Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus

Nepieslēgtie

Nepieslēgto kļūst mazāk - 98% mājsaimniecību ar bērniem ir pieejams internets

Turpina pieaugt mājsaimniecību īpatsvars, kurās ir pieejams internets – 2018. gada sākumā tas bija 81,6 %. Salīdzinot ar 2010. gadu, šis rādītājs pieaudzis par 21,8 procentpunktiem, salīdzinot ar iepriekšējo gadu – par 3 procentpunktiem, liecina CSP aptauja par IKT lietošanu mājsaimniecībās, portālam Diena.lv paziņoja Centrālās statistikas pārvalde.

Saslēgt tīmeklī visus

Lai gan Latvijā ar interneta pieejamību nav sistemātisku problēmu, uz lauriem gulēt nevaram, jo vēl ir gana daudz cilvēku, kuri, lai gan gribētu būt "tīklā", ir nepieslēgti.

Grib pieslēgties, bet neprot

Tehnoloģijas sniedz plašas iespējas, taču, lai tās izmantotu, nepieciešama ne tikai tehnika, bet arī prasmes. Pētot 21% mājsaimniecību, kurām Latvijā nav pieejas internetam, Diena secināja, ka bieži vien tieši zināšanu trūkums, nevis tehnoloģiskā nepieejamība ir šķērslis cilvēku spējām iekļauties digitālajā informācijas un pakalpojumu telpā.

Bibliotēkas grib ātrumu

Ja mājās nav pieejams internets, tad pirmā vietā, kur pēc valsts pārvaldes plāniem doties, lai tiktu pie pasaules tīmekļa, ir bibliotēkas. Kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati, potenciālie klienti, kas šādu pakalpojumu varētu izmantot, ir iedzīvotāji no 21% Latvijas mājsaimniecību, kurās nav pieejams internets. Diena, turpinot darbu pie projekta Nepieslēgtie, novēroja, ka bibliotēku sistēma, kas izveidota pirms desmit gadiem, vairs visus neapmierina, jo internets esot par lēnu un datori dažviet par vecu. Atbildīgā iestāde ir informēta par problēmu, un esot plāns, kā to risināt, nepiesaistot jaunus līdzekļus.

Praksēs laukos stabils interneta pieslēgums ir problēma

Labs interneta pieslēgums ārstniecības iestādēm ir obligāta prasība. Ja ģimenes ārstam nebūs iespējas izrakstīt, piemēram, elektronisko darbnespējas lapu, viņa prakse nevarēs veiksmīgi darboties. Vienlaikus stabils interneta pieslēgums laukos vietām ir tikai ciemiņš. Tāpat ārstiem aizvien ir grūtības darbā ar e-veselību gan pašas sistēmas, gan, iespējams, nepietiekamo prasmju dēļ. Turpinot rakstu sēriju Dienas projekta Nepieslēgtie ietvaros, šoreiz pievēršamies ārstniecības iestādēm, īpaši ģimenes ārstu praksēm lauku reģionos.

Mobilo sakaru operatori pārliecināti, ka pie interneta var tikt gandrīz jebkur

Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati liecina, ka 21% Latvijas mājsaimniecību dažādu iemeslu dēļ nav pieejams interneta pieslēgums. Mobilo pakalpojumu operatori šo statistiku apšauba, norādot uz iespējamām statistikas neprecizitātēm, taču piebilst, ka ar lielāko prieku atrastu un pieslēgtu visus, kuri līdz šim nav tikuši pie interneta.

Digitālā pratība ir 21. gadsimta pamatskola. Saruna ar sociālantropologu Viesturu Celmiņu

"Mēs uzskatām, ka cilvēkam ir jābeidz pamatskola. Tāpat mums jāpieņem lēmums, ka nevar vienkārši pagriezt muguru digitālajai pratībai," norāda sociālantropologs Viesturs Celmiņš, kurš sarunā ar portālu Diena.lv stāsta par mākslīgā intelekta ienākšanu Latvijā, digitālo prasmju nozīmīgumu un sabiedrības sķelšanos digitālo prasmju kontekstā.

Pārceļoties uz digitālo vidi, valsts nedrīkst aizmirst nevienu

Par e-pakalpojumu pieejamību ikvienam iedzīvotājam ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) valsts sekretāra vietnieku informācijas un komunikācijas tehnoloģiju jautājumos Edmundu Beļski sarunājās Raivis Vilūns.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide