Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +5 °C
Apmācies
Pirmdiena, 27. janvāris
Ildze, Ilze, Izolde

Slānekļa gāzes ieguves tehnoloģija rada problēmas

ASV prezidents Baraks Obama un amerikāņu enerģētikas kompānijas aktīvi runā par nepieciešamību attīstīt zemes dzīlēs apslēptā vērtīgā energoresursa - slānekļa gāzes - ieguvi, kas dažām Eiropas valstīm varētu palīdzēt samazināt atkarību no Krievijas gāzes, ko Maskava nekautrējas izmantot kā politisku līdzekli. Tomēr pēdējā laikā izskanējušas nopietnas bažas par pašreizējās slānekļa gāzes ieguves tehnoloģijas negatīvo ietekmi uz vidi, un Lielbritānijā šonedēļ apturēta slānekļa gāzes ieguve, jo ir aizdomas, ka tā izraisījusi nelielas zemestrīces.

Degošs ūdens

Pagājušajā piektdienā netālu no Anglijas ziemeļrietumu pilsētas Blekpūlas tika reģistrēts 1,5 balles stiprs pazemes grūdiens, kas ir jau otrais divu mēnešu laikā. 1. aprīlī šajā apvidū tika novērota 2,3 balles spēcīga zemestrīce, vēsta BBC. Zīmīgi, ka abas nelielās zemestrīces notika laikā, kad šeit tika iegūta slānekļa gāze. Šī procesa laikā iepriekš radītā dziļurbumā ar augstu spiedienu tiek ielaists šķidrums, kas ar triecienu sadrumstalo slānekli un no plaisām virszemē izspiež gāzi.

Ieguvi kontrolējošā kompānija Cuadrilla paziņoja, ka piesardzības nolūkos darbus pārtrauks, lai izmeklētu, vai zemestrīces ir saistītas ar viņu darbību.

Lielbritānijas Ģeoloģijas dienesta vadītājs Braiens Beptijs uzskata, ka šeit varētu būt saistība. «Jebkurš process, kurā ūdens ar spiedienu tiek ievadīts pazemē, rada plaisas iežos, un ir liela zemestrīces varbūtība,» B. Beptijs klāsta laikrakstam The Independent.

Savukārt ASV, kur radīta daudz kritizētā slānekļa gāzes ieguves metode, netālu no vērtīgā energoresursa ieguves vietām dzeramajā ūdenī konstatēta metāna gāze. Internetā apskatāmi video, kuros redzams, ka pa krānu tekošu ūdeni var aizdedzināt. Arī Djūka universitātes pētījums apstiprina, ka metāna piesārņojums dzeramajā ūdenī varētu būt saistīts ar gāzes ieguvi, tomēr netika atrasti pierādījumi, ka ūdenī iekļūst procesā izmantotais šķidrums, kura sastāvā ir arī ķimikālijas.

Francijā aizliegs ar likumu

Pretrunīgi vērtētās slānekļa gāzes ieguves tehnoloģijas lietošana komerciāliem mērķiem jau ir aizliegta Pensilvānijas un Ņujorkas štatā ASV, aprīlī to uz nenoteiktu laiku pārtrauca Fribūras kantonā Šveicē. Fribūras varasiestādes apgalvo, ka lēmums pieņemts, jo kantona prioritāte esot atjaunojamā enerģija, nevis fosilo energoresursu ieguve, tomēr eksperti uzskata, ka tas drīzāk esot saistīts ar iespējamiem riskiem videi, raksta swissinfo.ch.

Francijas parlamenta augšpalātā Senātā šonedēļ sāka apspriest likumprojektu, kas paredz aizliegt valstī gāzes un naftas ieguvi ar tā saukto hidrauliskās sadrumstalošanas metodi, izņemot zinātniskos nolūkos. Apakšpalātā - Nacionālajā asamblejā - maijā tika pieņemts likums, kas par šīs tehnoloģijas izmantošanu paredz cietumsodu un naudas sodu līdz 75 tūkstošiem eiro (52,5 tūkstoši latu), vēsta Bloomberg.

Tajā pašā laikā Polija un Ukraina, kuru slānekļa gāzes krājumi tiek uzskatīti par nozīmīgākajiem kontinentā, ir sākušas sarunas ar ASV valdību un amerikāņu enerģētikas kompānijām par ieguves sākšanu, lai samazinātu atkarību no Krievijas dārgās dabasgāzes.

Latvijas nostāja šajā jautājumā pagaidām nav skaidra. Ekonomikas ministrs Artis Kampars nesen izteicās, ka arī pie mums varētu iegūt slānekļa gāzi, tomēr pagaidām neesot veikti nepieciešamie pētījumi un ekonomiskie aprēķini.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits