Laika ziņas
Šodien
Migla
Trešdiena, 27. novembris
Lauris, Norberts

Pasaulē pārskata atomenerģijas nākotni

Japānas kodolkrīze likusi Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm aizdomāties par atomenerģijas nākotni kontinentā un diskutēt, vai tās sniegtais labums attaisno milzīgo risku, ko tā nes līdzi. ES enerģētikas ministri otrdien sanāca uz ārkārtas sēdi, lai spriestu par to, vai kādudien bloka valstis varēs pilnībā atteikties no kodolenerģijas. Vācijas un Šveices valdības šonedēļ paziņoja, ka pārskatīs iepriekš pieņemtos plānus, ko darīt ar valstī esošajām atomelektrostacijām (AES).

Savukārt strauju ekonomisko attīstību piedzīvojošās Āzijas lielvalstis Ķīna un Indija paziņojušas, ka Japānas notikumi ir pamācoši, tomēr šo valstu apetīte pēc enerģijas ir tik liela, ka tās negrasās grozīt plānus par atomenerģijas nākotnes lomu savā tautsaimniecībā.

Vācija maina nostāju

Vācijas kanclere Angela Merkele otrdien informēja, ka nākamnedēļ centrālā un federālo zemju valdības vienosies par triju mēnešu ilgu moratoriju, kura laikā tiks slēgtas septiņas no 17 valstī esošajām AES, lai veiktu tajās padziļinātas drošības pārbaudes, vēsta Reuters. Darbību pārtrauks tajās AES, kas celtas pirms 1980. gada, bet pagaidām nav skaidrs, vai pēc moratorija beigām tās atsāks darbu.

Pirmdien A. Merkele paziņoja, ka atliks savas valdības pērn oktobrī pieņemto sabiedrībā ārkārtīgi nepopulāro lēmumu pagarināt Vācijā esošo AES ekspluatācijas termiņu par 12 gadiem. A. Merkeles priekšgājēja Gerharda Šrēdera vadītā koalīcija savulaik vienojās, ka pēdējie darbojošies atomreaktori ir jāizslēdz 2021. gadā. «Viss tiks pārskatīts. Ja pat tāda augsti attīstīta valsts kā Japāna, kurā ir augsti drošības standarti, nespēj novērst zemestrīces un cunami radītos postījumus kodolenerģijai, tad tam būs sekas visā pasaulē,» paziņoja A. Merkele.

Šveice pirmdien atlika nodomu celt jaunas AES, lai nomainītu valstī esošās piecas savu laiku nokalpojušās kodolstacijas, bet Somija un Lielbritānija pārskatīs savu kodoldrošību. Savukārt Polija un Itālija domās, vai investēt līdzekļus atomenerģijā.

Kodolbrīvā Austrija aicinājusi visos 153 Eiropā esošajos kodolreaktoros veikt pārbaudes, lai pārliecinātos, ka tie ir droši un nerada apdraudējumu cilvēkiem. Vīne jau agrāk ir mudinājusi savas kaimiņvalstis Vāciju, Slovākiju un Slovēniju slēgt tām piederošās AES.

Vācija un Francija paziņojušas par kopīgu iniciatīvu rosināt diskusiju par kodoldrošību G20 valstu vidū.

Ķīna droša par AES

Japānai daudz tuvāk esošās Ķīna un Indija atšķirībā no eiropiešiem nav sākušas runāt par kodolenerģijas lomas samazināšanu. Tieši pretēji - Ķīnā, kurā pašlaik darbojas 13 kodolreaktoru, paredzēts uzstādīt vēl vismaz 77, lai apmierinātu iedzīvotāju un rūpniecības augošo pieprasījumu pēc enerģijas. Kaut arī Ķīnu itin bieži piemeklē zemestrīces, komunistiskā valsts ir pārliecināta, ka tai piederošajām AES dabas katastrofas nespēs kaitēt.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits