Laika ziņas
Šodien
Apmācies

12. augusts, 2007

Latvieši izmanto mājas trases priekšrocības

Holandieša Daniela Vilemsena sestais pasaules čempiona tituls svētdien Ķegumā nespēja aizēnot Latvijas blakusvāģu ekipāžu Kristers Serģis/Kaspars Stupelis un Māris Rupeiks/Haralds Kurpnieks dubultuzvaras priekus sezonas pirmspēdējā posmā. Divos braucienos Serģis finišēja pirmais un otrais, bet Rupeiks — otrais un trešais.

Koalīcija pirmdien apspriedīs, kā veicas ar jaunu novadu veidošanu

Lai pēc 2009.gada pašvaldību vēlēšanām Latvija varētu sākt jaunu dzīvi novados, jāpabeidz administratīvi teritoriālā reforma. Laika nav daudz, tādēļ novadu kartes projektu, kas izstrādāts un labots jau kopš 90.gadu otrās puses, reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs Aigars Štokenbergs (TP) iecerējis valdībā apstiprināt jau septembrī.

Kā vēlēs novada domi

Vēlēšanu kārtību un pašvaldību izlīdzināšanas fonda sistēmu līdz galam varēšot izstrādāt tikai pēc tam, kad būs apstiprinātas novadu robežas. Patlaban A.Štokenbergs pieļauj, ka novada domes ievēlēto deputātu skaits varētu būt proporcionāls novada iedzīvotāju skaitam — ja novadā ir divi līdz pieci tūkstoši iedzīvotāju, tad domē būs 15 deputātu, ja 5 līdz 20 tūkstoši iedzīvotāju — 20 deputātu, ja 20 līdz 50 tūkstoši iedzīvotāju — 25 deputāti.

Kādi ir kritēriji, lai izveidotos novads

Pēc RAPLM noteiktajiem kritērijiem, lai Latvijā izveidotu novadu, tajā jābūt: - vismaz vienam izteiktam attīstības centram, kas veicina apkārtējo teritoriju attīstību; - novadu pašvaldības funkciju veikšanai nepieciešamajai infrastruktūrai; - novadu veidojošo vietējo pašvaldību ekonomiskai, ģeogrāfiskai un vēsturiskai vienotībai; - kvalitatīviem, iedzīvotājiem sasniedzamiem pakalpojumiem.

Kā novadus veido citur

Administratīvi teritoriālās reformas notikušas vai arī tikai tiek realizētas daudzās Eiropas un pasaules valstīs, tai skaitā kaimiņvalstīs Igaunijā un Lietuvā. Pēc RAPLM informācijas, Lietuva novadus pirms pāris gadiem izveidojusi iepriekšējo rajonu robežās, taču tie izrādījušies pārāk lieli, lai veiksmīgi tiktu pārvaldīti, tāpēc patlaban tiek sadalīti mazākos.

Kas bremzē reformu

"Kustība ir sākusies," pēc konsultācijām Latvijas pašvaldībās novērojusi RAPLM valsts sekretāre Laimdota Straujuma, skaidrojot, ka pašvaldībās beidzot radusies izpratne par novadu nepieciešamību. Dažas pašvaldības reformai gan joprojām pretojas. Viens no kaismīgākajiem pretiniekiem ir Valmieras rajona Bērzaines pagasta vadītājs Vitauts Staņa (ZZS).

Kā pēc administratīvi teritoriālās reformas novadi attīstīsies

"Tā, it kā sēdētu mazdārziņā un plānotu, ko kurā dobē stādīt," minot šādu salīdzinājumu, sociologs Tālis Tisenkopfs rosina topošos novadus veikt infrastruktūras auditu visā teritorijā. Apzinot esošos objektus un plānojot jaunos, viņš aicina "domāt par nākotni — par to, kas vajadzīgs, lai paturētu jauniešus laukos, lai rosinātu uzņēmējus tur veidot uzņēmējdarbību.

Eksperti vērtē, ko administratīvi teritoriālā reforma dos Latvijas attīstībai

Anna Vītola—Helviga, Valsts reģionālās attīstības aģentūras vadītāja: Attīstība būs līdzsvarotāka pa visu Latviju, ne tā, kā šobrīd, kad attīstās tikai dažas lielas pilsētas. Izveidosies spēcīgākas pašvaldības, netiks izšķiesti līdzekļi administratīvām vajadzībām, būs vienkāršāk piesaistīt Eiropas Savienības naudu projektiem laukos, jo viens no projektu vērtēšanas kritērijiem ir iedzīvotāju skaits, ko tas aptver.

Kā novada izveidošana mainīs pagasta iedzīvotāja dzīvi

"Jā, pagasta priekšsēdētāja kaut ko stāstīja, bet neko daudz nezinu." "Laikam pagastus likvidēs." "Mums ar viņiem kopīga kapsēta, tāpēc varētu iet vienā novadā." "Negribu Valkas novadā. Valka ir pārāk tālu." Tik dažāda bija Dienas aptaujāto pagastu iedzīvotāju reakcija, jautājot viņiem par novadu veidošanu.

Skaitām līdzi

"Es domāju, ka ir oligarhi, bet viņi visi netiek nosaukti. Es teikšu, ka viņi ir vairāk par trim. Tad ir jautājums - kāpēc tikai trīs tiek nosaukti? Lai gan, teiksim, ne visiem trim ir šīs oligarhu pazīmes," atzinis Valsts prezidents.

Kalendārs

Augusts, 2007
P Ot Tr Ce Pt Se Sv
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9