Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Aizdomas, ka Ziemeļkorejā atkal aizturēts ārzemnieks

Kaut pagaidām oficiāli tas nav apstiprināts, izskanējušas bažas, ka Ziemeļkorejā atkal varētu būt aizturēts ārzemnieks - šoreiz tas ir Austrālijas pilsonis, kurš Phenjanā studējis maģistra studiju programmā, padziļināti apgūstot Korejas literatūru, kā arī vadījis tūrkompāniju, kas organizē ceļojumus ārvalstu studentiem.

29 gadus vecā Aleka Sailija ģimene nav par viņu nekādas ziņas saņēmusi kopš otrdienas, kas neesot raksturīgi, jo Sailijs regulāri sazinoties ar tuviniekiem.

Austrālija pašlaik cenšas oficiāli noskaidrot situāciju, paziņojusi Sailija ģimene. Austrālijas amatpersonas situāciju raksturojušas kā satraucošu un ļoti nopietnu.

"Pagaidām nav apstiprināts, vai Aleks tik tiešām Ziemeļkorejā aizturēts, taču viņš ar ģimeni un draugiem nav sazinājies kopš otrdienas rīta, kas viņam ir ļoti neraksturīgi," paziņojumā ceturtdien raksta studenta tuvinieki.

"Viņa konts Skype ir aktīvs un viņš ir ielogojies, bet uz ziņām neatbild," izdevuma The Guardian Austrālijas redakcijai komentē Sailija draugs un Ziemeļkorejas jautājumu eksperts no Austrālijas Nacionālās universitātes Leonīds Petrovs.

Martā Sailijs rakstā, kas publicēts The Guardian Austrālijas izdevumā, klāstīja savu pieredzi par dzīvi un studijām Phenjanā, uzsverot, ka viņam kā ilgtermiņa rezidentam ar studentu vīzu bijusi bezprecedenta pieeja tām pilsētas vietām, kuras tūristi parasti neredz. "Es varu brīvi staigāt pa pilsētu bez pavadoņiem. Saziņa ar pilsoņiem reizēm var tikt ierobežota, bet es varu iepirkties un ēst teju jebkur, kur vēlos," pauda Sailijs.

Sailijs ir viens no nedaudzajiem ārzemju studentiem, kas mācās Ziemeļkorejā. Lielākā daļa ārvalstnieku, kas studē Ziemeļkorejā, ir ķīnieši - Ķīnas valdība ik gadu 60 cilvēkiem apmaksā studijas Ziemeļkorejas universitātēs, bet vēl aptuveni tikpat tur studē par saviem līdzekļiem. 

Pēdējais skaļāk izskanējušais gadījums par Ziemeļkorejā aizturētu ārzemnieku bija saistīts ar studentu no ASV Oto Vormbīru, kurš mājās tika nogādāts jau komas stāvoklī un dažas dienas vēlāk nomira. ASV apsūdz Ziemeļkoreju Vormbīra spīdzināšanā, bet Phenjana to noliedz.

Vormbīrs 2016. gada februāra beigās reportieru un diplomātu priekšā Phenjanā raudot lūdza apžēlošanu un sacīja, ka ir izdarījis "lielāko kļūdu savā mūžā". Saskaņā ar Ziemeļkorejas valsts mediju ziņām Vormbīrs sacīja, ka nozagt propagandas plakātu viņam uzdevusi kāda metodistu baznīcas locekle Ohaio štata Vaiomingas pilsētā, kas gribējusi to kā trofeju.

2016. gada martā tiesa viņam piesprieda 15 gadus spaidu darbos par propagandas plakāta noņemšanu, kas tika traktēta kā naidīga rīcība pret Ziemeļkoreju.

Vormbīrs komā atradās vairāk nekā gadu un nebija pie apziņas arī atbrīvošanas brīdī. Pēc viņa repatriācijas ārsti paziņoja, ka Vormbīram ir smagi smadzeņu bojājumi.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits