EK iepriekš paziņoja, ka Ungārijas valdība nav īstenojusi "efektīvus pasākumus", lai līdz 2012.gadam panāktu sava valsts budžeta deficīta samazināšanu līdz 3% no iekšzemes kopprodukta (IKP), kā to bija solījusi. Tāpēc EK šomēnes mudināja bloka valstu finanšu ministrus otrdien Briselē notiekošajā apspriedē piemērot Ungārijai sankcijas.
Visticamāk, ka sankcijas pret Budapeštu izpaudīsies, apturot tā dēvētās kohēzijas palīdzības maksājumus daudzu miljardu eiro apmērā, raksta aģentūra AFP. Kohēzijas līdzekļi paredzēti, lai mazinātu ekonomiskās labklājības atšķirības starp ES reģioniem.
ES ekonomikas komisārs Olli Rēns šomēnes atkārtoti pauda EK nostāju, ka bloka valstīm, kas pārkāpj budžeta noteikumus, no 2013.gada janvāra var apturēt kohēzijas palīdzības maksājumus daudzu miljardu eiro apmērā.
Lai gan Ungārija pērn "formāli respektēja" budžeta deficīta griestus, "tas notika tikai tāpēc, ka tika veikti vienreizēji pasākumi aptuveni 10% vērtībā no IKP". Ja Ungārijā nebūtu notikusi privāto pensiju fondu faktiska nacionalizācija, budžeta deficīts "būtu sasniedzis 6% no IKP, un to nevar uzskatīt par ilgtspējīgu deficītu," iepriekš informēja komisārs.
Starp ES un Budapeštu pēdējā laikā ir saasinājusies spriedze saistībā ar pretrunīgi vērtētajām Ungārijas konstitucionālajām reformām, kas, pēc kritiķu teiktā, ierobežo centrālās bankas, tiesu sistēmas un plašsaziņas līdzekļu neatkarību.