Jau ziņots, ka Lielbritānijas neatkarīgā Medikamentu un veselības aprūpes produktu regulēšanas aģentūra (MHRA) pagājušajā nedēļā apstiprināja izmantošanai AstraZeneca un Oksfordas Universitātes izstrādāto vakcīnu. Tā ir otrā Covid-19 vakcīna, kas apstiprināta lietošanai Lielbritānijā, kur jau pirms gandrīz mēneša sākās vakcinēšana ar kompāniju BioNTech/Pfizer izstrādāto Covid-19 vakcīnu.
Slimnīcās vakcinēšana ar AstraZeneca un Oksfordas Universitātes izstrādāto vakcīnu sāksies jau šodien. Gatavas lietošanai ir 530 000 vakcīnas devu. Šonedēļ šī vakcīna būs pieejama arī veco ļaužu pansionātos.
Lielbritānijas veselības ministrs Mets Henkoks norādīja, ka šis ir būtisks mirklis Lielbritānijas cīņā ar jauno koronavīrusu, un pauda cerību, ka tas cilvēkos vairos ticību, ka ir saskatāmas beigas šai pandēmijai.
Vienlaikus viņš aicināja cilvēkus turpināt ievērot sociālās distancēšanās noteikumus.
Pieaugot saslimušo skaitam un attiecīgi veselības aprūpes dienesta slodzei, Lielbritānija ir paātrinājusi vakcinācijas kampaņu.
Viena cilvēka vakcinēšanai nepieciešamas divas vakcīnas devas, kuras sākotnēji bija plānots ievadīt ar 21 dienas starplaiku. Taču valdība tagad nolēmusi, ka vakcinācija jāveic ar 12 nedēļu starplaiku starp abām devām.
Veselības aprūpes nozares amatpersonas aizstāvējušas šo lēmumu, uzskatot, ka svarīgāk ir, lai pēc iespējas vairāk cilvēku saņem pirmo vakcīnas devu.
Pirmā vakcīna, ko 2.decembrī apstiprināja MHRA, ir kompāniju BioNTech/Pfizer izstrādātā Covid-19 vakcīna, kuras pirmo devu Lielbritānijā saņēmuši jau vairāk nekā miljons cilvēku.
90 gadu vecā Mārgareta Kīnana, kas 8.decembrī kļuva par pirmo cilvēku Lielbritānijā, kas tika vakcinēta pret Covid-19, jau saņēmusi vakcīnas otro devu.
Tiek uzskatīts, ka ar vienu vakcīnas devu pietiek, lai izraisītu imūnreakciju, kas palīdzēs izvairīties no smagas saslimšanas ar Covid-19.
AstraZeneca un Oksfordas Universitātes kopīgi izstrādāto Covid-19 vakcīnu var uzglabāt daudz mazākā aukstumā nekā BioNTech un Pfizer vakcīnu un tā ir arī lētāka.
Lielbritānija ir pasūtījusi 100 miljonus AstraZeneca un Oksfordas Universitātes vakcīnas devu, ar ko pietiks vairumam valsts iedzīvotāju.
Pirmie tiks vakcinēti pansionātu darbinieki un personāls, cilvēki, kas vecāki par 80 gadiem, un mediķi, kas strādā ar Covid-19 slimniekiem.
Lielbritānijā jau izveidoti aptuveni 730 vakcinēšanas centri un plānots, ka šonedēļ šādu centru skaits pārsniegs 1000.