Vakar oficiālā vienas dienas vizītē zemestrīcē un cunami cietušajā valstī ieradās ASV valsts sekretāre Hilarija Klintone, lai paustu atbalstu Japānai.
Rīcības plāns
TEPCO cer, ka tai tuvākajos trīs mēnešos izdosies apturēt radiācijas noplūdi no sešiem Fukušimas AES kodolreaktoriem, kas pamatīgi cieta no cunami, ko 11. martā izraisīja deviņas balles spēcīga zemestrīce Klusā okeāna dzelmē. Pēdējās nedēļās no Fukušimas AES ik dienas Klusajā okeānā noplūst radioaktīvs ūdens, par to satraukumu paudušas Japānas kaimiņvalstis Ķīna un Dienvidkoreja.
Savukārt sešos līdz deviņos mēnešos paredzēts pilnībā atdzesēt pārkarsušos reaktorus, kuri pēdējo mēnesi tiek gandrīz nepārtraukti aplaistīti. Vēlāk virs celtnēm, kurās atrodas reaktori, plānots uzcelt sarkofāgu, raksta BBC.
TEPCO vadītājs Cunehisa Kacumata paziņoja, ka krīzes risināšanā darbi tiks veikti tā, lai pēc iespējas drīzāk savās mājās varētu atgriezties gandrīz 50 tūkstoši ģimeņu, kas tika evakuētas no Fukušimas AES apkārtnē noteiktās 30 kilometru drošības zonas. «Mēs no visas sirds atvainojamies par sagādātajām problēmām. Mēs darām visu, lai novērstu turpmāku krīzes padziļināšanos,» sacīja T. Kacumata.
Japānas ekonomikas ministrs Banri Kaieda uzskata, ka kodolkrīzes atrisināšana prasīs krietni ilgāku laiku. «Pirmais solis pretī drošībai būs sperts tad, kad kodoldegvielas stieņi būs pilnībā zem ūdens un tiks pilnībā atdzesēti,» ministra teikto citē AP. «Taču īstas drošības nebūs līdz brīdim, kamēr degvielas stieņi netiks izņemti no reaktoriem.»
Amerikāņu plecs
H. Klintone, kura piecu stundu ilgajā vizītē tikās ar Japānas imperatoru Akihito un premjerministru Naoto Kanu, paziņoja, ka Uzlecošās saules zeme no pašreizējās krīzes iznāks spēcīgāka, nekā tā bijusi līdz tai. «Mēs vēlreiz solām atbalstu jums un jūsu atlabšanai nākotnē,» teica H. Klintone. «Mēs esam pārliecināti, ka Japāna parādīs izturību un saglabās savas pozīcijas pasaulē arī turpmāk. Mēs darīsim visu iespējamo, lai atbalstītu jūs šajā pārbaudījumu laikā, un zinām, ka jūs atgūsieties un kļūsiet vēl spēcīgāki nekā iepriekš.»
Tiek lēsts, ka atkopšanās no dabas stihijas Japānai var izmaksāt vairāk nekā 300 miljardu dolāru (144 miljardi latu), tāpēc Vašingtona ir nobažījusies par savas tradicionālās tirdzniecības partneres un pasaules trešās lielākās tautsaimniecības ekonomisko veselību.
Pēdējie dati liecina, ka 11. marta zemestrīcē un cunami bojāgājušo skaits ir pieaudzis gandrīz līdz 14 tūkstošiem, vēl aptuveni tikpat daudz cilvēku tiek uzskatīti par bezvēsts pazudušiem.