju skatījums uz izaugsmes perspektīvām

Baltijas valstu uzņēmēju vidū pieaug bažas par situācijas attīstību ekonomikā un biznesa perspektīvām, liecina Vācijas-Baltijas Tirdzniecības kameras pētījums par uzņēmējdarbības un investīciju vidi.

Pētījumā secināts, ka Latvijā līdzīgi kā pārējās Baltijas valstīs uzņēmēju vidū pieaug bažas par situācijas attīstību ekonomikā un biznesa perspektīvām.

Vienlaikus pētījumā atklāts, ka visās Baltijas valstīs drūmāks kļuvis uzņēmēju skatījums uz izaugsmes perspektīvām. Atbildot uz jautājumu "Kā jūs šogad vērtējat valsts ekonomikas perspektīvas salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu?", Baltijas uzņēmumi bijuši daudz piesardzīgāki un mazāk optimistiski nekā pērn. Uzņēmēju skaits, kas domā, ka pašreizējais gads būs labāks nekā iepriekšējais, sarucis par vairāk nekā 20 procentpunktiem gan Latvijā, gan arī Lietuvā un Igaunijā. Šāda tendence vērojama arī attiecībā uz jautājumu par prognozēm konkrētās uzņēmējdarbības nozarēs.

Pētījumā arī analizēts 21 faktors, kas ir svarīgs uzņēmumiem, pieņemot lēmumus par atrašanās vietas izvēli, turpmākiem ieguldījumiem.

Izvērtējot atbildes par atrašanās vietas kritērijiem, pētījuma dati liecina, ka salīdzinājumā ar pagājušo gadu mazinājusies ir tiesiskā drošība, turklāt šāda tendence ir visās trijās valstīs, tostarp Latvijā. Latvijā uzņēmēji sliktāk nekā pērn novērtējuši infrastruktūru, kā arī ekonomikas politikas prognozējamību. No otras puses, uzņēmumi, kas strādā Latvijā, saskata uzlabojumus vairākās citās jomās, piemēram, valsts pārvaldē, nodokļu administrēšanā.

Atbilstoši aptaujas rezultātiem uzņēmēju prognozētais darbaspēka izmaksu pieaugums joprojām ir augsts visās Baltijas valstīs (Latvijā - 7,5%, Lietuvā - 8,3%, Igaunijā - 8,3%).

Tāpat vairāk nekā puse uzņēmumu atzīst, ka darbaspēka izmaksas palielina darbaspēka trūkums. Tas nozīmē, ka kvalificēta darbaspēka trūkums būtiski ierobežo turpmāko izaugsmi. Darba izmaksu pieaugums, kas joprojām ir augsts, negatīvi ietekmē arī turpmāku investīciju pievilcību.

Pētījuma dati liecina, ka Baltijas valstis joprojām ir viena no pievilcīgākajām vietām Centrālajā un Austrumeiropā (CAE) investīcijām citās CAE valstīs strādājošo uzņēmumu acīs. Tomēr tikai Igaunija var lepoties ar uzlabojumu, pārņemot pirmo vietu no Čehijas. Savukārt Lietuva un Latvija ir ieņem tās pašas vietas, ko pirms gada.

Šī gada pavasarī veiktā ikgadējā Konjunktūras aptauja ir daļa no starptautiskās aptaujas Centrālajā un Austrumeiropā. Atbildes par situācijas novērtējumu sniedza vairāk nekā 1400 Vācijas ārējās tirdzniecības kameru biedri 16 valstīs. Tostarp vairāk nekā 100 uzņēmumi Baltijas valstīs pauda viedokļus par ekonomisko situāciju, nākotnes prognozēm un investīciju vidi.

 

Top komentāri

rekur
r
Nekā gudra jau te nav. Visās trīs Baltijas valstīs katastrofiski samazinās iedzīvotāju skaits. Tātad sarūk iekšējais tirgus. Ja pircēju skaits samazinās, tad tur naudu neviens neinvestē. Ja nu vienīgi atver alusbāru vai puķu veikalu...
pag
p
vai te runa iet par tādiem uzņēmējiem kā šlesers, skele, lembergs..utt??? Tādu te bez sava gala....
Latviešu uzņēmējs
L
Nevajag izaugsmi , ir labi , pietiks ar stabilitāti. Lai arī citiem tiek.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Covid-19 izplatība tuvu pandēmijas punktam

Veselības aizsardzības eksperti brīdinājuši, ka pasaule tuvojas kritiskajam punktam koronavīrusa Covid-19 izplatībā. Straujā inficēto skaita augšana Dienvidkorejā, Irānā un Itālijā, kā arī pirmo inf...

Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits