Ar pilnīgu klusēšanu Ķīnas varasiestādes un oficiālie mediji aizvadījuši piekto gadadienu, kopš nomira vēlāk par Covid-19 nosauktās slimības upuris. Piecos gados, kopš ar agrāk nezināmu vīrusu inficējās cilvēki Uhaņas pilsētā Ķīnā, pasaule piedzīvoja pandēmiju, kas iezīmēja dziļu nevienlīdzību globālajā veselības sistēmā un mainīja sabiedrības viedokli par to, kā kontrolējama parādošos nāvējošu vīrusu izplatība, raksta Associated Press. Turklāt joprojām nav pilnīgas skaidrības par šī vīrusa izcelšanos.
Arī šodien šis vīruss turpina izplatīties, lai gan pēc vakcinēšanās un inficēšanās ar vīrusu cilvēce pret to ir kļuvusi imūnāka. Tas ir kļuvis mazāk nāvējošs nekā pandēmijas sākumposmā, tomēr tas arī mainās mutāciju ceļā, liekot ekspertiem rūpīgi sekot līdzi vīrusa attīstībai. Vīruss arī nav kļuvis par sezonālu, proti, ar to var inficēties jebkurā gadalaikā.
Pandēmijas sākums
Pasaules Veselības organizācija (PVO) atgādina, ka 2019. gada 31. decembrī tās birojs Ķīnā pievērsa uzmanību Uhaņas Municipālās veselības komisijas vietnē ievietotajai informācijai par "virusālas pneimonijas" gadījumiem Uhaņā. Jau 2020. gada 1. janvārī PVO aktivizēja ārkārtas situāciju protokolus un 4. janvārī pasaulē izziņoja informāciju par vīrusa izplatīšanos.
AFP raksta, ka 2020. gada 11. janvārī Uhaņas veselības amatpersonas paziņoja, ka 61 gadu vecs vīrietis miris no pneimonijas komplikācijām, ko izraisījis iepriekš nezināms vīruss. Tas bija noticis pēc tam, kad varasiestādes paziņojušas par vairāku desmitu cilvēku inficēšanos dažu nedēļu laikā ar patogēnu, ko vēlāk nodēvēja par SARSCoV-2 un kas izraisa saslimšanu ar Covid-19.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 16. janvāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €0.40