Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +3 °C
Daļēji apmācies
Pirmdiena, 27. janvāris
Ildze, Ilze, Izolde

Latvijā ierodas bezdelīgas un dzeguzes

Šajās dienās Latvijā atgriežas bezdelīgas un dzeguzes. Pirmās bezdelīgas tika manītas jau marta beigās, aprīļa sākumā, taču lielākā skaitā tās sagaidāmas tuvākajās dienās. Dzeguzes līdz šim dzirdētas tikai pāris vietās Latvijā. Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) [1] aicina ieskatīties un ieklausīties dabā un par šo putnu pirmajiem novērojumiem ziņot interneta lapās www.springalive.net un www.dabasdati.lv

Pirmo bezdelīgu šopavasar 30. martā Rīgas Rajona Sējas pagastā redzējis ornitologs Edmunds Račinskis. 8. aprīlī bezdelīgas mainītas arī Liepājā virs Golodova dambja (Francis Slišāns) un Rīgā, Daugavgrīvas liegumā (Ruslans Matrozis). "Pirmie bezdelīgu novērojumi šogad ir ļoti agri, taču tie ir tikai daži atsevišķi putni, kas ieradušies ātrāk," norāda LOB gājputnu atgriešanās pētījuma koordinators Mārcis Tīrums. Lielākā skaitā bezdelīgas parasti atgriežas aprīļa beigās un maija sākumā.

Viena no pirmajām dzeguzēm dzirdēta kūkojam Jaunpiebalgas pagastā, Cēsu rajonā, 12. aprīlī (Vilis Irša). Arī dzeguzes lielākā skaitā sagaidāmas aprīļa beigās un maija sākumā.

Pirmie gājputni, piemēram, mājas strazds un lauku cīrulis, kas pārziemo Eiropas dienvidu daļā, Latvijā kā ierasts atgriezās februārī un martā. Februāra beigās Latvijā ieradās arī dzērves, kas ir īpaši agrs šo putnu novērojums mūsu valstī. "Tomēr kopumā pirmie gājputnu novērojumi šogad ir nedaudz vēlāki nekā pērn, visticamāk, pateicoties vēsajiem laika apstākļiem marta beigās," norāda M. Tīrums. Kamēr pirmie gājputni jau uzsākuši ligzdošanu, ceļā pie mums vēl ir griezes, svīres un vālodzes, kam jāceļo no Āfrikas dienvidiem. Tuvākajās dienās Latvijā atgriezīsies arī lakstīgalas.

Ziņas par bezdelīgas un dzeguzes pirmajiem novērojumiem Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina sniegt starptautiskajai gājputnu atgriešanās programmai "Dzīvais pavasaris" (Spring Alive) [2] – www.springalive.net, kas apkopo iedzīvotāju novērojumus visās Eiropas valstīs. Datus par gājputnu novērojumiem lūdzam sniegt arī Latvijas dabas novērojumu interneta lapai www.dabasdati.lv.

Lai noskaidrotu faktorus, kas liek gājputniem atgriezties agrāk vai vēlāk, putnu pētniekiem svarīgs ir katrs novērojums. Tādēļ LOB aicina iedzīvotājus iesaistīties šajos pētījumos un ziņot par saviem pirmajiem gājputnu novērojumiem. Iegūtie dati ļauj ornitologiem spriest par putnu uzvedības pārmaiņām gadu gaitā, piemēram, klimata pārmaiņu rezultātā.


  • Dzeguze – ieraudzīt šo mežā mītošo putnu izdodas salīdzinoši reti, lai gan to pazīst gandrīz katrs no mums. Pirmās dzeguzes Latvijā atgriežas aprīlī. Drīz vien tuvāku un tālāku apkārtni pieskandina dzeguzes skanīgais un tālu dzirdamais "ku-kū", kas parasti atkārtojas vairākas reizes pēc kārtas. Dziedātāji ir tēviņi, kas cenšas pievērst mātīšu uzmanību. Taču par pēcnācējiem šie putni, atšķirībā no citiem, paši nerūpējas. Tie iedēj olas citu putnu ligzdās, un atbildību par dzeguzēniem uzņemas audžuvecāki. Dzeguzes ir īpašas arī ar to, ka pārtiek galvenokārt no "matainajiem" tauriņu kāpuriem, kurus citi putni neēd.
  • Bezdelīga ir gandrīz vai neatņemama ikvienas lauku sētas sastāvdaļa. Tas ir neliels, zili melns putns ar baltu vēderu, sarkanu pakakli un garu, šķeltu asti. Visbiežāk bezdelīgu var redzēt lauku sētās, ganāmpulku un ūdeņu tuvumā – tā strauji šaudās gaisā, ķerot kukaiņus, vai arī sēž uz vadiem. Bezdelīgas dziesma ir ātra vidžināšana. Bezdelīgas Latvijā atgriežas aprīlī–maijā. Bezdelīgas ligzda izskatās kā māla bļodiņa, kas visbiežāk piestiprināta ēku iekštelpās – kūtī vai šķūnī pie sijas. Reizēm tā var atrasties zem tiltiem, vaļējos pagrabos vai pat dzīvojamās mājas priekšnamā.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Kā likvidēt ķiploku un sīpolu smaku uz rokām?

Ziemas mēnešos bieži gatavojam ēdienus ar kārtīgu devu ķiploku un sīpolu. Ēdieni sanāk garšīgi, bet kā pēc tam tikt galā ar smaku uz pirkstiem? Ķiploka ēteriskās eļļas ir «lipīgas», tāpēc tās...

Interesanti

Vairāk Interesanti


Receptes

Vairāk Receptes


Dzīvnieki

Vairāk Dzīvnieki


Notikumi

Vairāk Notikumi


Cits

Vairāk Cits


Tehnoloģijas

Vairāk Tehnoloģijas


Zirnis joko

Vairāk Zirnis joko