Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Pedagogu algas

Algu modeli vēl piepulēs

Pedagogu darba samaksas modelī slodzes sadalē, visticamāk, tiks ievērota proporcija 60:40, proti, kontaktstundām atvēlot 24 stundas, sagatavošanās darbam un papildu pienākumiem – 16 stundu. Līdz šim Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) vēlējās panākt sadalījumu 80:20, pret ko ļoti iebilda nozares arodbiedrība. Lai panāktu šā modeļa ieviešanu, provizoriski valsts budžetā vajadzēs atrast papildu 406 miljonus eiro. Vai valdība dos savu jāvārdu šādai summai, atbildes vēl nav.

Jaunajam skolotāju algu modelim provizoriski būtu nepieciešami papildu 406 miljoni eiro

Jaunajam pedagogu darba samaksas modelim visam 2022./2023.mācību gadam provizoriski būs nepieciešami papildu 406 miljoni eiro, pēc Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) darba grupas sēdes par jauno pedagoga atalgojuma modeli atklāja Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) priekšsēdētāja Inga Vanaga.

Mazās skolas sola saudzēt

Patlaban tiek izstrādāts jauns pedagogu darba samaksas un slodžu sadales modelis, kas stāsies spēkā no 2022. gada 1. septembra. Tas nomainīs līdzšinējo "nauda seko skolēnam", kas gadiem ticis kritizēts, jo lika skolām ar dažādām metodēm cīnīties par katru skolēnu. Jaunajā modelī uzsvars tiks likts uz klašu komplektu skaitu.

Novērsīs pedagogu nevienlīdzību

Uz nevienlīdzību, kas skar ap 11 000 pirmsskolas skolotāju, kuriem par slodzi tiek maksāts mazāk nekā skolās, uzmanību vērš Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA). Tā jau pirms pāris gadiem savāca vairāk nekā 42 000 parakstu, pieprasot izbeigt diskrimināciju, kā arī rosinot darba samaksu nodrošināt vismaz daļēji no valsts budžeta. Šobrīd pirmsskolas izglītības finansējumā lauvas tiesa ir uz pašvaldību pleciem (68%), bet valsts sedz 29% (tikai tiem pedagogiem, kuri strādā ar bērniem no piecu gadu vecuma). Arī iniciatīvu vietnē Mana balss aptuveni 10 000 cilvēku pauda atbalstu pirmsskolas pedagogiem.

Nākamā gada budžetā iezīmēti 338,6 miljoni eiro

Lai arī patlaban vēl norit sarunas par 2021.gada budžetu, tā izstrādes procesā jau ir iezīmēti 338,6 miljoni eiro, tostarp līdzekļi ārstniecības personu un pedagogu darba samaksas pieaugumam, kā arī iezīmēts finansējums Satversmes tiesas spriedumu izpildei labklājības jomā, liecina Finanšu ministrijas (FM) informācija.

Visu pedagogu algas augs

Valdības pēdējā brīža lēmums novērsis Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku asociācijas (LIZDA) ieplānoto piketu, pieprasot celt algas ne tikai vispārējās, interešu un profesionālās izglītības pedagogiem, bet arī augstskolu un koledžu mācībspēkiem. Ministru kabinets jau jūnijā paziņoja par savu gatavību kāpināt skolotāju darba samaksu no 750 līdz 790 eiro par 30 stundu likmi, kā to paredz LIZDA un valdības vienošanās.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide