Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Krīt Itālijas valdība

Itālijas premjerministrs Džuzepe Konte otrdien paziņojis, ka viņa vadītais kabinets beidz savu darbu, pateicoties vicepremjera un iekšlietu ministra Mateo Salvīni "bezatbildīgi" izraisītajai valdības krīzei.

"Nerimstošā krīze neizbēgami iedragā valdības rīcībspēju, kas šeit izsīkst," uzrunājot parlamenta augšpalātu, atzina Konte.

Viņš pavēstīja, ka pēc Senāta debatēm par valdības krīzi iesniegs prezidentam Serdžo Matarellam savu demisijas rakstu.

Salvīni, kurš pārstāv nacionāli konservatīvo partiju Līga, jau pirms divām nedēļām paziņoja, ka vēlas izbeigt koalīciju ar populistisko Pieczvaigžņu kustību (M5S). Lai gan vēlāk Līgas līderis mēģināja situāciju izlīdzināt, M5S paziņoja, ka esot jau par vēlu, lai koalīciju glābtu.

Sagaidāms, ka M5S tagad mēģinās izveidot jaunu valdību koalīcijā ar kreisi centrisko Demokrātisko partiju (PD). Ja tas neizdosies, Itāliju, visticamāk, sagaida pirmstermiņa vēlēšanas, kas varētu notikt oktobrī, novembrī vai arī nākamā gada sākumā.

Matarella, domājams, tagad tiksies ar partiju līderiem, lai noskaidrotu, vai iespējama jaunas valdības izveide, vai arī vienīgā izeja ir pirmstermiņa vēlēšanu izsludināšana.

Konte, kas savulaik tika izraudzīts kā neitrāla figūra, kura varētu uzņemties M5S un Līgas veidotās valdības vadību, savā uzrunā asi kritizēja Salvīni, apsūdzot viņu valdības darba sabotāžā un savtīgumā.

Premjers norādīja, ka Līgas līderis esot "bezatbildīgi" riskējis pakļaut valsti "politiskās neskaidrības un finansiālās nestabilitātes spirālei".

Reaģējot uz premjera uzrunu, Salvīni demonstratīvi pameta valdības locekļiem atvēlētās vietas un pievienojās Līgas Senāta frakcijas locekļiem.

Izraisot valdības krīzi, Salvīni acīmredzami cerēja uz pirmstermiņa vēlēšanām, jo aptaujas sola Līgai pārliecinošu uzvaru, kas nodrošinātu viņam premjerministra krēslu.

Taču M5S izrāda apņēmību izjaukt Līgas līdera ieceres. Tomēr, ņemot vērā asās pretrunas starp Pieczvaigžņu kustību un Demokrātisko partiju, nav skaidrs, vai populistu un kreiso kopīgā valdība būs darbaspējīga. Galu galā var izrādīties, ka tas tikai vēl vairāk nostiprina Salvīni pozīcijas, ļaujot viņam uzņemties politisko aizkulišu intrigu upura lomu.

Savukārt M5S-PD koalīcijas atbalstītāji apgalvo, ka šāda valdība ļautu nacionālo interešu vārdā novērst pirmstermiņa vēlēšanas, kuras pārtrauktu svarīgo reformu procesu.

Cita starpā nepieciešams apstiprināt nākamā gada budžetu, lai izvairītos no dramatiska pievienotās vērtības nodokļa paaugstināšanas, kas automātiski paredzēta janvārī, ja netiek veikti kādi alternatīvi pasākumi valsts parāda iegrožošanai.

papildināta visa ziņa 

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits