Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +4 °C
Apmācies
Svētdiena, 29. decembris
Solveiga, Ilgona

Sāk apjomīgus Habla teleskopa remontdarbus

Visu misijas laiku astronautus apdraudēs kosmiskā draza.

Lai arī turpmāk mēs saņemtu elpu aizraujošus fotoattēlus no Visuma, amerikāņu astronauti ceturtdien izgāja izplatījumā un sāka ambiciozu misiju, kurā paredzēts veikt Habla kosmiskā teleskopa kapitālo remontu. Piecos piegājienos plānots veikt teleskopa remontu un uzstādīt tam jaunas ierīces, kas Hablam ļaus iemūžināt pirms miljardiem gadu radušos kosmiskos objektus.

Ļaus ieskatīties pagātnē

Tērpušies masīvajos tērpos, pieredzējušais astronauts Džons Grunsfelds un viņa kolēģis Endrū Feistels, kuram šī ir pirmā kosmiskā misija, ceturtdienas pēcpusdienā devās pirmajā izgājienā atklātā izplatījumā no kosmiskā kuģa Atlantis, lai sāktu Habla teleskopa apkopi.

Septiņas stundas ilgajā darba procesā abi astronauti nomainīja teleskopa 16 gadu veco digitālo kameru pret uzlabotu attēlu fiksētāju, kas uztver arī infrasarkano starojumu un ultravioleto gaismu papildus gaismas viļņiem, ko var pamanīt cilvēka acs, raksta Reuters. Infrasarkanie uztvērēji ir sevišķi svarīgi, lai atainotu ļoti tālu esošus objektus. "Jaunā kamera ļaus ieskatīties atpakaļ laikā, kas ir tuvs Lielajam sprādzienam un ko mēs līdz šim nevarējām izdarīt," vēl esot uz Zemes, sacīja Dž.Grunsfelds.

Abiem astronautiem pirmajā remontdarbu posmā bija jānomaina arī Habla datu apstrādes dators, kas salūza pagājušā gada septembrī, tikai dažas nedēļas pirms paredzētās Habla apkopes misijas. Misija tika atcelta, lai inženieri varētu izgatavot jaunu datoru. Kopš iepriekšējā pamatdatora sabojāšanās darbojās dublikātdators. Bez tā teleskops nevar nosūtīt savus brīnišķīgos fotouzņēmumus uz Zemi.

Unikāla misija

Turpmāko piecu dienu laikā paredzēts nomainīt teleskopa saules baterijas un žiroskopu, kā arī atjaunot tā elektronikas sistēmu. Pēdējais uzdevums būs uzstādīt mehānismu, kas paredzēts, lai teleskopu pēc tā darbības beigām varētu satvert bezpilota kosmosa kuģis un nogremdēt okeānā.

Šī misija ir unikāla, jo tā norisinās visbīstamākajā orbītā, kur sastopams liels daudzums kosmiskās drazas, tādējādi pastāv liela iespējamība, ka var tikt sabojāts kosmosa kuģis. Tādēļ uz Zemes starta gatavībā atrodas kosmiskais kuģis, kurš nepieciešamības gadījumā ir gatavs doties pakaļ astronautu komandai.

Nekad līdz šim nav veikta tik laikietilpīga Habla apkopes misija. ASV kosmosa aģentūra NASA cer, ka šīs misijas laikā tiks paveikts viss, lai 1990.gadā uzstādītais teleskops būtu darba kārtībā vēl vismaz piecus gadus, jo 2014.gadā izplatījumā paredzēts palaist tā pēcteci — Džeimsa Veba kosmisko teleskopu, vēsta AFP.

***

Habla teleskops

Nosaukts slavenā astronoma Edvīna Habla vārdā.

Palaists izplatījumā 1990.gadā.

Ekipēts ar 2,4 metrus lielu pamatspoguli.

Garums: 15,6 metri.

Diametrs: 4,2 metri.

Masa: 11 110 kilogrami.

Tā darbību paredzēts izbeigt 2015.gadā.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits