Papildus ministrs uzdevis uzsākt regresa prasības celšanu, lai nodrošinātu visu materiālo zaudējumu, kas valstij tiks nodarīti VID amatpersonu prettiesisko rīkojumu rezultātā, segšanu no Dz. Jakāna un A. Zaļūkšņa personīgajiem līdzekļiem.
Lēmums pieņemts, pamatojoties uz disciplinārlietas izmeklēšanas komisijas atzinumā konstatētajiem pārkāpumiem. Regresa prasība skar atlīdzības izmaksu žurnālistes Ilzes Jaunalksnes telefonsarunu noklausīšanās krimināllietā apsūdzētajiem finanšu policistiem Vasilijam Kivļonokam un Jānim Laizānam saistībā ar viņu atjaunošanu amatā un citām viņu iespējamajām prasībām tiesā.
„Ir nepieņemami, ka VID ierēdņu nekvalitatīvas pienākumu pildīšanas rezultātā valstij ir nodarīti būtiski materiāli zaudējumi, turklāt ar savu rīcību amatpersonas ir acīmredzami kaitējušas valsts interesēm. Ir nepieņemami, ka VID atbildīgo amatpersonu rīcība kaitē visam dienestam – ja cilvēki, kas kontrolē nodokļu jomu, pieļauj tik elementārus pārkāpumus, tas rada šaubas par dienesta darbību kopumā. Es uzskatu, ka VID ir jābauda uzticība mūsu valsts uzņēmējos un katrā iedzīvotājā, rādot priekšzīmi ar savu darbību,” uzsver E. Repše.
Disciplinārlietas izmeklēšanas komisija pārbaudes rezultātā konstatēja, ka VID vadītāja Dz. Jakāna rīcībā – prettiesisku rīkojumu parakstīšanā – ir saskatāmi klaji nolaidīga attieksme pret saviem pienākumiem pārraudzīt visa dienesta darbību. Tāpat komisija secināja, ka Dz. Jakāna argumentācija par savas rīcības likumību un pamatotību ir klaji maldinoša un neatbilstoša, tādēļ pārbaudes rezultātā lemts, ka Dz. Jakāns ir vainīgs un disciplināri sodāms.
Savukārt VID amatpersonas A. Zaļūkšņa rīcībā komisija konstatēja rupjus juridiska rakstura pārkāpumus, jo A. Zaļūksnis ir tieši atbildīgs par prettiesisko rīkojumu sagatavošanu. Komisija arī secināja, ka A. Zaļūksnis kā valsts amatpersona zaudējis cieņu un uzticību, jo nav iespējams paļauties uz viņa turpmākās rīcības tiesiskumu un pamatotību. Šādas sekas ir vērtējamas kā atbildību pastiprinošs apstāklis, tādēļ komisija lēma, ka arī A. Zaļūksnis ir vainīgs un disciplināri sodāms, tomēr nebija vienisprātis par piemērojamā soda veidu. Finanšu ministrs, iepazīstoties ar komisijas atzinumu, lēma, ka atbrīvošana no amata ir atbilstošākais disciplinārsods.
Tā kā VID piektdiena nav darba diena, Dz.Jakāns par
finanšu ministra lēmumu uzzinājis no žurnālistiem, taču pēc iepazīšanās ar lēmuma tekstu
vērtēs iespēju to pārsūdzēt tiesā, vēsta LETA. Viņš
nav iepazinies ar lēmuma tekstu, taču, ja arī lēmumā par soda
noteikšanu minēts uzdevums uzsākt regresa prasības celšanu, lai
nodrošinātu visu materiālo zaudējumu segšanu no Dz.Jakāna personīgajiem
līdzekļiem, kas valstij nākotnē tiks nodarīti, tad tas noteikti būs
pirmais šāds precedents, uzskata VID vadītājs.
Dz.Jakāns pret viņu ierosināto disciplinārlietu nosauca par "farsu un absurdu".
Viņš uzsvēra, ka valstij nekādi zaudējumi nav nodarīti, jo no amatiem vasarā atbrīvotie V.Kivļonoks un J.Laizāns nekādas kompensācijas nav pieprasījuši.
(pievienotas pēdējās trīs rindkopas)