Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Izstāde Lielupe – Dzīvības ceļš. Jūrmalas arheoloģija. Zināmais un nezināmais

Izstādē būs aplūkojamas liecības par Jūrmalas vēstures vissenākajiem periodiem – neolīta laika krama rīki un šķilas, keramikas trauku lauskas, akmens cirvji no Priedaines apmetnes un savrupatradumu vietām citur Jūrmalā, dzelzs laikmeta un viduslaiku rotas un ieroči, kā arī monētu depozīti, kas pārstāv vēl jaunākus laikus.

Jūrmalas vēstures stāsts nav izstāstāms vienkārši: mūsdienu Jūrmala sastāv no vairākām daļām – kādreizējām Rīgas Jūrmalas, Slokas un Ķemeru pilsētām, un katrai no tām ir sava pagātne un savs attīstības ceļš. Stāsta vissenākā daļa iestiepjas tālu pirms rakstītajiem avotiem un ir vēl grūtāk atspoguļojama. Jūrmalas teritorijā ir divi reģistrēti arheoloģiskie pieminekļi, kas attiecināmi uz aizvēsturi un viduslaiku sākumu: Priedaines apmetne un Babītes pilskalns (Poļu kalns). Līdz šim arheoloģiskie izrakumi veikti tikai Priedaines apmetnē, tāpēc Jūrmalas senākā vēsture veidojama kā mozaīka – no nelieliem vēstures ainu fragmentiem, kas šķietami nav tiešā veidā saistīti, bet, skatoties perspektīvā, veido stāstu par cilvēkiem, kuri reiz mituši Jūrmalā.

Izstādē tiks piedāvāts ieskats Jūrmalas vēstures vissenākajā posmā, kas saistās ar neolīta laikmetu, kā arī ieskicēti nedaudz jaunāki vēstures periodi (dzelzs laikmets, viduslaiki). Būs aplūkojamas liecības par Jūrmalas aizvēstures periodu, sākot ar neolītu – krama rīki un šķilas, māla trauku lauskas, akmens cirvji no Priedaines apmetnes un savrupatradumu vietām citur Jūrmalā, kā arīdzan dzelzs laikmeta un viduslaiku rotas un ieroči, kā arī bagātīgi monētu depozīti, kuru datējums iesniedzas jau stipri nesenākā šīs teritorijas vēsturē.

Kā izstādes vadmotīvs izvēlēts ūdensceļš Lielupe, akcentējot to, ka vēsturiski cilvēki vienmēr apdzīvojuši vietas pie ūdeņiem, piekrastes, jo tas bijis būtisks resurss eksistences nodrošināšanai: zveja, tirdzniecības iespējas, transports. Papildu faktors, kas Jūrmalas teritoriju veidoja īpaši pievilcīgu un piemērotu dzīvei, bija Lielupe. Šī upe senatnē paplašināja pārtikas ieguves iespējas un kalpoja par tirdzniecības ceļu, kā arī zemi upes krastos darīja gana auglīgu zemkopībai, pretstatā šejienes dominējošajai baltajai, kailajai piejūras smiltij. Vēsturiski gan apdzīvotība tagadējā Jūrmalas teritorijā veidojusies vēlāk nekā citviet Latvijā – «kur tagad atrodas Rīgas Jūrmala, (..) pirms kādiem 25 tūkstoši gadiem vēl bangoja jūra,» savulaik atzīmējis novadpētnieks, sabiedriskais darbinieks Pēteris Belte.

Izstādē eksponēti arheoloģiskie priekšmeti no Jūrmalas muzeja krājuma – arheoloģiskajos izrakumos 2007.–2008. gadā Priedainē iegūtās liecības, kā arī savrupatradumi un depozīts no citām Jūrmalas apkaimēm.

Aizvēstures ainu bagātina arī deponējumi no Latvijas Nacionālā vēstures muzeja, kā arī Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Arheoloģijas departamenta keramikas pētnieces Baibas Dumpes veidotie trauku atdarinājumi pēc neolīta ķemmes keramikas paraugiem.

Izstādes autori – Jūrmalas muzeja krājuma glabātāja Līvija Baumane-Andrejevska un Jūrmalas muzeja direktors Ernests Sviklis, mākslinieks – Lauris Oga.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Kur?

Bulduru Izstāžu nams, Muižas iela 6, Jūrmala

Kad?

6. marts – 3. maijs

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja