Trešdiena, 9. oktobris
Helga, Elga, Elgars

PČ hokejā: Jāgrs ieved čehus pusfinālā, Krievija nervozā mačā pārspēj Zviedriju

Oļega Znaroka un Harija Vītoliņa vadītā pašreizējā čempione Krievijas hokeja izlase ceturtdien kārtējo reizi sasniedza pasaules čempionāta pusfinālu, šoreiz Ostravā ar 5:3 (2:0, 1:1, 2:2) spraigā cīņā pārspējot Zviedriju. Pusfinālā krievu pretinieki būs ASV, kas vēl pirms tam kļuva par pirmo pusfinālisti.

Aizvadītajā ceturtdaļfināla spēlē amerikāņi Ostravā ar 3:1 (0:1, 2:0, 1:0) pārspēja Šveici, trešo reizi pēdējo septiņu gadu laikā sasniedzot labāko četrinieku. Tikmēr Prāgā Kanāda ar 9:0 (4:0, 2:0, 3:0) neatstāja ne mazākās cerības Baltkrievijai, pārtraucot piecus gadus ilgušo neveiksmju sēriju ceturtdaļfinālos. Kā pēdējie vēlā ceturtdienas vakarā pusfinālu sasniedza čempionāta rīkotāji čehi, kas ar 5:3 (1:1, 2:1, 2:1) pārspēja Somiju un cīņā par finālu tiksies ar kanādiešiem.

Znaroks&Co atkārtoti sakauj zviedrus

Spēli krietni sekmīgāk iesāka Krievija, radot daudz vārtu gūšanas iespēju. Zviedrija pret aktīvajiem krieviem sāka pelnīt noraidījumus un perioda vidū Sergejs Mozjakins lielajā vairākumā ar izcili precīzu metienu pārspēja Jūnasu Enrotu. Sešas minūtes vēlāk tiesneši pēc ilgākas videoatkārtojuma noskatīšanās ieskaitīja Sergeja Širokova no vārtu priekšas iemesto ripu un jau 2:0. Otrais periods zviedriem sākās ar aukstu dušu – 48.sekundē Jevgēņijs Malkins izgājienā lieliskā stilā panāk jau 3:0, bet Zviedrijas vārtos Enrotu maina Anderss Nilsons.

Pēc rupjībām un vairākiem abpusējiem noraidījumiem Džons Klinbergs 32.minūtē tomēr pārspēj Krievijas vārtsargu Sergeju Bobrovski. Krievijas rindās sākas nesaprašanās, aizvien biežāk zviedri vērpj kombinācijas un rada vārtu gūšanas iespējas. Spēles 44.minūtē Antons Landers panāk 2:3 ar metienu praktiski tukšos vārtos – tobrīd pagājušas tikai divas sekundes pēc zviedru vairākuma beigām, bet Bobrovskis laicīgi nenoreaģē. Pieauga Zviedrijas spiediens, kādā no epizodēm krievus glābjot arī vārtu stabam. Vairākās epizodes Krievija nospēlēja ļoti nedroši, ļaujot zviedriem tikt pie patiešām labām izdevībām. Tikmēr Nilsons Zviedrijas vārtos darbojās ļoti sekmīgi, likvidējot Krievijas iespējas.

Kad 55.minūtē Lui Eriksons Bobrovska vārtos pārvirzīja partnera piespēli (3:3), tribīnes uzsprāga, bet līdzjutēji vēl nebija beiguši svinēt šo vārtu guvumu, kad Krievija pēc 26 sekundēm atjaunoja vadību. No aizsarga Ekmana-Larsona slidas rikošetā ripa ielidoja Zviedrijas vārtos - guvums ieskaitīts Malkinam, kuram mačā kopumā divi vārti un piespēle. Atlikušajā laikā Zviedrija varoņdarbu vairs nepaveica, ļaujot čempionei Krievijai devīto reizi pēdējo 11 turnīru laikā sasniegt pusfinālu. Nepilnas divas minūtes pirms spēles beigām Vladimirs Tarasenko vēl raidīja ripu tukšajos zviedru vārtos - 5:3.

Zviedrijas izlase iepriekšējos 14 gados tikai reizi (2012) bija palikusi ārpus pusfināla, bet nu jāsamierinās ar 5.vietu.

Pusfinālā ar ASV Krievijas sastāvu papildinās NHL superzvaigzne Aleksandrs Ovečkins, kura pārstāvētā Vašingtonas Capitals komanda nule izstājās no Stenlija kausa izcīņas. Apakšgrupu turnīrā Krievija piekāpās ASV ar rezultātu 2:4.

Jāgrs, Čehija uzveic Somiju

Spēli krietni aktīvāk sāka mājinieki čehi un 9.minūtē Magņitogorskas Metallurg centrs Jans Kovāržs izvirzīja vadībā Čehijas izlasi. Par spīti pretinieku pārsvaram, somi pirmās trešdaļas izskaņā panāca izlīdzinājumu, izceļoties Tuomu Rūtu. Otrais periods aizritēja asā un noraidījumiem bagātā spēlē, vispirms Jusi Jokinenam izvirzot vadībā somus, bet trešdaļas otrajā pusē čehiem nepilnu divu minūšu laikā ar metieniem no vārtu priekāas realizējot divus vairākumus. Peku Rinni Somijas vārtos pārspēja Jaromīrs Jāgrs un vēlreiz Kovāržs. Jāpiebilst, ka turnīra iepriekšējos septiņos mačos Somija ne reizi nebija ielaidusi vārtus mazākumā.

Trešā perioda ievadā Aleksandrs Barkovs raida ripu zem Ondržeja Paveleca sargāto vārtu pārliktņa, panākot 3:3, un maksimāli saasinot intrigu mačā. Tomēr izšķirošais brīdis pienāk pašā pamatlaika izskaņā, kad 56.minūtē 43 gadus vecais Jāgrs no aizvārtes izslido Rinnes sargāto vārtu priekšā un cauršauj somu vārtsargu – 4:3. Atlikušajā laikā ne pārtraukums, ne vārtsarga nomaiņa vairs neglāba Somiju – Vladimirs Sobotka tukšajā somu cietoksnī raida piekto ripu. Jāgrs savu skatītāju priekšā ieved čehus pusfinālā pret Kanādu.

Šajā spēlē Jāgrs iekrāja divus vārtus un piespēli, tikpat Kovārža kontā. Čehija pēdējo reizi par čempioniem kļuva 2010.gadā, bet pēdējos divos čempionātos palikusi bez godalgām.

Uzbrukuma problēmu māktā Šveice kapitulē ASV

Mača 1.trešdaļā šveiciešiem bija neliels pārsvars, kas uz tablo materializējās 14.minūtē aizsarga Romāna Josi gūto vārtu izskatā. Tikmēr otrās trešdaļas vidū notika izšķirošais lūzums spēlē, nepilnas minūtes laikā Benam Smitam un Čārlijam Koilam vadībā jau izvirzot ASV. Mača 51.minūtē Džeiks Gardiners ar tālu metienu lika trešo reizi kapitulēt Šveices vārtsargam Reto Berram un uzvarētājs praktiski bija izšķirts. Lai gan pēdējās 165 sekundes Šveice spēlēja bez vārtsarga, rezultāts vairs nemainījās. Konors Helebuiks ASV vārtos atvairīja 21 šveiciešu metienu. Šveice bija vienīgā komanda starp ceturtdaļfinālistēm, kura šajā turnīra stadijā nespēlēja arī pērn Minskā.

Šveice pēc apakšgrupu turnīra bija sliktākā metienu realizētāja un par to varējām pārliecināties arī šajā spēlē.

Kanādas melnā sērija galā

Iepriekš piecus gadus pēc kārtas pēdējo divu olimpisko turnīru zelta medaļnieki kanādieši aizķērās aiz pasaules čempionāta ceturtdaļfināla barjeras, pēdējo reizi tālāk tiekot vien 2009.gadā Bernē, kad pārspēja Latviju. Uz Čehiju šopavasar atbrauca pēdējos gados spēcīgākais sastāvs ar kapteini Sidniju Krosbiju priekšgalā un rezultāts ir acīmredzams - astotā uzvara astoņās spēlēs, kopējā vārtu attiecība 58-14. Bet nu vairāk par ceturtdaļfināla spēli.

Kanāda pirmo vārtus guva jau mača 27.sekundē, kad aizsargs Brents Bērnss pārspēja Baltkrievijas vārtsargu Kevinu Lalandi - kanādieti ar baltkrievu pasi. Arī mača turpinājumā pārliecinoši dominēja kanādieši, kuri jau līdz perioda beigām panāca 4:0. Otrajās 20 minūtēs Lalandes vārtos ielidoja vēl divas ripas, bet trešajā periodā, lai gan kanādieši spēlēja bez liekas spēka spēles un acīmredzami taupījās pusfinālam, tāpat hokeja dzimtenes pārstāvji guva vēl trīs bezatbildes vārtus. Trīs gūti vārti mačā Taileram Seginam, pa diviem Raienam O'Reilijam un jau minētajam Bērnsam. Tikmēr visus 24 baltkrievu metienus atvairīja Maiks Smits. Kanādieši savu tautieti Lalandi traucēja pat 50 reižu.

Kanādiešu uzbrucējs Džeisons Speca pagaidām kļuvis par turnīra rezultatīvāko spēlētāju (13 punkti, 5+8), bet hat-trick autors Segins ar astoņiem gūtiem vārtiem nostājies blakus zviedram Filipam Forsbegam labāko snaiperu sarakstā. Atšķirībā no Forsberga, Seginam vēl būs iespēja savu kontu papildināt.

ASV pusfinālā tiksies ar Krieviju, tikmēr Kanāda eksaminēs čehus.

Pusfinālu izspēle norisināsies sestdien, bet pasaules čempionāts noslēgsies svētdien, kad izlases sadalīs medaļas.

Pērn par pasaules čempioniem ceturto reizi pēdējo septiņu gadu laikā kļuva Krievija, finālā ar 5:2 apspēlējot Somiju, bet cīņā par bronzu zviedri ar 3:0 pārspēja čehus.