Karavīru parādīšanās ielās iezīmētu nopietnu eskalāciju krīzē, kas turpinās teju trīs nedēļas un ir lielākais izaicinājums premjerministra Redžepa Tajipa Erdogana valdībai. Turcijas savulaik visvarenā armija, kas 50 gadu laikā sarīkojusi četrus apvērsumus, pašreizējās krīzes laikā saglabā klusumu. Šī ir pirmā reize Turcijas mūsdienu vēsturē, kad armija, valsti pārņemot nopietnai krīzei, neiejaucas.
Nemieri, kas pārņēmuši Turciju, sākās kā miermīlīga sēdošā demonstrācija, kuru organizēja vides aktīvisti, lai glābtu 600 Stambulas Gezi parka kokus, ko bija paredzēts nocirst, lai uzbūvētu jaunu tirdzniecības kompleksu. 31.maijā policija mēģināja ar spēku sēdošo demonstrāciju pārtraukt, taču tas izsauca plašu sabiedrības slāņu sašutumu, un protesti pārņēma arī citas Turcijas pilsētas, izvēršoties nacionāla mēroga protesta kustībā, kuras dalībnieki pauž neapmierinātību ar Erdogana valdības arvien pieaugošo autoritārismu.
Svētdien, uzrunājot mītiņu, kurā piedalījās vairāk nekā 100 000 atbalstītāju, Erdogans paziņoja, ka viņa pienākums bijis dot rīkojumu par protestētāju izklīdināšanu Gezi parkā, jo protestētāji paši ignorējuši vairākkārtējus aicinājumus doties no turienes prom labprātīgi. Premjers norādīja, ka šie protesti bijuši nekas cits, kā "mazākuma mēģinājums uzkundzēties vairākumam", un uzsvēra, ka "viņi to nav varējuši pieļaut un nepieļaus".
Britu raidorganizācija BBC vēsta, ka policija ir norobežojusi teritoriju ap Taksima laukumu un Gezi parku, bet aizvadītajā naktī protestētāju un policijas sadursmes notikušas apkārtējos rajonos.